PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همه چیز درباره ایدز (AIDS)marmulake bala
20-06-2008, 10:57 PM
[Only registered and activated users can see links]

این مقاله به علت درخواست های بسیار زیاد اعضای گروه برای بار دوم ارسال گردید.
مقدمه


هنگامی كه دنيا برنامه بهداشت براي همه تا سال 2000 را پيگيري مي كرد و زماني كه جهانيان ريشه كني آبله را جشن مي گرفتند و غلبه بر بسياري از بيماريها عفوني مانند فلج اطفال ، كزاز نوزادان ، ديفتري ، سرخك و كنترل بيماريهاي واگير را نويد مي دادند ، ناگهان در سال 1981 نوعي بيماري عفوني ناشناخته در آمريكا ، اروپا ، استراليا و آفريقا به نام ايدز گسترش يافت . با گذشت حدود 20 سال و صرف ميلياردها دلار هزينه علي رغم بسياري پيشرفتها هنوز دانشمندان موفق به كشف واكسني براي پيشگيري و دارويي براي درمان قطعي آن نشده اند . با گسترش ايدز در آمريكاي جنوبي و آسيا ، اين بيماري هم اكنون بصورت جهانگير در آمده است . تخمين زده شده كه در حال حاضر در حدود 6/33 ميليون نفر آلوده به ويروس ايدز در جهان زندگي مي كنند و حدود 3/16 ميليون نفر نيز توسط اين بيماري جان خود را از دست داده اند . تنها در سال 1999، 6/5 ميليون نفر مورد جديد به موارد آلودگي اضافه شده كه حدود نيمي از آنها بين 15 و 24 سالگي هستند .
بيماري ايدز چيست؟


عامل بيماري ويروسي است به نام :Human Immuno Deficiency Virus يا (HIV)

ويروس نقض ايمني انسان كه به سيستم دفاعي بدن حمله مي كند و باعث اختلال در فعاليت آن مي گردد . بيشترين سلولهايي كه درگير مي شوند ، لنفوسيتها هستند كه جزو گلبولهاي سفيد مي باشند .

نام بيماري ايدز (AIDS) از حروف ( Acquired Immuno Deficiency Syndrome ) گرفته شده است و به معني سندرم نقص ايمني اكتسابي است .
علائم باليني بيماري ايدز چيست ؟


از زمان ورود ويروس به بدن تا زمان ظهور علائم باليني به طور متوسط 10 سال طول مي كشد ، در اين مدت فرد آلوده به ويروس ايدز ظاهراً سالم بوده ولي مي تواند عامل انتقال ويروس به ديگران باشد . اين مسئله يكي از بزرگترين مشكلات برنامه مبارزه با ايدز است . اين دوره را دوره بدون علامت مي نامند .

با كاهش تدريجي نيروي دفاعي بدن ، شخص وارد مرحله ظهور علائم بيماري مي شود . يكي از اين علائم ، بزرگ شدن غدد لنفاوي به ابعاد نيم تا دو سانتيمتر است . تورم اين غدد ، قرينه بدون درد و طولاني ( حداقل سه ماه ) است و بعد از چند ماه خود بخود بتدريج كوچكتر مي شوند . ساير علائم شامل : اسهال و تب بيشتر از يك ماه ، كاهش وزن بدن به ميزان ده درصد ، تعريق شبانه روزي و خستگي و بي حالي مي باشد .

هيچيك از اين علائم اختصاصي بيماري ايدز نيستند و ممكن است در جريان بيماري ديگر نيزعلائم مشابهي در فرد مشاهده گردد . سرانجام در مرحله نهايي به دليل نقص كامل نيروي دفاعي بدن ، عفونتها و سرطانهاي فرصت طلب ظاهر شده و شخص از پا در مي آيد . در برخي از بيماران ، يكي دو هفته بعد از ورود ويروس به بدن علائم مرحله حاد مانند : تب گلو درد ، بزرگي غدد لنفاوي ، درد مفاصل ، سردرد ، ضعف و بي حالي ، بي اشتهايي ، اسهال و استفراغ ظاهر شده و بعد از يك الي دو هفته خود بخود از بين مي روند . اين علائم شباهت كاملي با بسياري از بيماريهاي ويروسي ديگر دارد و معمولاً بيماري در اين دوره تشخيص داده نمي شود . ليكن در صورت وجود رفتارهاي پر خطر ( راههاي سرايت ) در فرد ، به احتمال آلودگي به ايدز نيز بايد توجه شود .
چگونه مي توان بيمار مبتلا به ايدز را شناسايي كرد ؟


تشخيص آلودگي به ويروس ايدز، فقط با آزمايش خون ميسر است كه آن هم از زمان ورود ويروس به بدن انسان تا زماني كه شواهد آزمايشگاهي ظاهر شود ، بين 2 تا 16 ماه فاصله وجود دارد كه به آن دوره پنجره گفته مي شود . در اين دوران فرد آلوده كننده است ولي هيچيك از علائم باليني و آزمايشگاهي را ندارد .
ايدز چگونه سرايت مي كند ؟


ايدز از سه راه قابل انتقال است :

1- تماس جنسي .

2- از راه انتقال خون و فرآورده هاي خوني .

3- از مادر به كودك .

1- آميزش جنسي : 80 درصد آلوده شدگان به بيماري ايدز در دنيا به دليل برقراري روابط جنسي با افراد آلوده به اين بيماري مبتلا شده اند .

2- انتقال خون و فرآورده هاي خوني : بيماري ايدز از طريق انتقال خون و فرآورده هاي آلوده به ويروس قابل انتقال است . در اكثر كشورهاي جهان خون و فرآورده هاي خوني را از نظر آلودگي به ويروس ايدز مورد بررسي قرار مي دهند . پنج درصد از آلوده شدگان به ويروس ايدز از اين راه آلوده شده اند .

هر وسيله تيز و برنده كه بتواند در پوست يا مخاط خراش ايجاد كند يا وارد بدن شود مانند ابزار پزشكي و دندان پزشكي ، لوازم حجامت ، سوراخ كردن گوش ، ختنه ، خالكوبي ، طب سوزني ، تيغ سلماني و مسواك مي تواند باعث انتقال ويروس گردد . اين گونه وسايل بايد يكبار مصرف باشند و يا حداقل به صورت مشترك استفاده نشوند .

در مورد وسايلي مانند وسايل دندانپزشكي و پزشكي كه امكان چنين كاري نيست بايد وسائل به خوبي استريل شده باشند .

مهمترين راه انتقال ويروس در ايران و برخي كشورهاي ديگر جهان استفاده افراد معتاد از سرنگ يكديگر براي تزريق مواد مخدر بوده است .

3- از مادر به كودك : سومين راه انتقال از طريق مادر به كودك در طول حاملگي و زايمان است . ثابت شده است كه شير مادر آلوده مي تواند سبب انتقال ويروس از مادر به فرزند باشد .

راههاي عدم سرايت : علي رغم جداسازي ويروس ايدز از بسياري از ترشحات بدن مانند خون ، ترشحات جنسي مردانه و زنانه ، بزاق ، ادرار ، اشك ، عرق ، شير مادر ، مايعات جنب ، صفاق مغزي نخايي ، سرايت در اثر تماس با همه آنها صورت نمي گيرد و فقط خون و ترشحات جنسي و شير مادر عامل انتقال هستند . لذا ويروس ايدز از طريق عطسه ، سرفه ، بغل كردن ، دست دادن ، روبوسي ، استفاده از ظروف غذا خوري ، لباسهاي دست دوم ديگران ، لمس ميله اتوبوس ، گوشي تلفن و شنا در استخرهاي عمومي قابل انتقال نيست .

ايدز در ايران :

اولين مورد ايدز در ايران در سال 1366 گزارش شد . اين مورد يك كودك شش ساله مبتلا به بيماري هموفيلي بود كه از فرآورده هاي خوني وارداتي استفاده مي كرد . از آن پس تمام خونها و فرآورده هاي خوني اعم از داخلي يا وارداتي ملزم به آزمايش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند .

اين آزمايشات توسط سازمان انتقال خون ايران انجام مي پذيرد . بنابر آخرين آمار موجود ، تا تاريخ اول فروردين ماه 1380 تعداد مبتلايان به ويروس HIVدر كشور به 2382 مورد رسيده است . كه حدود 65% آنان را معتادين تشكيل مي دهند كه از طريق استفاده از سرنگ و سوزن مشترك براي تزيرق مواد مخدر آلوده شده اند .
چه راههايي براي پيشگيري از ايدز وجود دارد ؟


1- با توجه به اينكه شايعترين راه سرايت در جهان از طريق آميزش جنسي است بهترين راه پيشگيري از ايدز ، پايبندي به اصول خانوادگي و اجتناب از بي بند و باري جنسي است .

2- عدم استفاده مشترك از لوازمي كه ممكن است در قسمتي از بدن بوسيله آنها خراش يا بريدگي ايجاد شود مانند : تيغ صورت تراشي ، خلال دندان يا مسواك .

3- استفاده از سوزن يا سرنگ يكبار مصرف براي تزريقات و استريل كردن كامل لوازم پزشكي و دندان پزشكي .

پرهيز از مواد مخدر ، اعتياد تزريقي و استفاده از سرنگ وسوزن مشترك كه راه مهمي براي انتقال ويروس است . از طرف ديگر مصرف هر نوع ماده مخدر چه تزريقي و چه خوراكي ، حتي الكل ، چون باعث كاهش هوشياري و خويشتن داري مي گردد ، مي تواند انسان را در برابر رفتارهاي پر خطر قرار دهد .

آموزش :

يكي از مهمترين گروه هاي پر خطر ، جوانان مي باشند و كسب آگاهي در زمينه كنترل و پيگشيري از ايدز جزو ضروريات آموزشي تمام كشورهاست .

آنچه بايد جوانان و نوجوانان درباره ايدز بدانند :

- ايدز تاكنون درمان قطعي نداشته است .

- ايدز قابل پيشگيري است .

- ويروس ايدز مي تواند توسط افرادي كه در ظاهر سالم هستند نيز منتشر شود .

- ويروس ايدز از طريق برخوردهاي اجتماعي مثل دست دادن ، غذا خوردن ، صحبت كردن ، حمام و توالت عمومي ، استخر شنا و ... منتقل نمي شود و نبايد ازافراد آلوده يا مبتلا به ويروس ايدز وحشت داشت ، زيرا اين بيماري تنها از راه رفتارهاي پر خطر به انسان سرايت مي كند و تماسهاي معمول جامعه باعث انتقال بيماري نمي شود . پس ، از همدردي و حمايت خود نسبت به اين بيماران و افراد آلوده به اين ويروس دريغ نكنيد .

parand
01-07-2009, 08:39 PM
اچ اي وي (HIV) ويروسي است که به بيماري مرگبار ايدز منجر مي شود. اين ويروس با حملات بي امان خود سيستم دفاعي بدن را چنان تضعيف مي کند که حتي کوچکترين عفونت ها جان بيمار را به خطر مي اندازند.

تاکنون دست کم 28 ميليون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به ايدز در گذشته اند. در حالي که 24 سالي است از شناسايي اچ آي وي مي گذرد، هنوز هيچ واکسني براي اچ آي وي و معالجه اي براي ايدز کشف نشده است. با اين حال نسل تازه داروها، طول عمر افراد آلوده به اچ آي وي را به طور چشمگيري افزايش مي دهد.

اچ آي وي (Human Immunodeficiency Virus) به سيستم دفاعي، يعني دقيقا همان سيستمي که معمولا در مقابل عفونت ها از بدن دفاع مي کند، هجوم مي برد.

اين ويروس به يک نوع خاص از گلبولهاي سفيد خون به نام "سي دي 4 +" حمله مي کند. اچ آي وي اين سلول را ربوده، ژن هاي خود را وارد دي ان اي آن مي کند، و از آن براي توليد ذرات ويروسي بيشتري استفاده مي کند. اين ذرات سپس ساير سلول هاي سالم سي دي 4 + را آلوده مي کنند.

آن دسته از سلول هاي سي دي 4 + که ميزبان ويروس اچ آي وي هستند در نهايت از بين مي روند. نحوه نابودي اين سلول ها هنوز براي دانشمندان مجهول است.

با کاهش شمار سلول هاي سي دي 4 + توانايي بدن براي مبارزه با بيماري ها افت مي کند و به تدريج به سطحي خطرناک مي رسد. از اين مرحله به بعد بيمار به ايدز (Acquired Immune Deficiency Syndrome) مبتلا شده است.

اچ آي وي نوع خاصي از ويروسي به نام "رتروويروس" (retrovirus) است. هرچند اين رتروويرسها نسبت به ويروس هاي معمولي ارگانيسم ساده تري دارند، اما از ميان بردن آنها دشوارتر است.

ژن هاي رتروويروسها در داخل دي ان اي سلول ها لانه مي کنند. به اين ترتيب هر سلول جديدي که از سلول ميزبان تکثير شود حاوي ژن هاي اين ويروس خواهد بود.

رتروويروس ها همچنين ژن هاي خود را با ضريب خطاي بالا در سلول ميزبان کپي مي کنند. توام شدن اين خصيصه با سرعت بالاي تکثير اچ آي وي ، باعث مي شود اين ويروس با همان سرعتي که منتشر مي شود، تعيير شکل نيز بدهد.

علاوه بر اين، "پوششي" که ذرات ويروس اچ آي وي در آن محفوظ است، جنسي مشابه سلول هاي بدن دارد که باعث مي شود سيستم دفاعي بدن نتواند ذرات ويروس را از سلول هاي سالم به راحتي تشخيص دهد.


اچ آي وي چگونه تکثير مي شود:

1- ويروس خود را مي چسباند: خوشه هاي پروتئيني در سطح بيروني ذرات ويروس، به دريافت کننده هاي پروتئيني "سي دي 4 +" سلول مقصد "ملحق" مي شوند.

2- ژن ها کپي مي شوند: ويروس اچ آي وي نمونه اي از اطلاعات ژنتيکي خود را کپي مي کند.

3- تکثير: ويروس اين کپي از ژن ها را وارد دي ان اي سلول ميزبان مي کند. وقتي سلول ميزبان شروع به تکثير مي کند، بخشهاي تشکيل دهنده ويروس اچ آي وي را هم تکثير مي کند.

4- ويروس جديد آزاد مي شود: بخشهاي تشکيل دهنده ويروس اچ آي وي در نزديکي جداره سلول جاسازي مي شوند. آنها يک "جوانه" را تشکيل مي دهند که از سلول جدا مي شود و به يک ذره جديد اچ آي وي تبديل مي شود.


آلودگي
ويروس اچ آي وي در خون، مايعات تناسلي افراد و همينطور شير مادر آلوده يافت مي شود. اين ويروس همراه با اين مايعات وارد بدن ديگران مي شود.

راه هاي سرايت اچ آي وي:
- آميزش جنسي با فرد آلوده بدون رعايت اقدامات پيشگيرانه
- استفاده اشتراکي از سرنگ آلوده يا ابزاري که براي سوراخ کردن اعضاي بدن استفاده مي شود و آلوده هستند
- از طريق خون آلوده
- در معرض تماس قرار دادن زخم يا بريدگي در بدن با مايعات آلوده به اچ آي وي
- نوزادان مادران آلوده ممکن است در دوران جنيني، هنگام تولد يا از طريق تغذيه از شير مادرآلوده شوند

ويروس اچ آي وي در بزاق دهان شخص آلوده وجود دارد، اما ميزان آن کم تر از حدي است که بتواند بيماري را منتقل کند.

زماني که مايعات حامل ويروس خشک شده باشد، خطر انتقال ويروس نزديک به صفر خواهد بود.

براي پيشگيري از انتقال اچ آي وي، بهترين راه خودداري از برقراري رابطه جنسي با فرد آلوده به ايدز و استفاده از کاندوم هاي جنس "لاتکس" (نوعي پلاستيک) است. ذرات با ابعاد اچ آي وي نمي توانند از کاندوم لاتکس عبور کنند و اگر به درستي و به طور منظم استفاده شوند شيوه کاملا موثري در کاهش خطر انتقال بيماري محسوب مي شوند. هرچند تنها شيوه صد در صد موثر خودداري کامل از آميزش جنسي است.

معتادان تزريقي مي توانند با خودداري از مصرف سرنگ هاي مشترک خطر آلودگي به اچ آي وي را کاهش دهند.


آي وي به طرق زير غير قابل سرايت نيست:
- از طريق هوا، سرفه و عطسه
- از طريق بوسيدن، تماس پوستي يا دست دادن
- از طريق استفاده مشترک از لوازم آشپزي مانند ديگ و چاقو
- از طريق تماس با صندلي توالت
- از طريق حشرات، نيش يا گاز حيوانات
- از طريق شنا در استخرهاي عمومي
- از طريق خوردن غذايي که توسط فرد آلوده به اچ آي وي تهيه شده باشد


مراحل ابتدايي:
حدود نيمي از افرادي که تازه به اچ آي وي آلوده مي شوند در عرض دو تا چهار هفته به علائمي شبيه آنفولانزا مبتلا مي شوند. اين علائم شامل تب، خستگي، ناراحتي پوستي، درد مفصل، سردرد و تورم در غدد لنفاوي است.

در برخي از افراد آلوده به اچ آي وي سالها طول مي کشد تا بيماري ايدز ظاهر شود و در اين مدت آنها احساس سلامت کرده و هيچ علائم بيروني حضور اين ويروس در آنها ديده نشود.

در ساير افراد آلوده به اچ آي وي ممکن است علائمي مانند کاهش وزن، تب و عرق، کهير و براي مدتي کوتاه پاک شدن حافظه نمود کند.


آزمايش هاي اچ اي وي:
- در جريان عمومي ترين آزمايش براي تشخيص اچ آي وي، يک نوع خاص از پادتن ها يا همان پروتئين هاي ضدبيماري رديابي مي شود
- با اين که پادتن ها در واکنش به حضور اچ آي وي در بدن توليد مي شوند، اما اين اتفاق شش تا دوازده هفته پس از آلودگي رخ مي دهد
- در حالي که اين پادتن ها در مبارزه با ويروس چندان موثر نيستند، اما به عنوان نشانه وجود ويروس در بدن قابل اعتماد هستند
- در چند هفته اي که رديابي آلودگي بي ثمر و جواب آزمايش منفي است، فرد آلوده مي تواند ويروس را به سايرين منتقل کند.
پيشروي بيماري ايدز در بدن
سيستم دفاعي بدن که از حمله ويروس صدمه ديده است، قواي خود را براي مبارزه با بيماري ها از دست مي دهد و هر نوع عفونتي مي تواند جان بيمار را تهديد کند.
کساني که به اچ آي وي آلوده هستند در مقابل بيماري هايي مانند سل، مالاريا و ذات الريه آسيب پذيرتر مي شوند و با افت شمار گلبولهاي سفيد سي دي 4 +، آسيب پذيري آنها از قبل هم بيشتر مي شود.

بيماران مبتلا به اچ آي وي همچنين در مقابل آنچه به "عفونت هاي فرصت طلب" معروف است آسيب پذير هستند. اين نوع از عفونتها از باکتري هاي شايع، قارچ ها و انگل هايي نشات مي گيرد که يک بدن سالم قادر به مبارزه با آنهاست، اما مي تواند در افرادي که سيستم دفاعي بدن آنها آسيب ديده ايجاد بيماري کند و گاه آنها را از پا در آورد.
برخي از اين عوامل بيماري زا زماني که شمار سلول هاي سي دي 4 + زياد است نيز ممکن است به بدن حمله کنند، اما اکثر آنها زماني که شمار اين سلولها به کمتر از 200 رسيد، يعني نقطه آغاز ظهور ايدز، فعال مي شوند.

در صورتي که مراقبتهاي کامل پزشکي در دسترس باشد، آن وقت مي توان به بيمار داروهاي درمانگر و محافظ در برابر برخي از اين عفونت ها را داد. البته اين داروها گاه گران است و به علاوه مي تواند عوارض جانبي داشته باشد.
عفونت هاي فرصت طلبي که در مبتلايان به ايدز ديده ميشوند عبارتند از:
برفک و زونا - برفک يک عفونت قارچي است که معمولا به دهان، گلو يا دهانه رحم حمله مي کند.
ويروس زونا،"هرپيس سيمپلکس" (herpes simplex)، مي تواند در دهان يا رحم ايجاد شود. هر دو عفونت شايع هستند، اما درصد وقوع آنها در ميان افراد مبتلا به اچ آي وي افزايش مي يابد و حتي مي تواند افرادي را که شمار سلول هاي سي دي 4 + آنها هنوز بالاست مبتلا کند.

علائم: برفک باعث پيدايش برآمدگي هاي سفيدرنگ در پوست و خشکي دهان مي شود و فرآيند بلعيدن غذا را دشوار مي سازد. زونا باعث پيدايش تاول هاي دردناک در ناحيه مبتلا مي شود.

سل*
سل عامل اصلي مرگ و مير در ميان مبتلايان به ايدز در سراسر جهان است و بسياري از کشورها همزمان با اپيدمي هاي اچ آي وي و سل روبرو هستند. سل ناشي از يک نوع باکتري است که بسياري از مردم حامل آن هستند، اما تنها در برخي از افراد باعث بيماري مي شود.

اگر افرادي که حامل اين باکتري هستند به اچ آي وي هم آلوده شوند، احتمال بروز سل در آنها 30 برابر افزايش مي يابد. سل ابتدا به ريه حمله مي کند، اما مي تواند به غدد لنفاوي و مغز هم سرايت کند.

علائم: سرفه شديد، درد در قفسه سينه، سرفه همراه با خون، خستگي مفرط، کاهش وزن، تب و تعرق شديد در هنگام خواب.

سرطان سيستم دفاعي بدن*
افراد آلوده به اچ آي وي بيش از ديگران در معرض ابتلا به انواع سرطانهاي سيستم دفاعي بدن موسوم به ان اچ ال (Non-Hodgkin’s Lymphomas) قرار دارند. ان اچ ال مي تواند به هر بخشي از بدن از جمله نخاع و مغز حمله کند و مي تواند ظرف يک سال بيمار را از پا درآورد. اين بيماري مي تواند، صرف نظر از شمار گلبولهاي سفيد سي دي 4 + در بدن بيمار اچ آي وي، بروز کند. شيمي درماني راه مقابله با اين نوع سرطانهاست.

علائم (ان اچ ال): تورم غدد لنفاوي، تعرق به هنگام خواب و کاهش وزن.

شمار سي دي 4+ : زير 250

*زخم هاي بدخيم کاپوسي سارکوما
کي اس (Kaposi’s sarcoma) يک نوع بيماري مشابه سرطان بوده و در ميان مردان آلوده به اچ آي وي شايع است. اين بيماري موجب ظهور زخم هاي (ليژن) قرمز يا بنفش رنگي مي شود که معمولا روي پوست ظاهر مي شود. اين بيماري همچنين مي تواند دهان، غدد لنفاوي، دستگاه گوارش و ريه ها را تحت تاثير قرار دهد و مرگبار باشد. اين بيماري معمولا به بيماراني که شمار سي دي 4 + آنها کمتر از 250 است حمله مي کند، اما در کساني که شمار اين سلول در آنها کمتر است وخيم تر خواهد بود.

علائم: زخم، نفس تنگي در صورتي که به ريه حمله کرده باشد، و خونريزي در صورتي که به دستگاه گوارشي حمله کرده باشد.

شمار سي دي 4+ : زير 200


*ذات الريه (پنوموني )
پي سي پي (Pneumocystis pneumonia) يکي از عفونت هاي "فرصت طلب" است که باعث ذات الريه مي شود. اين عفونت معمولا به ريه حمله مي کند اما همچنين مي تواند غدد لنفاوي، طحال، کبد يا مغز استخوان را هدف قرار دهد. اين بيماري همواره از علل عمده مرگ و مير در ميان بيماران آلوده به اچ آي وي بوده است، اما اکنون به کمک دارو قابل پيشگيري و معالجه است. اين بيماري اغلب افرادي را که شمار سي دي 4 + در آنها کمتر از 200 است مبتلا مي کند.

علائم: تب، سرفه خشک، حس فشردگي در قفسه سينه و دشواري در عمل تنفس.

شمار سي دي 4+ : زير 100


*عفونت هاي مغزي
بيماران اچ آي وي همچنين در مقابل دو نوع عفونت، که عموما به مغز حمله مي کند، آسيب پذير هستند. توکسوپلاسموسيس (Toxoplasmosis) که از يک انگل در حيوانات ناشي مي شود، مي تواند باعث پيدايش زخم در مغز شود. کريپتوکوکوس (Cryptococcus) - نوعي قارچ در خاک - اغلب باعث مننژيت مي شود. اين بيماري در پرده نخاع و مغز عفونت ايجاد مي کند و مي تواند به اغما و مرگ منجر شود. اين عفونت ها در بيماراني که شمار سلول هاي سي دي 4 + در آنها کمتر از 100 است شايع است.

علائم: سردرد، تب، مشکلات بينايي، تهوع و استفراغ، ضعف در يک طرف بدن، دشوار شدن تکلم و راه رفتن (توکسوپلاسموسيس)، گرفتگي عضلات گردن (مننژيت).

شمار سي دي 4+ : زير 75


*عفونت شکم (ام اي سي)
ام اي سي يا ام اي آي (Mycobacterium avium complex) عفونتي است که از باکتري هاي موجود در آب، گرد و غبار، خاک و مدفوع پرندگان ناشي مي شود. اين بيماري به لايه بيروني معده و روده حمله مي کند و در نهايت مي تواند در خون و ساير بخش هاي بدن منتشر شود. ام اي سي اغلب کساني را که شمار گلبولهاي سفيد سي دي 4 + در آنها کمتر از 75 است مبتلا مي کند.

علائم: شکم درد ، تهوع و استفراغ که به تب مي انجامد، تعرق در خواب، بي اشتهايي، کاهش وزن، خستگي، اسهال.

شمار سي دي 4+ : زير 50


*خطر نابينايي ناشي از سيتومگالوويروس (سي ام وي)
سي ام وي (Cytomegalovirus) يک عفونت مرتبط با ويروس زونا (هرپيس) است و در بيماران اچ آي وي اغلب باعث ابتلا به تورم شبکيه چشم (retinitis) مي شود. اين بيماري با مرگ سلول هاي شبکيه در ناحيه عقب چشم همراه است و در صورتي که معالجه نشود به سرعت مي تواند باعث نابينايي شود. سي ام وي توسط دارو قابل مهار است. اين ويروس همچنين مي تواند بر ساير بخش هاي بدن اثر بگذارد. اين بيماري به ندرت به افرادي که شمار سلول هاي سي دي 4 + آنها بيش از 100 است حمله مي کند، و اغلب افرادي را که شمار اين سلول در آنها کمتر از 50 است مبتلا مي کند.

علائم: مشکل بينايي مانند ديدن لکه هاي سياه متحرک، تاري در ديد و پيدايش نقاط کور.
---------------------------------------------------------------

داروهاي ضد ايدز
از زمان آغاز اپيدمي اچ آي وي، مجموعه اي از داروها ساخته شده اند که از طريق مهار توانايي تکثير اين ويروس، عمر افراد مبتلا به اچ آي وي را به طور قابل ملاحظه اي افزايش مي دهد. اين داروها از سرعت نابودي سي دي 4 + بيماران مي کاهد و مي تواند بروز ايدز را به تاخير بياندازد، اما آن را معالجه نمي کند.

در مجموع چهار دسته دارو وجود دارد که در مقاطع مختلف آلودگي و رشد اچ آي وي و ايدز عمل مي کنند:

1) بازدارنده هاي ورودي: اين داروها به پروتئين هاي موجود بر سطح بيروني ويروس اچ آي وي مي چسبد و از پيوستن و ورود آن به سلول هاي سي دي 4 + جلوگيري مي کند. تاکنون تنها يک نمونه از دارو، به نام "فوزيون" (Fuzeon)، وارد بازار شده است.

2) بازدارنده هاي ان آر تي (Nucleoside reverse transcriptase): اين بازدارنده ها ويروس اچ آي وي را از نسخه سازي از ژنهاي خود باز مي دارد. نوکليوسايدها مصالح ساختماني اين ژنها هستند. اين دارو فرآيند نسخه سازي را از طريق توليد نمونه هاي معيوبي از اين مصالح ساختماني مختل مي کند.

3) بازدارنده هاي ان ان آر تي (Non-nucleoside reverse transcriptase): اين بازدارنده ها نيز فرآيند نسخه سازي را مختل مي کنند. آنها با چسباندن خود به آنزيمي که اين فرآيند را کنترل مي کند نسخه سازي را مختل مي کنند.

4) بازدارنده هاي نوع پروتيز (Protease): اين داروها به آنزيم ديگري به نام پروتيز که نقشي اساسي در جمع آوري ذرات ويروس تازه دارد، مي چسبند.

داروهاي ضدويروس ايدز بايد به صورت ترکيبي مصرف شوند. معمولا سه نوع داروي مختلف از دست کم دو دسته مختلف از داروها به طور همزمان به بيمار تجويز مي شود. با تغيير شکل دادن ويروس اچ آي وي، برخي از نمونه هاي اين ويروس در مقابل داروها مقاوم مي شوند. بنابراين شانس کنترل اچ آي وي در صورت استفاده از چند دارو بيشتر خواهد بود. در برخي موارد از آلودگي هاي تازه، ويروسهايي رديابي شده اند که حتي پيش از آغاز معالجات در برابر داروهاي موجود مقاومت نشان مي دهند.

عوارض جانبي شايع :
- تهوع، استفراغ، سردرد، خستگي مفرط، کهير، اسهال، بي خوابي، بي حسي در اطراف دهان، درد معده

ساير عوارض جانبي
- التهاب لوزالمعده، آسيب به کبد و لوزالعمده، زخمهاي درون دهان، تغيير شکل بدن، آسيب به سلولهاي عصبي، کم خوني، درد عضلاني

parand
09-08-2009, 07:10 AM
براساس يافته‌هاي يك پايان‌نامه، افراد مبتلا به ويروس HIV بيش از سايرين، انواع اختلالات رفتاري و عاطفي نظير شب‌ادراري، لكنت‌زبان، تنبيه توسط پدر و فرار از مدرسه را در طي دوران كودكي تجربه كرده‌اند.
«مرضيه وطن خواه» روانشناس باليني از دانشگاه علوم پزشكي ايران و گردآوردنده اين پايان‌نامه در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، ضمن بيان مطلب فوق افزود: بر اساس نتايج به‌دست آمده، آسيب‌هاي روانشناختي نظير اضطراب، افسردگي حاد، كناره‌گيري از افراد، اختلال‌تفكر، هذيان‌گويي، احساس بي كفايتي، ارزيابي منفي و انتقاد از افراد يا شرايط ، در مبتلايان به ايدز شيوع بيشتري دارد؛ همچنين، بي‌ثباتي چشمگيري در عاطفه و خلق‌وخوي آنان مشاهده مي‌شود.
وي اظهار داشت: بيماري ايدز مي تواند باعث ايجاد و يا تشديد وابستگي به الكل و مواد مخدر شود.
وي با اعلام اينكه نتايج فوق از تحقيق برروي 30 فرد با HIV مثبت و 30 نفر از افراد با HIV منفي در مراكز مشاوره بيماري‌هاي عفوني و رفتاري مشهد و به صورت تصادفي به دست آمده، تصريح كرد: در اين بررسي 57 در صد از افراد مورد مطالعه فرزندان اول و دوم خانواده بوده و ازدواج 23 درصداز آنان نيز به طلاق انجاميده بود.
وطن خواه در پايان با اشاره به اينكه افرادي كه به رفتارهاي پر خطر نظير روابط جنسي نا مشروع و اعتياد تزريقي آلوده شده‌اند، بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به ايدز هستند گفت: عواملي نظير بيكاري، بي سوادي، طلاق، فقراقتصادي و فرهنگي و مهاجرت به شهرهاي بزرگ از جمله متغيرهاي تسهيل كننده در گرايش افراد به رفتارهاي پر خطر است.

parand
09-08-2009, 07:11 AM
از حمله ویروس ایدز به سلول های ایمنی بدن تصویربرداری شد
ایسکانیوز ـ محققان دانشگاه هاروارد به تاز‌‌گی موفق شدند به کمک نوعی شیوه پیشرفته به نام کریستالوگرافی با پرتو ایکس از حمله ویروس ایدز تصویر برداری کنند.
به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، محققان توانستند با استفاده از این شیوه تصویربرداری، از چگونگی حمله ویروس ایدز به نوعی از سلول های دستگاه ایمنی موسوم به سلول های Tکمکی،پرده برداری نمایند.
به گفته محققان این شیوه جدید تصویربرداری، با روشن کردن زوایای ناشناخته بیماری امکان بررسی راهکارهای نوین را فراهم می آورد.

parand
09-08-2009, 07:11 AM
در مورد واكسن ضد ايدز تحقيقات متعددى در كشورهاى مختلف در حال انجام است.
در نوامبر سال جارى ميلادى پژوهشگران انستيتو پاستور و مركز ملى پژوهش هاى علمى (cnrs) فرانسه اعلام كرده اند كه توانسته اند توليد پادتن ها (آنتى بادى هايى) را تحريك كنند كه به طرز قابل توجهى مانع عفونت سلول هاى دستگاه ايمنى انسان توسط Hiv شده است. البته اين آزمون ها تحت شرايط آزمايشگاهى انجام شده بود و به گفته اين دانشمندان هنوز تا توليد يك واكسن بى خطر براى انسان فاصله وجود دارد.
آنتى بادى ها مولكول هايى هستند كه خط مقدم دستگاه دفاعى بدن را تشكيل مى دهند. تا به حال تلاش ها براى تحريك توليد آنتى بادى ها بر ضد Hiv موفق نبوده است. پژوهشگران فرانسوى تمركز خود را بر روى ناحيه كوچكى از پروتئين سطحى ويروس متمركز كردند كه در ميان انواع مختلف Hiv مشترك است. آنها سپس زنجيره اى از پپتيدها (پروتئين هاى كوچك) را ساختند و با تزريق آنها به خرگوش توليد آنتى بادى را بر ضد آنها تحريك كردند، با قرار دادن سلول هاى T انسانى و ويروس در معرض اين آنتى بادى ها ثابت شد كه اين آنتى بادى ها مى توانند از آلودگى سلول هاى T دستگاه ايمنى انسان با نوع اول ويروس ايدز Hiv-1 ممانعت كنند. از طرف ديگر دانشمندان چينى امسال اعلام كردند كه آماده آزمايش يك واكسن ضدايدز بر روى انسان هستند. اين مرحله كه آزمون بالينى مرحله I ناميده مى شود، بر روى تعداد كمى از افراد بالغ سالم كه در معرض خطر ابتلا به بيمارى نيستند انجام مى شود و سپس بر مبناى نتايج اين آزمون، مرحله Ii (آزمودن واكسن بر روى مقدار بيشترى از افراد داوطلب در معرض خطر كم و نيز در معرض خطر زياد براى ابتلاى بيمارى) و مرحله (آزمودن واكسن براى هزار نفر از افراد در معرض خطر بيمارى انجام مى شود).واكسن تركيبى كه پژوهشگران چينى ساخته اند شامل واكسن Dna و يك حامل دوباره گروه بندى شده ويروس است. دانشمندان چينى كه بر روى پوشش آلبومينى و آلبومين هسته ويروس تحقيق مى كردند متوجه شدند پس از تزريق واكن Dna و حامل ويروس دوباره گروه بندى شده به طور متوالى واكنش ايمنى نسبت به ويروس ايدز به وجود مى آيد. آنها با اين روش توانسته اند يك ميمون را با اين روش نسبت به ويروس ايدز مقاوم كنند و اميدوارند با روش مشابهى بتوانند در آينده در انسان هم نسبت به Hiv ايمنى ايجاد كنند.

parand
09-08-2009, 07:12 AM
[Only registered and activated users can see links]
گروه اجتماعى: نشست دست اندركاران كميته كشورى كنترل ايدز و مسؤولان وزارت بهداشت ديروز در حالى برگزار شد كه تمامى مسؤولان كشور دريافته اند «ايدز» يك معضل ملى است.
به گزارش خبرنگار «ايران» در حالى كه قبلاً اعلام شده بود دكتر پزشكيان آغازگر همايش روز جهانى مبارزه با ايدز است ولى نه تنها پزشكيان در اين همايش حضور نيافت بلكه غيبت وى باعث شد اين همايش با يك ساعت تأخير و با سخنان دكتر اكبرى معاون سلامت وزارت بهداشت آغاز به كار كند.
دكتر اكبرى كه رياست كميته كشورى كنترل ايدز را نيز بر عهده دارد، گفت: امروز دنيا تقريباً پذيرفته كه ايدز يك معضل جهانى است. شروع اين بيمارى كشنده مهلك در غرب بود و نگرانى و كشتارهايش سوغاتى شد براى جهان سومى ها. به همين خاطر امروز آفريقا محل اصلى دفن قربانيان ايدز است.
وى در بخش ديگرى از سخنانش يادآو ر شد: مدتى پس از آن شيوع ايدز رنگ ديگرى به خود گرفت و رفته رفته تمامى مسؤولان دولتى آن را يك معضل ملى دانستند.
تا اينكه در سال ۱۳۷۷ بررسى ها نشان داد كه ۱۷ درصد معتادان تزريقى هستند. به همين خاطر تحقيقات درباره پيشگيرى از اين بيمارى و ارائه آموزش هاى لازم عمومى در زمينه هاى مختلف شكل گرفت.
دكتر اكبرى با بيان اين كه در حال حاضر به خاطر مشكلات فرهنگى و اجتماعى برخى از مبتلايان ايدز حاضر به معرفى و درمان خود نيستند تصريح كرد: متأسفانه به خاطر اين مشكلات آمار دقيقى از تعداد مبتلايان به ايدز در كشور وجود ندارد. در حال حاضر بيش از ۷۵۰۰ نفر آلوده به HIV و ايدز شناسايى شده اند كه ۷۱۴۵ نفرشان مرد و بقيه زن هستند.
در اين ميان ۸۴۹ بيمار تاكنون جان سپرده و ۲۳۷ نفر مبتلا به ايدز هستند.
دكتر اكبرى معرفى برنامه هاى ايران به عنوان بهترين تجارب منطقه در اين بخش را موفقيت چشمگيرى براى پزشكان و محققان ايرانى دانست وخاطرنشان كرد: كارشناسان و پزشكان ايرانى اين بخش جزو بهترين هاى دنيا هستند.
دكتر اكبرى در حاشيه اين مراسم در پاسخ به سؤال خبرنگار ما كه درباره برخوردهاى ناملايم برخى از پرسنل و پزشكان بخش هاى عفونى با اين قبيل بيماران و چاره كار پرسيد صراحتاً جواب داد: «مگر در ساير بخش ها برخوردهاى مناسبى صورت مى گيرد.»
آشنايى ۹۴ درصد دانش آموزان ايرانى با ايدز
وزير آموزش و پرورش ديگر سخنران اين مراسم بود كه از وضعيت كنونى آموزش دانش آموزان و معلمان و مربيان بهداشت مدارس كشور گزارش داد.
او گفت: موضوع ايدز از سال ۱۳۸۰ در آموزش و پرورش به صورت جدى در دستور كار قرار گرفت و اين موضوع با حساسيت زياد دنبال شد.
نتايج مطالعات اوليه هم نشان داد كه بيش از ۹۴ درصد دانش آموزان كشور آگاهى اجمالى از ايدز دارند.
بنابراين توجه دادن جدى عموم دانش آموزان نسبت به اين بيمارى دنبال شد تا آنجا كه در مناطق پرخطرتربرنامه هاى جدى تر تدوين و اجرا شد.
آموزش معلمان به ويژه پنج هزار نفر از دبيران زيست شناسى كشور و يك ميليون دانش آموز در مناطق پرخطر از جمله برنامه هاى در حال اجرا در آموزش و پرورش بود كه حاجى به آنها اشاره كرد.

parand
09-08-2009, 07:12 AM
بر اساس نتايج حاصله از تحقيقات مختلف به عمل آمده، از زمان دريافت آلودگی (ورود ويروس اچ. آی. وی. به بدن) تا ابتلاء به بيماری ايدز (ازکار افتادن سيستم دفاعی بدن)، بدون دسترسی به يک درمان دارويی عليه ويروس اچ. آی. وی. ، معمولاً يک دوره زمانی بين 6 تا 8 سال به درازا می کشد . اين دوره می تواند بدون علامت باشد و تازه بعد از این مدت علایم بيماری ظاهر گشته، شخص مبتلاء به بيماری ايدز شود .

این فاصله زمانی – آلودگی تا ابتلا ء به بيماری ايدز – ازفردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی از جمله وضعیت سلامتی فرد، عادات بهداشتی و تغذيه وی ارتباط دارد.

در هر صورت، اين ميانگين بر اساس اشخاصی تنظيم شده است که پرهيزهای معقولی را انجام می دهند. در يک ناحيه فقير نشين ممکن است در بين کسانی که توانايی تهيه تغذيه کافی و مناسب را ندارند ، سرعت پيشرفت و چيره شدن ويروس بر سيستم دفاعی بدن و در نتيجه ابتلا ء به بيماری ايدز ، بسيار سريعترباشد و اين افراد خيلی سريعتر فوت کنند.


◄ علائم اصلی ایدز:

• كاهش وزن بیشتر از 10 درصد
• اسهال مزمن بیشتر از یك ماه
• تبهای متناوب یا ثابت بیش از یك ماه

◄ علائم فرعی:

• سرفه پایدار به مدت بیش از یك ماه
• عفونت پوستی منتشر همراه با خارش
• تبخالهای عود كننده
• برفك دهانی
• عفونت تبخالی مزمن پیشرونده و منتشر
• بزرگ شدن عمومی غدد لنفی آلودگی به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست
ولی سرانجام تقریباً بطوراجتناب ناپذیری به بیماری ایدز منتهی می شود.
یكی از اولین راه های شناخت یك بیماری، شناخت علائم و مراحل مختلف سیر بیماری است. با این شناسایی می توان از گسترش و توسعه بیماری در مراحل اولیه جلوگیری نمود. علائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است و دارای مراحل چندی است كه الزاماًهمه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود.

این مراحل عبارتند از: ‪

◄ مرحله اول عفونت حاد:
در اغلب موارد در صورتی كه تعداد كافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود ، بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلودرد،بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر میگردد. این علائم اختصاصی نبوده و شباهت كاملی با نشانه های بسیاری ازبیماریهای دیگر دارد. چون خود بخود ظرف یك تا دو هفته بهبودی حاصل میگردد ، كمتر اتفاق می افتد كه بیماری دراین دوره تشخیص داده شود. بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی كه نشانگر آلودگی فرد است حدود 2 تا 12 هفته و گاهی تا16 ماه طول می كشد. در این فاصله زمانی ، فرد، آلوده بوده و ممكن است سایرین را آلوده كند.

◄ مرحله دوم بدون علامت:
پس از بهبودی خود بخودی مرحله حاد، بیمار وارد مرحله بدون علامت می شود كه بر حسب نوع ویروس آلوده كننده از10تا 17 سال طول می كشد. در این مدت شخص آلوده هیچگونه علامتی از بیماری را بروز نمی دهد و به ظاهر كاملاً سالم است ولی برای دیگران آلوده كننده می باشد. این مرحله نزد كودكان كوتاهتر است و در این مرحله شخص دیگران را مبتلا می كند. در این دوره آزمایش خون مثبت است. كنترل انتشار ویروس در این مرحله مشكل می باشد.

◄ مرحله سوم بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی:
دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شكل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه كشاله ران ظاهر می شود حداقل 3ماه باقی می مانند.

◄ مرحله چهارم مرحله قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز:
قبل از بروز علائم نهایی ایدز در بیمار ، عوارضی ظاهر می شود كه به آن علائم مربوط به ایدز می گویند و عبارتند از
• كاهش وزن بیشتر از10درصد وزن سابق
• اسهال به مدت بیشتر از یك ماه
• تب به مدت بیشتر از یك ماه
• عرق شبانه
• خستگی، بی حالی و ضعف

این علائم را مقدمه استقرار كامل ایدز كه پایان طیف بیماری می باشد ، به حساب می آورند. در برخی موارد، بی قراری، بی اشتهایی، دل درد، سردرد وجود دارد و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می شود. این علائم معمولاً متناوب است ولی كاهش وزن در اكثر بیماران وجود دارد و پیشرونده هم می باشد. بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دائم و یا عود كننده دهنی و یا ناحیه تناسلی به علت ویروسهای مختلف می شوند.

◄ مرحله پنجم ایدز:
ایدز به مرحله نهایی آلودگی ایدز گفته میشود. در این مرحله به علت كاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسیاری عفونتهای و سرطانها می شود كه علائم بسیار متنوعی دارند و درنهایت بیمار را از پای در می آورند

parand
09-08-2009, 07:13 AM
گروهي از پژوهشگران آمريكايي، انگليسي و فرانسوي موفق به كشف منبع طبيعي ويروس "اچ.آي.وي" عامل بيماري ايدز در جهان شدند.

رسانه‌هاي انگليس روز جمعه گزارش دادند: محققان بهداشتي پس از ‪ ۱۰‬سال بررسي موفق شدند منبع بيماري ايدز را در شمپانزه‌هاي ساكن جنگلهاي كشور كامرون در آفريقا پيدا كنند.

بر اساس اين گزارشها، پژوهشگران دانشگاههاي "ناتينگهام"، "آلاباما" و "مون پوليه" دريافتند شمپانزه‌هاي كامرون به نوعي ويروس كمبود سيستم دفاعي در ميمون‌ها به‌نام"اس.آي.وي" مبتلا هستند كه‌شباهت زيادي به‌ويروس "اچ.آي.وي" دارد.

به اعتقاد اين محققان، جنگلهاي جنوب شرق كامرون منبع طبيعي ويروس اس.آي.وي است كه پيش از سالهاي ‪ ۱۹۳۰‬از طريق شمپانزه‌ها به انسان منتقل شد و سپس با انجام برخي تغييرات در بدن انسان‌ها به ويروس اچ.آي.وي تبديل شده است.

احتمالا اولين بار شكارچيان با كشتن شمپانزه‌ها و كندن پوست‌آنها به اين ويروس مبتلا شده‌اند و با مسافرت به مناطق مختلف اين ويروس را در جهان پخش كرده‌اند.

parand
09-08-2009, 07:14 AM
كشف بيماري ايدز به اين صورت بود كه ابتدا در سال 1980 ميلادي چندين بيماري غيرشايع در افراد خاص بروز كرد. غير طبيعي بودن بيماري در اين افراد كه معمولا از گروه‌هاي خاصي چون همجنس بازان، معتادان تزريقي، بيماران هموفيلي، دريافت كنندگان خون و شركاي جنسي آنها بودند، پزشكان را به اين نتيجه رساند كه ويروس اين بيماري از راه انتقال خون و تماس جنسي منتقل مي‌شود. تظاهر بيماري به صورت ابتلا به بيماريهاي بود كه پيش از آن تنها در افرادي كه نقص ايمني داشتند مشاهده شده بود. سرانجام با تلاش‌هاي بسيار، عامل بيماري ايدز كه يك ويروس بود شناسايي و به عنوان «ويروس نقص ايمني انساني» يا Hiv نام گرفت. ويروس Hiv باعث اختلال عملكرد سيستم ايمني بدن مي‌شود و مشكلات ناشي از بيماري ايدز هم نتيجه درست كار نكردن ايمني بدن انسان مبتلاست كه مي‌تواند موجب عفونت‌هاي مرگبار و برخي از اشكال سرطانها شود. به صورت دقيق‌تر ويروس Hiv در بدن انسان به سلولهايي از بدن كه نخستين سلولهاي ايمني را به كار اندازند، حمله مي‌كنند و طبيعي است كه با از كار افتادن آنها اين سيستم ديگر فايده‌اي نخواهد داشت. اهميت اطلاع از مشخصات بيماري: بيماري ايدز به عنوان طاعون قرن بيستم و يكي از مهمترين مشكلات بهداشتي قرن حاضر هر روز در حال گسترش است. بيماري ايدز درمان قطعي ندارد و در نهايت كشنده است. وظيفه همه انسانها آشنايي با بيماري و حفاظت از خود و نزديكانشان از خطر ابتلا به اين بيماريست. ايدز ربطي به جنس و **** يا سن خاصي ندارد و تمام افراد را مبتلا مي‌كند. ابتلا به بيماري ايدز فلج كننده است؛ خود بيمار همواره از مشكلات و بيماريهاي جسمي رنج مي‌برد و خانواده‌اش نيز با مشكلات روحي و اقتصادي بيماري او دست و پنجه نرم خواهند كرد. كودكان يكي از قربانيان اصلي بيماري ايدز هستند؛ چون از طرف بسياري از كودكان در مرحله جنيني يا هنگام زايمان از مادران آلوده مبتلا به بيماري مي‌شوند. جوانان نيز از آسيب‌پذيرترين گروهها در مقابل همه‌گيري ايدز هستند. براساس بررسي‌هاي انجام شده حدود نيمي از آلودگي‌هاي جديد با ويروس Hiv در جوانان كمتر از 25 سال بروز مي‌كند. اما با وجود آسيب‌پذيري جوانان، آنها نيرويي مناسب براي مبارزه با همه‌گيري ايدز هستند. جوانان با داشتن اطلاعات مناسب و مهارتهاي لازم زندگي، ظرفيت چشمگيري براي سازگاري با رفتار ايمن‌تر نشان مي‌دهند. بزرگسالان نيز بايد از خطرات احتمال ايدز آگاه باشند و خود را از آن مصون دارند. در واقع يك فرد بزرگسال بايد بداند كه رفتارهاي جنسي وي تا چه حد در سلامت خود او و كودكانش مؤثرست. همچنين فرد بزرگسال بايد بداند كه اعتياد، ساير انحرافات وي و خانواده‌اش را در معرض خطر قرار مي‌دهد.

parand
09-08-2009, 07:15 AM
ايدز مخفف نام كامل سندرم نارسايي اكتسابي ايمني براي اولين بار در سال 1981 در ايالات متحده گزارش شد و از آن زمان تا كنون اپيدمي اصلي جهاني محسوب مي‌شود. عامل مولد ايدز ويروس نارسايي ايمني انساني يا همان ويروس آچ آي وي است اين ويروس با كشتن يا آسيب رساندن به سلول‌هاي سيستم ايمني بدن به طور فزاينده‌اي توانايي بدن را براي مبارزه با عفونت‌ها و سرطانهاي خاص تضعيف كرده و مختل مي‌كند افراد مبتلا به ايدز ممكن است به بيماريهاي تهديد كننده موسوم به عفونت‌هاي فرصت طلب دچار شوند كه اين عفونتها از طريق ميكروب‌ها شامل ويروسها و باكتري‌هايي كه اغلب افراد سالم را نمي‌توانند بيمار كنند ايجاد مي‌شوند از سال 1981 بيش از 830 هزار مورد ابتلا به اين بيماري تنها در ايالات متحده گزارش شد. ويروس ايدز اغلب و به طور شايع از راه تماس جنسي مراقبت نشده و از طريق يك شريك جنسي آلوده منتقل مي‌شود. اين ويروس مي‌تواند در هنگام تماس جنسي از راه اعضايي چون مهبل، دهان و اندام‌هاي تناسلي منتقل شود. اين ويروس همچنين از طريق تماس با خون آلوده منتقل مي‌شود. پيش از اينكه مسوولان بهداشتي خون اهدايي را نسبت به وجود اين عفونت بررسي و آزمايش كرده و از فناوري‌هاي گرما درماني براي تخريب آن در خون آلوده استفاده كنند اين ويروس به ميزان قابل توجهي از طريق خون و اجزاي خوني آلوده منتقل مي‌شد اما در حال حاضر به خاطر توجه به اين تكنيك‌ها اين انتقال به حد چشمگيري كاهش يافته است. اين ويروس اغلب در ميان تزريق كنندگان مواد مخدر به دليل استفاده از سوزنها و سرنگ‌هاي مشتركي كه حتي به مقادير اندكي خون بيمار آلوده هستند گسترش پيدا مي‌كند. اما اين انتقال در بيمارستانها و مراكز بهداشتي يعني انتقال از راه سرنگ آلوده بسيار به ندرت اتفاق مي‌افتد. زنان نيز در حين بارداري مي‌توانند اين ويروس را به نوزادان خود منتقل كنند. تقريبا يك چهارم تا يك سوم از كل مادران باردار درمان نشده اين عفونت را به نوزادان خود منتقل مي‌كنند اين بيماري همچنين از طريق شيردهي از سوي مادر بيمار به نوزاد منتقل مي‌شود. چنانچه مادر در طول بارداري از داروي Azt استفاده كند به ميزان چشمگيري احتمال انتقال بيماري به نوزاد را كاهش مي‌دهد و در صورتي كه علاوه بر مصرف دارو مراقبان بهداشتي نوزاد را با عمل سزارين متولد كنند احتمال ابتلاي كودك به ايدز تا يك درصد كاهش مي‌يابد. مطالعات نشان مي‌دهد اگرچه اين ويروس در بزاق افراد مبتلا وجود دارد اما از راه بزاق قابل انتقال نيست. ايدز مي‌تواند هر فردي را كه در رفتارهاي پرخطر شركت مي‌كند مبتلا سازد. اين رفتارها شامل استفاده از سوزن و سرنگ مشترك، داشتن تماس جنسي با فرد بيمار بدون استفاده از كاندوم و تماس جنسي با فردي كه بيمار بودن وي مشخص نيست مي‌باشد. به علاوه ابتلا به بيماري‌هايي كه از راه تماس جنسي منتقل مي‌شوند مانند سيفليس، عفونت قارچي كلاميديا، سوزاك و غيره افراد را مستعد ابتلا به ايدز در طول تماس جنسي با شريك بيمار مي‌كند. در مورد علائم نشان دهنده عفونت ايدز بايد گفت كه بسياري افراد وقتي براي اولين بار به اين بيماري مبتلا مي‌شوند هيچ علامتي ندارند. اما در برخي ديگري علائمي چون علائم سرماخوردگي در ظرف يك يا دو ماه پس از قرارگرفتن در معرض ويروس بروز مي‌كند. اين علائم شامل تب، سردرد، خستگي و بزرگ شدن غدد لنفاوي است. اين علائم اغلب ظرف يك هفته تا يك ماه ناپديد شده و اغلب با ساير عفونت‌هاي ويروسي اشتباه گرفته مي‌شود. در طول اين دوره افراد بسيار عفونت پذير هستند و ويروس ايدز در مقادير زيادي در مايعات اندام‌هاي تناسلي وجود دارد. علائم شديدتر معمولا تا 10 سال يا بيشتر در بزرگسالان و يا ظرف 2 سال در كودكان كه در ابتداي تولد مبتلا به اين بيماري بوده‌اند بروز مي‌كند. زماني كه اين بيماري براي اولين بار در امريكا مشاهده شد هيچ شيوه درماني و دارويي براي معالجه آن وجود نداشت اما به تدريج محققان داروهاي مختلفي را براي مقابله با آن توليد كردند از آنجا كه اين ويروس مي‌تواند در برابر هر دارويي مقاوم شود پزشكان و متخصصان بايد از روش‌هاي درماني تركيبي براي معالجه موثر آن استفاده كنند.

parand
09-08-2009, 07:16 AM
ايـن مـقـاله شـمـا را بـا تسـت اچ آي وي، نحـوه انجام آن،مزاياي آن و اينكه چه افرادي ميبايست اين تست را انجام دهند آشنا خواهد كرد.

تست اچ آي وي چيست؟
تسـتHIV آزمايـشي اسـت كـه مــعمولا بروي نمونه خون
انجام ميگرد تا وجود و يا عدم وجود ويروس HIV را دربدن
فرد مشخص كند. بنابراين نتيجه اين تست با ابتلاي فرد به بيماري ايدز تفاوت داد. ممكن است فردي HIV مثبت باشد اما كماكان بدن وي علايم باليني بيماري ايدز را بروز نداده باشد.

فوايد انجام تست اچ آي وي

1- فرد از آلوده بودن خود به ويروس HIV آگاه گشته و شيوه زندگي خود را تغيير ميدهد تا با اجتناب از رفتارهاي پرخطر جنسي و يا تزريق مواد مخدر با سوزن و سرنگ مشترك از گسترش عفونت به ديگران جلوگيري كند. همچنين فرد ديگر نمي تواند خون، فراورده هاي خوني و يا اعضاء بدن خود را اهدا كند.

2- تشخيص زودهنگام اين بيماري درمان دارويي زود هنگام را در پي خواهد داشت كه سرعت پيشرفت بيماري را كاهش داده و طول عمر بيمار را افزايش ميدهد.

3-فرد پس از اينكه از آلوده بودن خود مطلع گشت با آگاه ساختن شركاي جنسي فعلي و پيشين خود و كساني كه با آنها از سوزن و سرنگ مشترك حين تزريق مواد مخدر استفاده ميكرده ، احتمال آلوده بودن اين افراد را به آنان هشدار داده و همچنين از گسترش بيشتر بيماري جلوگيري بعمل مي آورد.

4-زنان باردار در صورت مثبت بودن تستشان ميتوانند با دريافت داروهاي ويژه اي درصد بدنيا آمدن نوزاد آلوده به ويروس HIV را كاهش دهند.

5-كاهش نگراني و اضطراب از آلوده بودن فرد پس از منفي بودن آزمايش.


چه كساني ميبايست تست اچ آي وي را انجام دهند؟

1-افرادي كه شريك جنسي متعدد دارند و يا رابطه جنسي حفاظت نشده (با افراد غريبه، شريك جنسي اي كه خود شريك جنسي متعدد دارد و يا نسبت به وي اعتماد و شناخت كافي نداريد) داشته اند.

2-افرادي كه مبتلا به بيماريهاي آميزشي هستند.

3-افرادي كه معتاد تزريقي بوده و از سوزن و سرنگ مشترك استفاده كرده و ميكنند.

4- افرادي كه در محيط كار خود با خون و يا مايعات بدن سرو كار دارند: پزشكان، دندانپزشكان، پرستاران، تكنسينهاي آزمايشگاه، تكنسينهاي پروتز دندان.

5- افراد مبتلا به هموفيلي و سل.

6-افرادي كه با سوزنهاي آلوده اقدام به خالكوبي و يا سوراخ كردن گوش كرده اند.

7-نوزاداني كه مادرانشان مبتلا به HIV هستند.

8- افرادي كه پيش از سال 1985 ميلادي خون و يا فرآورده هاي خوني دريافت كرده اند. امروزه احتمال آلودگي از طريق انتقال خون بسبب آزمايش خونهاي اهدايي بسيار اندك گشته است.

9- تمام زنان باردار. ضروري ست زوجين پيش از اقدام به بچه دار شدن نيز تست HIV را انجام دهند.

10-همجنس بازان و زنان روسپي.

11-افرادي كه مورد تجاوز و سوء استفاده جنسي قرار گرفته اند.


شيوه هاي انجام تست

1-با شناسايي آنتي بادي ويژه ويروس:ELISA و WBT

2- با شناسايي آنتي ژن ويروس: آنتي ژن P24 و RNA-PCR وDNA-PCR

3- تست بزاق دهان: مانند مورد نخست و مراحل آن مانند نمونه گيري خون است اما گرانقيمت تر ميباشد.

4- كيتهاي تست فوري: اينگونه كيتها به هيچ وجه قابل اطمينان نميباشند.

پس از ورود ويروس HIV به بدن، سيستم ايمني بدن ويروس را شناسايي كرده و آنتي بادي (پادتن) ويژه آن را توليد ميكند.

پادتن (آنتي بادي): واكنش بدن به عفونت ميباشد و به منظور مبارزه و نابود كردن عامل بيماري توليد ميگردد.

دوره پنجره (WINDOW PERIOD) چيست؟ فاصله ميان آلوده شدن فرد (ورود ويروس به بدن) تا آشكار شدن آنتي باديها در خون و ساير مايعات بدن را دوره پنجره ميگويند. اين دوره معمولا 6-4 هفته بطول مي انجامد اما پس از گذشت 3 ماه در خون 99 درصد افراد آلوده و در عده معدودي نيز تا 6 ماه بعد آنتي باديها قابل شناسايي هستند. به ياد داشته باشيد فرد در اين دوره نيز ناقل بيماري بوده و پتانسيل آلوده سازي ديگران را داراست.

نكته:بنابراين 3 هفته پس از رابطه جنسي پر خطر و ديگر موارد مشكوك فورا تست HIV را انجام دهيد اما در صورت منفي بودن تست، حتما 3 ماه بعد مجددا اين تست را انجام دهيد و براي اطمينان 100 درصد 6 ماه بعد از رابطه پر خطر تست را مجددا انجام دهيد.

تست آنتي بادي HIV دو مرحله دارد:

1- تست غربالگري: اين تست ELISA نام دارد. كه با آزمايش نمونه خون آنتي باديهاي توليد شده سيستم ايمني بدن براي مقابله با ويروس HIV شناسايي ميگردند. هرگاه نتيجه اين تست دو بار مثبت اعلام گردد مرحله بعدي تست انجام ميپذيرد.

2- تست تاييدي: اين تست WESTERN BLOT نام دارد. اين تست وجود IgG برعليه چند نوع پروتئين ويروسي را بررسي ميكند.

نكته:پس از اينكه 2 بار تست ELISA و متعاقب آن يك بار تست وسترن بلات مثبت باشد فرد بطور قطع آلوده به ويروس اچ آي وي ميباشد.

تست آنتي ژنهاي ويروس

1- تست آنتي ژن P24:پروتئين ويژه ويروس HIV ميباشد. اين تست يك تا 4 هفته بعد از ورود ويروس به بدن مثبت ميگردد. هنگامي كه آنتي باديها توسط بدن توليد گردند اين آنتي ژن حذف شده و ديگر قابل شناسايي نيست. اين تست براي تشخيص زود هنگام ويروس اچ آي وي صورت ميگيرد.

2- تست ميزان ويروس: اين تست PCR نام دارد. در اين تست ميزان HIV در خون مستقيما سنجيده ميگردد. در واقع ژن ويروس (DNA-RNA) را در خون شناسايي ميكند. اين تست ميزان فعال بودن ويروس HIV را در بدن مشخص ميسازد. اين تست بسيار هزينه بر بوده براي كساني توصيه ميشود كه از ابتلاي خود به اين ويروس مطمئن شده باشند تا با سنجش ميزان فعال بودن ويروس دارو درماني متناسب با آن براي بيمار تجويز گردد.

نكته:در بدن نوزادان تا 18 ماهگي آنتي بادي مادر وجود خواهد داشت.ب نابراين براي تشخيص آلودگي نوزاد ميبايست از روش DNA-PCR استفاده شود.

نكته:افرادي كه از كورتيكو استروئيدها استفاده ميكنند ممكن است نتيجه تست آنان به غلط مثبت و يا منفي تشخيص داده شود.

* تنها راه تشخيص آلوده بودن فرد انجام تست اچ آي وي در آزمايشگاههاي معتبر ميباشد و نه علايم باليني و ظاهري.

parand
09-08-2009, 07:16 AM
در حالي كه كشورهاي پيشرفته جهان در طي چند دهه اخير مشكل بيماريهاي واگيردار را تا حد زيادي حل كرده و تمامي توان و امكانات خود را براي مبارزه با بيماريهاي غير واگير منجمله بيمارهاي قلبي – عروقي و سرطانها متمركز كرده بودند ، ناگهان در سال 1981 ميلادي (1360 شمسي ) نوعي بيماري عفوني در دنيا پيدا شد كه به سرعت درهمه نقاط جهان گسترش پيدا كرد و اميد به ريشه كني بيماريهاي واگيردار را حتي در كشورهاي پيشرفته تبديل به ياس نمود. اين بيماري كه بصورت يك مشكل عمده بهداشتي خود را نشان داد ايدز نام دارد . در اين بيماري دستگاه دفاعي بدن شديداًدچار اختلال مي شود.

بيماري ايدز نوعي بيماري كشنده است كه، در همه كشورهاي جهان، در گورههاي سني متفاوت ، ****هاي مختلف نه فقط در هم جنس بازان بلكه در هر دو جنس مشاهده شده است و در واقع ايدز يك مشكل جهاني و به كشور و گروه خاصي اختصاص ندارد .
عامل بيماري نوعي ويروس است كه مبداء اوليه آن كاملاً مشخص نيست .

راههاي عمده سرايت بيماري ايدز عبارتند از :

تماسهاي جنسي (جنس مخالف – هم جنس بازان )با افراد آلوده

تزريق خون و فراوردهاي آلوده آن، استفاده از سرنگهاي مشترك ، بخصوص در بين معتادان تزريقي و بكار بردن ابزار و وسايل آلوده

انتقال از مادر آلوده به جنين

--بطور كلي دو گروه سني بيشتر گرفتار مي شوند:

بالغين در سنين 20تا 45 سال

شير خواران و نوزادان

مرگ و مير ناشي از ايدز در جوانان در كليه كشورهاي جهان بصورت يك مشكل خطر ناك در آمده است. حدود 75تا 90 درصد آلوده به ويروس ايدز در گروه سني 20تا 45سال كه سن تلاش و سازندگي و فعاليت اقتصادي است، اتفاق مي افتد . افزايش ميزان مرگ و مير ناشي از آلودگي به ويروس ايدز و ابتلا به بيماري در جوانان و شير خواران ، طول عمر بسياري از كشورهاي جهان كاهش خواهد داد.

از آنجاي كه ايدز يك مشكل بهداشتي نيست ،بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي است كه مسائل اقتصادي را نيز بدنبال دارد، لازم است همه سازمانهاي دولتي، غير دولتي و مردم در امر كنترل و پيشگيري از بيماري با هم همكاري و مشاركت نمايند . از آنجايي كه در حال حاضر واكسني موثر و درمان اساسي براي بيماري وجود ندارد ، تنها راه مبارزه با ايدز ، پيشگيري از آلودگي است .

هر چند بيماري ايدز در حال حاضر جزء مسايل حاد بهداشتي كشور ما نيست ، ولي افزايش موارد آلودگي و بيماري از سال 1366 به بعد كه اولين مورد آن در كشور شناخته شد ، از اين طرف و قرار گرفتن ايران در منطقه آسيا كه هر سال بطور فزاينده اي مورد آن زيادتر مي شود از طرفي ديگر ، ايجاب مي نمايد با بكارگيري راههاي موثر پيشگيري ، از انفجار اين آتش فشان خاموش جلوگيري شود . خوشبختانه وجود اعتقادهاي مذهبي و پاي بندي خانواده هاي ايراني به اصول و اخلاق اسلامي، خود يكي از راههاي موثر كنترل و پيشگيري از آلودگي و بيماري است .

تعريف

چون در بعضي از كشورهاي جهان بواسطه نبود امكانات ، تشخيص آزمايشگاهي ايدز مقدور نيست ، وجود بعضي از علائم زير در بزرگسالان و كودكان ممكن است نشانه اي از ايدز باشد.

ايدز در افراد بالغ:

ايدز در شخص بالغ با وجود دست كم دو علامت اصلي ، همراه با حداقل يكي از نشانه هاي فرعي زير مشخص مي شود ، مشروط بر اينكه براي نارسايي ايمني و نقص دستگاه دفاعي بدن علت مشخص از قبيل سرطان ، سوء تغذيه شديد و يا ساير علل شناخته شده وجود نداشته باشد.

علائم اصلي

كاهش وزن بيشتر از 10 درصد

اسهال مزمن بيشتر از يك ماه

تبهاي متناوب يا ثابت بيش از يك ماه

[Only registered and activated users can see links]

علائم فرعي

سرفه پايدار به مدت بيش از يك ماه

عفونت پوستي منتشر همراه با خارش

تبخالهاي عود كننده

برفك دهاني

عفونت تبخالي مزمن پيشرونده و منتشر,بزرگ شدن عمومي غدد لنفي

در واقع بيماري ايدز ، مجموعه اي از علائم است كه در اثر نقص دستگاه دفاعي بدن انسان و علائم مربوط به عفونهاي فرصت طلب ، خود را نشان مي دهد.

عوامل بيماري

عامل بيماريزا ويروسي است كه قدرت آلوده كنندگي و سرايت پذيري بالائي دارد و به نام ويروس نقص ايمني انسان ياH.I.V ناميده مي شود، زيرا موجبات ضعف دستگاه دفاعي بدن انسان را فراهم مي آورد .

ويروس ايدز در بدن انسان مراحل مختلفي را طي مي كند كه يكي از آنها دوره فعاليت پنهاني است ، در اين مرحله ويروس در حال رشد و تكثير است و پس از آنكه شرايط از هر نظر آماده شد، حملات خود را شروع مي كند و سبب نابودي سلولهاي دفاعي و مرگ انسان مي شود . آلودگي به ويروس در تمام دوران زندگي انسان ادامه پيدا مي كند ..

تنها خون، ترشحات جنسي مردان و زنانه و شير مادر آلوده در انتقال بيماري دخالت دارد که از اين راه ها آلودگي انتقال پيدا مي كند .

چون ويروس ايدز نمي تواند بمدت طولاني در محيط خارج از بدن به حياط خود ادامه دهد ، تماسهاي عادي در محيط كار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بيماري نمي شود ويروس ايدز به شدت به حرارت حساس است.

راههاي سرايت

شناخت راههاي انتقال بيماري در پيشگيري از آلودگي بسيار موثر است .

ويروس مولد ايدز از چند راه عمده زير ، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل مي شود:

-سرايت از راه تماس جنسي

شايعترين راه سرايت آلودگي، تماس جنسي است . ويروس ممكن است از فرد آلوده به شريك جنسي اش منتقل بشود(مرد به مرد، مرد به زن و زن به مرد). سرايت از زن به زن هم امكان دارد آلودگي از راه تماس جنسي 80 درصد كل موارد را شامل مي شود كه بيشتر از 70 درصدآن از راه تماس با جنس مخالف و 10 درصد آن از طريق همجنس بازي است.

وجود بيماريهاي مقاربتي ديگر مانند سوزاك،سيفليس و همچنين زخمهاي دستگاه تناسلي ، خطر آلودگي را چند برابر خواهد كرد. بنابر اين توجه به اين مهم و درمان فوري آنها بايد مد نظر قرار گيرد . زنان، بيشتر در معرض خطر آلودگي بوسيله شريك جنسي خود قرار دارند ، زيرا احتمال انتقال از مرد به زن بيشتر از زن به مرد مي باشد.

-سرايت از راه خون و فراورده هاي خوني

استفاده از خون و فراورده هاي خوني آلوده به ويروس ايدز، يكي ديگر از راه هاي انتقال است . با وجود اينكه قدرت آلوده كنندگي خون و فراورده هاي آن زياد است، خطر سرايت از اين راه 3تا 5 درصد مي باشد ، زيرا نمونه هاي خون اهدايي به سازمان بدقت مورد آزمايش قرار گرفته و خونهاي آلوده پس از شناسايي مورد استفاده قرار نمي گيرد . به همين دليل در اكثر كشورهايي كه امكانات آزمايشگاهي براي اين كار وجود دارد، انتقال بيماري از طريق خون تقريباً غير ممكن شده است.

[Only registered and activated users can see links]

-استفاده از سرنگ و سوزن آلوده

استفاده از سرنگ و سوزن آلوده بطور اشتراكي در معتادين تزريقي، يكي ديگر از راههاي سرايت آلودگي است كه حدود 12 درصد موارد موارد انتقال را شامل مي شود. در واقع پس از انتقال از راه تماس جنسي ، دومين رقم شيوع بيماري از طريق استفاده از سرنگ و سوزن آلوده است.

چون استفاده از مواد مخدر عملي غير قانوني است و اكثر افراد معتاد داراي وضع مالي بسيار بدي هستند ، در نتيجه از سرنگهاي استفاده شده ديگران استفاده مي كنند و از اين طريق اگر شخصي آلوده به ويروس ايدز باشد ، به راحتي آلودگي را منتقل مي كند .

-سرايت از مادر به كودك

ويروس ايدز از مادر آلوده به كودك ممكن است در دوران حاملگي ، هنگام وضع حمل و يا كمي بعد از زايمان انتقال يابد .

ميزان سرايت آلودگي از مادر به كودك 5تا 7درصد است. آلودگي در بچه هايي كه به روش سزارين به دنيا آمده اند نيز ديده شده است . شير دادن يكي از راههاي سرايت آلودگي است. ولي چون احتمال آن كم و مزاياي تغذيه با شير مادر بسيار زياد است ، اكثراً توصيه مي شود كه مادر به فرزند خود شير بدهد.

حدود35-25 درصد (يك سوم) نوزاداني كه از مادر آلوده به ويروس ايدز متولد مي شوند ، قبل از تولد ، هنگام تولد و يا در دوران تغذيه از شير مادر آلوده مي گردند. در كودكان،آلودگي به ويروس ايدز به سرعت به طرف ايجاد بيماري ايدز پيشرفت مي كند و شانس زنده ماندن كودك هم كم است .

راه هاي ديگر سرايت

پيوند اعضاء از بافت هاي افراد آلوده، خال كوبي و سوراخ كردن گوش توسط سوزن و وسايل آلوده ، استفاده مسواك و تيغ ريش تراشي شخص بيمار و ختنه با وسايل آلوده نيز را راه هاي ديگر سرايت بيماري است .

راه هايي كه سبب سرايت نمي شود

روي هم رفته استفاده از وسايل بهداشتي شخصي ديگران حتي افراد سالم نيز عاقلانه و بهداشتي نيست چه رسد به استفاده از وسايل شخص بيمار مبتلا به ايدز. از راه هاي تنفسي ، گوارشي و يا از طريق تماسهاي معمولي خانوادگي و يا محيط كار ، دانشگاه ، مدرسه و اردوگاه هاي جمعي كاري و يا تفريحي ، انتقال گزارش نشده است. ويروس بيماري ايدز ، از راه هاي زير قابل سرايت نيست:

تماس معمولي افراد در منزل يا اجتماع با بيمار

دست دادن

استفاده از وسايل غذا خوري مشترك :بشقاب، ليوان، قاشق و چنگال و…

استفاده از استخر هاي عمومي و يا توالت عمومي

بغل گرفتن و يا بوسيدن صورت

عطسه و سرفه

دستگيره در، گوشي تلفن و ميله اتوبوس

استفاده از البسه دست دوم

آب و غذا

تماس با اشك و عرق بيمار

استفاده از وسيله نقليه مشترك

نيش حشرات


گروه هاي در معرض خطر

گروه هاي زير بيشتر درمعرض خطر قرار دارند :

كساني كه پيوند هاي متعدد يا دياليزهاي مكرر استفاده مي كنند و رعايت احتياطهاي همه جانبه را نمي كنند .

كساني نياز به خون وفراورده هاي خوني بيشتري نياز دارند (به علت بيماريهاي نظير هموفيلي، تالاسمي و…)

معتادين تزريقي كه از سرنگ و سوزن بطور مشترك استفاده مي كنند كه اين مسئله در زنداني ها بيشتر مشاهده مي شود .

همسران افراد مبتلا.

شركاي جنسي افراد مبتلا.

افرادي كه شركاي جنسي متعدد دارند .

زنان فاسد و بدكار.

هم جنس بازان و يا زن و مردي كه تماسهاي جنسي خارج از روابط زناشوئي دارند .
مبتلايان به هپاتيت(ورم كبد)يا مبتلايان به سل.

خالكوبي هاي دسته جمعي .

مبتلايان به بيماريهاي آميزشي و بخصوص افراد داراي زخمهاي تناسلي .

ملوانان و رانندگان عبوری ا زمرزها.

فرزندان مادران آلوده .

جوانان


علائم

آلودگي به ويروس ايدز دليل ابتلا به بيماري ايدز نيست،ولي سرانجام تقريباً بطور اجتناب ناپذيري به بيماري ايدز منتهي مي شود. مقصود از آلودگي به ويروس ايدز اين است كه ويروس وارد بدن انسان شده است ولي هنوز تغييراتي كه علائم بيماري را به بار مي آورد ، ايجاد نكرده است.
يكي از اولين راه هاي شناخت يك بيماري ، شناخت علائم و مراحل مختلف سير بيماري است . با اين شناسايي ميتوان از گسترش و توسعه بيماري در مراحل اوليه جلوگيري نمود .علائم آلودگي بيماري ايدز بسيار پيچيده است و داراي مراحل چندي است كه الزاماًهمه آنها در افراد آلوده مشاهده نمي شود. اين مراحل عبارتند از:

-مرحله اول

عفونت حاد:در اغلب موارد در صورتي كه تعداد كافي ويروس ايدز وارد بدن فردي شود ، بعد از چند هفته علائمي نظير تب ، گلودرد،بزرگي غدد لنفاوي، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بي حالي، بي اشتهايي ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهي دانه هاي جلدي و يا تظاهرات عصبي ظاهر ميگردد. اين علائم اختصاصي نبوده و شباهت كاملي با نشانه هاي بسياري ازبيماريهاي ديگر دارد . چون خود بخود ظرف يك تا دو هفته بهبودي حاصل ميگردد ، كمتر اتفاق مي افتد كه بيماري دراين دوره تشخيص داده شود.

بعلاوه از هنگام ورود ويروس ايدز تا مثبت شدن نتيجه آزمايشگاهي كه نشانگر آلودگي فرد است حدود 2تا 12 هفته و گاهي تا16 ماه طول مي كشد. در اين فاصله زماني ، فرد، آلوده بوده و ممكن است سايرين را آلوده كند و متاسفانه به روشهاي آزمايشگاهي فعلي نمي توان بوجود آن پي برد.

-مرحله دوم

بدون علامت:پس از بهبودي خود بخودي مرحله حاد، بيمار وارد مرحله بدون علامت مي شود كه بر حسب نوع ويروس آلوده كننده از10تا17 سال طول مي كشد. در اين مدت شخص آلوده هيچگونه علامتي از بيماري را بروز نمي دهد و به ظاهر كاملاً سالم است ولي براي ديگران آلوده كننده مي باشد . اين مرحله نزد كودكان كوتاهتر است و در اين مرحله شخص ديگران را مبتلا مي كند . در اين دوره آزمايش خون مثبت است. كنترل انتشار ويروس در اين مرحله مشكل مي باشد .

-مرحله سوم

بزرگي منتشر و پايدار غدد لنفاوي:دراين مرحله غدد لنفاوي به صورت بزرگ شده و به شكل قرينه و بدون درد در بيش از دو نقطه بدن بجز ناحيه كشاله ران ظاهر مي شود حداقل 3ماه باقي مي مانند.

-مرحله چهار

مرحله قبل از ايدز و حالات وابسته به ايدز:قبل از بروز علائم نهايي ايدز در بيمار ، عوارضي ظاهر مي شود كه به آن علائم مربوط به ايدز مي گويند و عبارتند از :

كاهش وزن بيشتر از10درصد وزن سابق

اسهال به مدت بيشتر از يك ماه

تب به مدت بيشتر از يك ماه

عرق شبانه

خستگي، بي حالي و ضعف

اين علائم را مقدمه استقرار كامل ايدز كه پايان طيف بيماري مي باشد ، به حساب مي آورند . در برخي موارد ، بي قراري، بي اشتهايي، دل درد ، سردرد وجود دارد و تغييرات عصبي منجر به از دست دادن حافظه و آسيب اعصاب محيطي مي شود. اين علائم معمولاً متناوب است ولي كاهش وزن در اكثر بيماران وجود دارد و پيشرونده هم مي باشد . بسياري از بيماران در اين مرحله دچار ضايعات پوستي، مخاطي و ضايعات دائم و يا عود كننده دهني و يا ناحيه تناسلي به علت ويروسهاي مختلف مي شوند.

-مرحله پنجم

ايدز:ايدز به مرحله نهايي آلودگي ايدز گفته ميشود. در اين مرحله به علت كاهش شديد قدرت دفاعي بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسياري عفونتهاي و سرطانها مي شود كه علائم بسيار متنوعي دارند و د رنهايت بيمار را از پاي در مي آورند.

حدود 25درصد افراد پس از 5سال ،25درصد پس از 10سال و حدود25درصد پس از 15سال از ورود ويروس به بدن دچار ايدز مي شوند . يعني در مجموع حدود 75درصد افراد آلوده پس از 15سال به مرحله ايدز مي رسند.

در مورد اين مساله كه بالا خره 25درصد باقيمانده چه سرنوشتي دارند و چه زماني وارد مرحله ايدز مي شوند بحث وجود دارد. ولي آنچه كه مسلم است فرد آلوده ، حتي اگر ديرتر هم وارد مرحله بيماري شود، همواره براي سايرين آلوده كننده باقي مي ماند.

ايدز بر روي تمامي دستگاههاي و اندام هاي بدن مانند تنفس ،گوارش، عضلاني، عصبي، پوست و مخاط، گوش و حلق و بيني و …اثر مي گذارد.

پس از رسيدن به مرحله نهايي ايدز، متوسط طول عمر در بالغين حدود 5/2 سال است و بيماري نهايتاً به علت يكي از عفونتهاي فرصت طلب و يا سرطانها از پا در مي آيد .

تشخيص بيماري

بيماري ايدز تمامي دستگاههاي بدن را گرفتار مي كند. با تشخيص به موقع و بجا و بدنبال آن با بكار بستن در مانهاي نگه دارنده و مراقبتهاي صحيح مي توان تا حد قابل توجهي از مشكلات بيمار كاست و شرايط مناسبتري را براي زندگي وي فراهم نود.

درمان

متاسفانه بيماري ايدز درمان قطعي ندارد . براي عفونتهاي فرصت طلب و سرطانها مي توان درمانهاي لازم را بكار برد و با داروهاي مخصوص دستگاه دفاعي بدن را تقويت نمود . تاكنون واكسن موثري براي جلوگيري از بيماري پيدا نشده است.

راههاي پيشگيري

چون بيماري واكسن و درمان موثري ندارد و آلودگي به ويروس ايدز نهايتاً به بيماري ايدز منتهي ميشود كه كشنده است ، بنابر اين تنها راه مبارزه ، بكاربردن روشهاي پيشگيري از آلودگي است كه عباتند از:

-به منظور پيشگيري از سرايت بيماري از راه تماس جنسي:

خويشتن داري و دوري از تماسهاي جنسي مشكوك،در دوران تجرد،

پاي بند به اصول اخلاقي و خانوادگي پس از ازدواج،

وفاداري به همسر و عدم بي بندوباري و پرهيز از انحراف جنسي و روابط جنسي غير مطمئن،
استفاده از كاندوم،

اجتناب از رابطه جنسي مقعدي.

با كنترل خون و فراورده هاي خوني،احتمال سرايت آلودگي از اين راه بسيار کم مي شود.

اجتناب از استفاده مجدد از سرنگهاي يك بار مصرف و عدم استفاده از سرنگهاي مشترك.

عدم استفاده از مسواك مشترك و بكار بردن تيغ ريش تراش يكبار مصرف ديگران .

در حال حاضر تنها راه پيشگيري از سرايت آلودگي مادر به فرزند ، عدم بارداري زن آلوده و استفاده از وسايل يشگيري از حاملگي است.

ابعاد فاجعه در جهان (اهميت ملي،بين المللي و جهاني)

در جهان سالانه حدود 8/5 ميليون مورد جديد آلودگي به ويروس ايدز پيدا مي شود كه اين رقم در سالهاي 1999 و 2000،به بالاتر از 5/6 ميليون خواهد رسيد . بعلاوه مرگ و مير سالانه از 5/2 ميليون نفر در سالهاي1999 و 2000به 3 ميليون نفر مي رسد كه چهارمين علت مرگ درجهان و اولين علت مرگ در جهان سوم و بيشترين علت مرگ در گروه سني جوان، فعال ودرسراسر جهان است.

ايدز در ايران

اولين مورد بيماري ايدز در ايران در سال 1366 در يك كودك 6ساله هموفيل كه از فاكتورهاي انعقادي وارداتي آلوده به ويروس ايدز استفاده كرده بود ، مشاهده شد.
برابر آخرين بررسيهاي انجام شده، تا تاريخ اول مهر ماه 1378 تعداد1804 مورد آلودگي به ويروس ايدز شناسايي شده است كه 237 مورد آن به مرحله ايدز رسيده و از اين عده 203 نفر فوت شده اند.البته بر اساس بر آورد سازمان جهاني بهداشت موارد آلودگي حدود 8000 نفر پيش بيني مي شود.

موارد ياد شده در بالاي از راههاي زير آلوده شده اند:

69 درصد در اثر استفاده از سرنگ و سوزن اشتراكي (معتادين تزريقي)

13 درصد از راه تماس جنسي.

11 درصد از راه خون و فراورده هاي خوني .

1 درصد از مادر آلوده به كودك و مواردي هم نامشخص بوده است.

ايدز بلاي جامعه معاصر است . در حال حاضر ايدز تنه بيماري است كه در همه كشورهاي جهان، چه غني و چه فقير ، بعنوان يك مشكل حياتي مطرح است.

بيماري ايدز در همه كشورهاي جهان، در گروههاي سني متفاوت، ****هاي مختلف و در هر دو جنس مشاهده مي شود. ايدز تنها يك مشكل بهداشتي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي فرهنگي است.

بيماران مبتلا به ايدز بي نهايت آسيب پذيرند. بعلت پيش داوري و ترس از سرايت بيماري، اين بيماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، مراقبتهاي بهداشتي و حمايت عمومي مورد تبعيض قرار مي گيرند. رفتارهاي نامناسب و تحقيرآميز، موجب انزواي بيمار گشته، فرصت آموزشي را از وي مي گيرد. وحشت مرگ، وحشت طرد و تنهايي، وحشت انگ اجتماعي، اخراج كارگران مبتلا و بدنامي از طرف دوستان، آشنايان و خانواده، سبب مي شود آنهايي كه گمان مي كنند ممكن است آلوده باشند، وضعيت خودشان را تا جايي كه مقدور تست مخفي نگهدارند كه اين خود موجب گسترش آلودگي مي شود.

به همين دليل اين بيماران بايد از خدمات حمايتي از قبيل حمايت قانوني و مالي، مشاوره اي و خدمات بهداشتي درماني برخوردار گردند.

در بعضي جوامع مانند كشور ايران كه آلودگي در سطح خيلي پائين است، هنوز مشكلات اقتصادي و اجتماعي، خود را نشان نداده است ولي در آينده شايد چنين نباشد. بايد بدانيم اين مشكلات در كنار ماست و ما را تهديد مي كند، زيرا كشور ما در منطقه آسيا واقع است كه پرجمعيت ترين و فقيرترين منطقه جهان است و بر اساس بهداشت جهاني با دارا بودن پايين ترين معيارهاي اقتصادي و انساني، امكان همه گيري آلودگي و بيماري ايدز در قرن بيست و يكم بر اساس برآورد سازمان جهاني بهداشت در آن زياد است. بايد توجه داشت كه تنها سد مطمئن در مقابل گسترش آلودگي، رعايت سخت و قانونمند روابط جنسي و پاي بندي به اصول مقدس زناشويي و ارزشهاي اخلاقي در جامعه است.

آمار ايدز

در جنوب آفريقا، بيماری ايدز ميليون ها قربانی گرفته است. سازمان ملل متحد می گويد در طول سال جاری ميلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" يا ويروس بيماری ايدز به حدود پنج ميليون نفر خواهد رسيد.

آژانس مسوول مبارزه با بيماری ايدز که از آژانس های وابسته به سازمان ملل متحد است پيش بينی می کند که بيش از سه ميليون نفر طی سال جاری ميلادی در اثر بيماری ايدز جان خود را از دست خواهند داد.

اين آژانس هشدار می دهد که بيماری ايدز در اروپای شرقی و در سراسر آسيا به سرعت در حال رشد است.


تعداد افراد آلوده به ويروس اچ آی وی در جهان:

جنوب آفريقا: 29 ميليون و چهارصد هزار نفر

جنوب و جنوب شرق آسيا: 6 ميليون نفر

اروپای شرقی و آسيای ميانه: 1ميليون و دويست هزار نفر

اروپای غربی: 570 هزار نفر

آمريکای لاتين: 1 ميليون نفر و پانصد هزار نفر

آمريکای شمالی: 980 هزار نفر

اما اين گزارش می افزايد منطقه آفريقای سياه يا جنوب آفريقا که بيش از دو سوم از مجموع چهل و دو ميليون فرد آلوده به ويروس اچ آی وی در سراسر جهان را در خود جای داده است، همچنان بدترين منطقه جهان از لحاظ ابتلا به بيماری ايدز است.
حدود سی ميليون نفر در اين منطقه مبتلا به ايدز هستند.

پيتر پيوت، رييس آژانس مبارزه با بيماری ايدز، وابسته به سازمان مللف گفت در تعدادی از کشورهای جنوب آفريقا ويروس "اچ آی وی" با خشکسالی و قحطی همراه شده و فاجعه را بسيار وحشتناک تر کرده است.

وی همچنين خاطر نشان ساخت که برای اولين بار مشخص شده که نيمی از افراد آلوده به ويروس بيماری ايدز، زن هستند.

گزارش آژانس مبارزه با بيماری ايدز سازمان ملل که در آستانه روز جهانی ايدز (يکشنبه اول دسامبر) منتشر شده، می افزايد که وضعيت قاره آفريقا از نظر بيماری ايدز، وخيم تر نيز خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، در کشورهای بوتسوانا، لسوتو، سوازيلند و زيمبابوه واقع در جنوب آفريقا ميزان ابتلا به ايدز بيش از آنچه تصور می رفت، گسترش داشته است.

در اين کشورها از هر سه نفر يک نفر مبتلا به بيماری ايدز است.

بر اساس گزارش آژانس مبارزه با بيماری ايدز، در مورد گسترش ويروس بيماری ايدز در شرق و جنوب آسيا نيز نگرانی فزاينده ای وجود دارد.

در کشورهای چين و هند يک ميليون نفر به ويروس اچ آی وی آلوده شده اند اما اين نگرانی وجود دارد که آمار واقعی ممکن است بسيار بالاتر از اين حد باشد

parand
09-08-2009, 07:17 AM
اولين مورد بيماري ايدز در ايران در سال 1366 در يك كودك 6ساله هموفيل كه از فاكتورهاي انعقادي وارداتي آلوده به ويروس ايدز استفاده كرده بود ، مشاهده شد.

برابر آخرين بررسيهاي انجام شده، تا تاريخ اول مهر ماه 1378 تعداد1804 مورد آلودگي به ويروس ايدز شناسايي شده است كه 237 مورد آن به مرحله ايدز رسيده و از اين عده 203 نفر فوت شده اند.البته بر اساس بر آورد سازمان جهاني بهداشت موارد آلودگي حدود 8000 نفر پيش بيني مي شود.

موارد ياد شده در بالاي از راههاي زير آلوده شده اند:

69 درصد در اثر استفاده از سرنگ و سوزن اشتراكي (معتادين تزريقي)

13 درصد از راه تماس جنسي.

11 درصد از راه خون و فراورده هاي خوني .

1 درصد از مادر آلوده به كودك و مواردي هم نامشخص بوده است.

ايدز بلاي جامعه معاصر است . در حال حاضر ايدز تنه بيماري است كه در همه كشورهاي جهان، چه غني و چه فقير ، بعنوان يك مشكل حياتي مطرح است.

بيماري ايدز در همه كشورهاي جهان، در گروههاي سني متفاوت، ****هاي مختلف و در هر دو جنس مشاهده مي شود. ايدز تنها يك مشكل بهداشتي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي فرهنگي است.

بيماران مبتلا به ايدز بي نهايت آسيب پذيرند. بعلت پيش داوري و ترس از سرايت بيماري، اين بيماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، مراقبتهاي بهداشتي و حمايت عمومي مورد تبعيض قرار مي گيرند. رفتارهاي نامناسب و تحقيرآميز، موجب انزواي بيمار گشته، فرصت آموزشي را از وي مي گيرد. وحشت مرگ، وحشت طرد و تنهايي، وحشت انگ اجتماعي، اخراج كارگران مبتلا و بدنامي از طرف دوستان، آشنايان و خانواده، سبب مي شود آنهايي كه گمان مي كنند ممكن است آلوده باشند، وضعيت خودشان را تا جايي كه مقدور تست مخفي نگهدارند كه اين خود موجب گسترش آلودگي مي شود.

به همين دليل اين بيماران بايد از خدمات حمايتي از قبيل حمايت قانوني و مالي، مشاوره اي و خدمات بهداشتي درماني برخوردار گردند.

در بعضي جوامع مانند كشور ايران كه آلودگي در سطح خيلي پائين است، هنوز مشكلات اقتصادي و اجتماعي، خود را نشان نداده است ولي در آينده شايد چنين نباشد. بايد بدانيم اين مشكلات در كنار ماست و ما را تهديد مي كند، زيرا كشور ما در منطقه آسيا واقع است كه پرجمعيت ترين و فقيرترين منطقه جهان است و بر اساس بهداشت جهاني با دارا بودن پايين ترين معيارهاي اقتصادي و انساني، امكان همه گيري آلودگي و بيماري ايدز در قرن بيست و يكم بر اساس برآورد سازمان جهاني بهداشت در آن زياد است. بايد توجه داشت كه تنها سد مطمئن در مقابل گسترش آلودگي، رعايت سخت و قانونمند روابط جنسي و پاي بندي به اصول مقدس زناشويي و ارزشهاي اخلاقي در جامعه است.


آمار ايدز در ايران (بخش فارسي بي بي سي)

هر سال در روز اول دسامبر، که روز جهانی بِيماری ايدز است، در سراسر دنيا فعاليت و تلاش تازه ای آغاز می شود تا با آگاه کردن مردم از راههای جلوگيری از ابتلا به اين بيماری مرگبار، جلوی شيوع سريع آن گرفته شود.

تازه ترين آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری ميلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" يا ويروس بيماری ايدز به حدود پنج ميليون نفر خواهد رسيد. اين ويروس سيستم ايمنی بدن را به تدريج فلج می کند و فرد آلوده را از پای در می آورد.

تازه ترين آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری ميلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" يا ويروس بيماری ايدز به حدود پنج ميليون نفر خواهد رسيد

آژانس مسوول مبارزه با بيماری ايدز وابسته به سازمان ملل متحد پيش بينی می کند که بيش از سه ميليون نفر طی سال جاری ميلادی در اثر بيماری ايدز جان خود را از دست خواهند داد، که با اين تعداد شمار قربانيان ايدز در 20 سال گذشته به 24 ميليون نفر می رسد.
اين آژانس هشدار می دهد که بيماری ايدز در اروپای شرقی و در سراسر آسيا به سرعت در حال رشد است، ولی در جنوب آفريقا که بيش از دو سوم از مجموع 42 ميليون فرد آلوده به ويروس اچ آی وی در سراسر جهان را در خود جای داده است، همچنان بدترين منطقه جهان از لحاظ ابتلا به بيماری ايدز است. حدود سی ميليون نفر در اين منطقه مبتلا به ايدز هستند.
از سوی ديگر ايدز در ميان زنان نيز رو به گسترش است. در شهر واشنگتن يک سوم از بيماران مبتلا به ايدز را زنان تشکيل می دهد.

ايدز در ايران

در ايران نيز اخيرا آمارهای نگران کننده ای از افزايش مبتلايان به ايدز به گوش می رسد، به طوری که گفته شده که در سالهای اخير تعداد مبتلايان به ويروس اچ آی وی، چندين برابر شده است. اين آمارها نشان می دهد که ايران با يک اپيدمی جدی ايدز روبروست.

دكتر سياری، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ايران، در سال گذشته ميلادی اين تعداد را 15000 نفر ذکر کرد. اين در حالی است که در گذشته مقامات رسمی ايران معمولا از رقم بين دو تا سه هزار در مورد تعداد مبتلايان به ويروس ايدز سخن می گفتند.

البته مقامات ايران تاکيد می کنند که عامل اصلی گسترش ايدز در بين مردان در ايران تزريق با سرنگ مشترک در ميان معتادان است، ولی اکنون گفته می شود که انتقال ويروس اچ آی وی از طريق آميزش جنسی نيز مساله نگران کننده ای است.

هومان نارنجی ها، کارشناس پيشگيری از اعتياد در سازمان بهزيستی ايران نيز به بی بی سی گفت که بحث های کارشناسی در کشور نشان می دهد که معتادان به علت استفاده از سرنگ مشترک مبتلا به ايدز می شوند و سازمان بهزيستی برنامه هايی در دست دارد که اساس آنها بر "کاهش زيان" است و تلاش می کند بيشتر مواد مخدر به صورت خوراکی مصرف شود تا از طريق سرنگ مشترک.
بعضی از مقامات مسوول "ازدواج موقت" را راه حلی برای کتنرل بيماری های مقاربتی در کشور دانسته اند.

بتازگی فعاليت های تبليغاتی بسياری نظير چاپ پوستر و غيره برای آگاهی دادن به مردم در زمينه ايدز انجام می شود. همچنين مشاوره های ازدواج که در آنها دانش افراد درباره ايدز نيز سنجيده می شود، تاثير بسياری در اطلاع رسانی در اين زمينه داشته است، ولی کارشناسان می گويند که هنوز راديو و تلويزيون ايران که دولتی است، فعاليت چندانی در اين زمينه از خود نشان نداده است.

دکتر مينو محرز، استاد دانشگاه و متخصص بيماری ايدز، گفت که بر اساس آمارها 80 درصد مبتلايان به ايدز از طريق آميزش جنسی آلوده شده اند و اين موارد رو به افزايش است.
وی گفت که در ايران اخيرا برنامه ريزی هايی برای صحبت کردن در مورد اين بيماری و آموزش چگونگی پيشگيری از آن در دست است، ولی هنوز به صورت جدی به جوانان و والدين آموزش داده نشده است.

کارشناسان معتقدند مقامات ايرانی مدت ها از آن جا که مشکل ايدز را به عنوان يک معضل محسوس نمی ديدند، آن را جدی نمی گرفتند و به همين دليل اين روند در ايران رو به افزايش گذاشته است.

ين کارشناسان پيشنهاد می کنند که در آموزش پروش بايد آموزش جنسی و نحوه پيشگيری از ايدز را در موضوعات درسی اصلی قرار گيرد، زيرا بر اساس اعلام آژانس مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد آگاهی دادن به مردم تاثير محسوسی بر کاهش ايدز داشته است.

parand
09-08-2009, 07:19 AM
اچ آی وی در مایعات داخلی و مترشحه بدن انسان مبتلاء (بجز عرق و تا حدودی بزاق) وجود دارد، اما فقط از راه آمیزش جنسی، تبادل خون یا فرآورده‌های آن و از مادر مبتلاء به جنین قابل سرایت از فردی به فرد دیگر است.

۱) آمیزش جنسی اگر زن یا مردی به ویروس ایدز آلوده باشد، می‌تواند ویروس را از راه تماس جنسی به دیگری منتقل کند. تماس جنسی موقعی ممکن است منجر به سرایت اچ.آی.وی شود که یک طرف دچار اچ.آی.وی/ایدز باشد و تبادل یا تماس مایعات بدن طرفین رخ دهد. بنابراین تماس جنسی مرد با مرد، مرد با زن، زن با زن در این شرایط ممکن است موجب سرایت شود. لازم به ذکر است در مقاربتها حتی اگر انزال (خروج منی از آلت مرد) هم رخ ندهد امکان سرایت وجود دارد چون مایعات مترشحة قبل از آن هم حاوی ویروس هستند.

۲) تبادل خون انتقال خون و فراورده‌های آن اگر بدون اقدامات تشخیصی و ویروس زدایی انجام شود به احتمال بسیار زیادی موجب سرایت اچ.آی.وی می‌شود. امری که در کشور ما نیز برای بیماران هموفیلی و تالاسمی رخ داده است. لازم به ذکر است اهداء خون خطری برای سرایت به فرد اهداءکننده ندارد و فقط دریافت کنندگان خون در معرض خطرند. همچنین علیرغم انجام آزمایش‌های تشخیصی بر روی تمام نمونه‌های خون در حال حاضر اگر دوره پنجره را در نظر بگیریم که در آن نتیجه آزمایش منفی خواهد بود، بنابراین هر دریافت خون و فرآورده‌های آن باید برای آزمایش اچ.آی.وی اقدام کند. راه دیگر تبادل خون استفاده از سرنگ و ابزارهای تزریق مشترک (مانند پمپ دست ساز) است که مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی به ناچار یا ناآگاهانه از آنها استفاده می‌کنند. استفاده از هر نوع وسایل تیز و برنده‌ای که به خون فرد مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز آغشته شده باشد، مانند سرنگ، سوزن، مسواک (در صورت ایجاد خونریزی لثه) و وسایل خالکوبی ممکن است ویروس را منتقل کند. راه دیگر هم سرایت از طریق پیوند اعضاء (کلیه، کبد، لوزالمعده و ...) است.

۳) مادر به جنین یا نوزاد مادران باردار اگر مبتلاء به اچ.آی.وی باشند محتمل است که در حین بارداری یا هنگام زایمان ویروس به فرزند آنان سرایت کند. همچنین شیردادن مادران اچ.آی.وی مثبت به فرزندانشان ممنوع است چون ویروس درون شیر نیز ترشح شده و منتقل می‌شود. انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون داروهای پیشگیرانه در 25% تا 40% رخ می‌دهد. در صورتی که خانم‌های اچ.آی.وی مثبت باردار بشوند لازم است داروهایی مصرف کنند که احتمال سرایت به فرزندشان را کم می‌کند. همچنین نوزاد متولد شده از این مادران باید مدتی داروی ضد اچ.آی.وی بگیرد و شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش اچ.آی.وی بشود تا وضعیت ابتلائش مشخص گردد.


در صورت ارتباط جنسی با شخص مبتلاء (مرد با زن / مرد با مرد)، احتمال آلوده شدن کدام یک بیشتر است؟
خطر انتقال ویروس اچ.آی.وی در مردان همجنسگرا بیشتر و تقریباً دو برابر مردان غیر همجنسگرا ست. درضمن خطر دریافت ویروس در بین مردان همجنسگرا در فرد مفعول بیشتر است. احتمال انتقال آلودگی در هر بار آمیزش جنسی از مرد به زن(نزدیکی مهبلی) در حدود ۱/۱ درصد است و احتمال انتقال آلودگی از زن به مرد (نزدیکی مهبلی) در حدود ۰/۳ درصد است. اما حتی یکبار تماس جنسی هم ممکن است منجر به سرایت اچ.آی.وی شود (این ارقام احتمال آماری است) بنابراین با این که احتمال سرایت در یک رابطه جنسی خیلی کم است اما صفر نیست!! و حتی مردانی وجود دارند که تنها با یک نزدیکی با زن اچ.آی.وی مثبت مبتلاء شده‌اند یا زنانی که با یکبار آمیزش با مردان اچ.آی.وی مثبت دچار شده‌اند.


در چه مواقعی احتمال سرایت از راه جنسی بیشتر می‌شود؟
اگر زخم یا عفونت تناسلی وجود داشته باشد، اگر تماس جنسی با خشونت یا اجبار باشد، اگر فردی شرکای جنسی متعدد داشته باشد و نیز در مقاربت خشک خطر سرایت بیشتر است. همچنین در آمیزش جنسی مقعدی (مقاربت از راه پشت) احتمال سرایت بیشتر از راه مهبلی است. ازدواج موقت (متعه، صیغه) چون معمولاً طرفین سابقه ازدواج‌های منجر به طلاق یا موقت متعدد با دیگر افراد هم دارند یک عامل گسترش بیماریهای مقاربتی و از جمله ایدز می‌تواند باشد.


آیا جلق زدن (استمناء) ممکن است موجب ایدز شود؟
جلق زدن به معنی استفاده از دست برای تحریک اندامهای جنسی است که معمولاً برای رسیدن به اوج احساس جنسی (ارگاسم) بکار می‌رود و توسط خود فرد یا شریک جنسی او انجام می‌شود. سرایت HIV در نتیجه جلق زدن تقریباً ناممکن است.


آیا معاشقه (بدون آمیزش جنسی) باعث سرایت می‌شود؟
اچ.آی.وی از راه تماس‌های سطحی (بوسیدن، در آغوش گرفتن، لمس بدن) که عشق بازی یا معاشقه خوانده می‌شود و کارهایی مثل غذا خوردن در ظروف مشترک، استفاده از حمام یا استخر مشترک انتقال نمی‌یابد. البته بوسه فرانسوی که با مکیدن لبها و زبان طرف مقابل انجام می‌شود ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود.


تماس جنسی دهانی یعنی چه و آیا باعث سرایت می‌شود؟
ورود آلت تناسلی مرد به دهان زن و مکیدن آن یا لیسیدن و مکیدن ناحیه تناسلی زن را تماس جنسی دهانی می‌گویند و به دلیل وجود ویروس در ترشحات جنسی و امکان زخم‌های بسیار کوچک در مخاط دهان و لثه ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود. پس مقاربت دهانی (مکیدن یا لیسیدن آلت تناسلی طرف مقابل چه زن چه مرد) نیز ممکن است منجر به سرایت بشود


آیا تماس جنسی با تن‌فروشان جوان خطر دارد؟
بلی. تن‌فروشان جوانتر و زیباتر چون مشتریان بیشتری دارند به احتمال بیشتری مبتلاء به بیماریهای مقاربتی و ایدز هستند.


آیا در اعمال پزشکی امکان سرایت وجود دارد؟
هرگونه عمل جراحی، اندوسکوپی، دیالیز با دستگاه، دندانپزشکی، ختنه، حجامت، تزریقات و طب سوزنی که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسها از یک فرد مبتلاء به دیگران شود. در این موارد لازم است تا حد ممکن از وسایل سترون یک بار مصرف استفاده شود، ابزارهای مقاوم به حرارت‌ (مثل برخی ابزارهای فلزی جراحی و دندانپزشکی) در اتوکلاو یا فور و ابزارهای غیرمصرفی نامقاوم (مثل آندوسکوپ) با مواد شیمیایی ضدعفونی شوند که این کارها باید برای هر بیمار انجام شود. البته با توجه به رعایت دقیق این احتیاطهای همه جانبه مواردی که ثابت شده باشد اچ.آی.وی از مکانهایی مانند دندانپزشکی سرایت کرده باشد در تمام جهان انگشت شمار است.


آیا کارکنان بیمارستانها و درمانگاه‌ها در معرض خطراند؟
پزشکان و پرستارانی که با بیماران اچ.آی.وی مثبت سر و کار دارند ممکن است در اثر تماس اتفاقی (فرو رفتن سوزن سرنگ یا تیغ جراحی) به اچ.آی.وی دچار شوند. در ضمن احتمال سرایت از بیمار اچ.آی.وی مثبت به پزشک بسیار بسیار بیشتر از احتمال سرایت از پزشک اچ.آی.وی مثبت به بیماران است. در هر صورت با مصرف به موقع داروهای ضدویروسی این احتمال به شدت کم می‌شود. در مواقعی که فرو رفتن سوزن یا موارد مشابه رخ می‌دهد باید در عرض 3 روزشروع به مصرف داروهای ضد ویروسی شود. این امر با مراجعه به کلینیک‌ها و بخش‌های تخصصی بیماریهای عفونی امکان‌پذیر است. اره


آیا در آرایشگاه‌ها امکان سرایت وجود دارد؟
تراشیدن مو، خالکوبی، سوراخ کردن گوش که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسهای خطرناک از یک فرد مبتلاء به دیگران شود. در این موارد لازم است مشابه اقدامات پزشکی از وسائل یک بار مصرف (مانند تیغ) برای هر فرد استفاده شود یا ابزارها بطور کامل سترون شوند. توصیه می‌شود هر فرد هنگام مراجعه به آرایشگاه‌ها وسایل شخصی خود را به همراه ببرد (تیغ، قیچی، شانه، حوله و ...) تا از سرایت بیماریهای عفونی جلوگیری شود. اپیلاسیون (کندن موها) ممکن است موجب آسیب به پوست و ایجاد زخم‌های بسیار ریز در محل کنده شدن موها بکند، بنابراین بهتر است از وسایل یکبار مصرف برای آن استفاده شود.

راه‌های پیشگیری
با توجه به آنکه اچ.آی.وی برخلاف برخی ویروسهای بیماریزای سرماخوردگی یا اسهال راه انتقال محدودی دارد پیشگیری از آن با رعایت برخی اصول آسان است

خویشتنداری- پرهیز از هر گونه تماس جنسی پیش از ازدواج رسمی

وفاداری- پایبندی به تک‌همسری و حریم خانواده

کاربرد مداوم کاندوم- استفاده از کاپوت در هر بار تماس جنسی (و با هر نوع شریک جنسی یا همسر)

پرهیز از مصرف مواد و اعتیاد- هر گونه مواد روان‌گردان، توهم زا، شادی آور، محرک و مخدر حتی برای یکبار

در ضمن همیشه از وسائل شخصی مخصوص خودتان (مسواک، تیغ، ریش‌تراش و....) استفاده کنید.


پیشگیری پس از مواجههPost exposure Prophylaxis
برنامه‌ای شامل چند داروی ضد ویروسی است که چندین باردر روز پس از تجاوز جنسی یا مواجهه شغلی مصرف می‌شود. این داروها باید حداکثر در ۷۲ ساعت پس از مواجهه شروع شوند تا از آلوده شدن فردی به HIV چلوگیری شود. پیش از آغاز استفاده از PEP یک آزمایش HIV باید گرفته شود تا وضعیت فرد تعیین شود. اطلاعات و مشاوره باید به فرد داده شود تا وی را قادر به فهمیدن داروها، لزوم تحمل و پیگیری، لزوم تماس‌های جنسی سالم تر و آزمایش‌های HIV بعدی بکند .


جلوگیری از سرایت مادر به فرزند
انتقال HIV از مادر مبتلا به HIV به فرزند متولد نشده در سه مرحله اصلی اتفاق می‌‌افتد: وقتی مادر باردار است، زمان تولد یا هنگام شیر دهی.

انتقال در 25% تا 40% بدون درمان پیشگیرانه رخ می‌دهد. دو رژیم دارویی برای جلوگیری از انتقال مادر به فرزند در دسترس است. در افریقای جنوبی رژیم رایج، مصرف Nevirapine می‌‌باشد که معروف به NVP یا Viramune است و قرصی است که بانوان حین زایمان مصرف می‌کنند و به نوزاد بین 24 تا 72 ساعت بعد از تولد تجویز می‌شود. اگر مادر در طول دوران بارداری AZT مصرف کند و از شیردهی هم خودداری کند، میزان انتقال تا 10 % کاهش می‌‌یابد. داروهای دیگر نیز برای جلوگیری از سرایت از مادر به فرزند در حال تهیه هستند. یک برنامه PMTCT مؤثر شامل: تأمین مشاوره و آزمایش آگاهانه، تهیه داور و مشاوره با زنان در مورد تغذیة نوزاد (بدون شیر مادر) می‌‌باشد.

ارتباط اعتیاد یا مصرف مواد با اچ.آی.وی/ایدز چیست؟
مواد روانگردان از دو جهت ممکن است فرد را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی ایدز قرار دهند:

اختلال در قوه ادراک: در این مورد هیچ تفاوتی ندارد که ماده مخدر (مثل هروئین،تریاک)، محرک (مثل اکستازی=اکس)، توهم زا (مثل حشیش، گرس، علف) یا انواع دیگر موادی (مثل مشروبات الکلی) باشد که مورد سوء مصرف قرار می‌‌گیرند. موقعی که قوای ذهنی انسان مختل باشد ممکن است رفتارهای پرخطری مانند انجام یک رابطه جنسی بی محابا انجام دهد که او را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی قرار دهد. طبق آمار رسمی بیش از ۴ میلیون نفر در کشور به مصرف انواع مختلف مواد می‌پردازند. در ضمن افرادی که در اعتیاد غرق شده‌اند مطمئناً به بروشورهای پیشگیری از ابتلا و انتقال اچ.آی.وی/ایدز توجهی نخواهند کرد.و راهکارهای برخورد با آنها تخصصی است.
استفاده از سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی: استفاده از سرنگ مشترک یا هر گونه ابزار تزریقی دست ساز (پمپ، لوله و ...) برای تزریق مواد فعلاً در کشور ما بیشترین خطر را در انتقال اچ.آی.وی دارد. در حال حاضر حدود ۴۰۰۰۰۰ مصرف کننده تزریقی مواد (بویژه هروئین و مورفین) در کشور وجود دارد که تخمین زده می‌شود حدود ۴۰۰۰۰ نفر آنان به اچ.آی.وی دچار شده باشند.
فعلاً بیشترین افراد مبتلاء به اچ.آی.وی/ایدز ثبت شده در کشور ما مصرف کنندگان مواد تزریقی هستند (حدود ۶۱ درصد).


درمان
داروهای ضد رتروویروس (ARV) نخستین روش درمان HIV هستند. ARVها یکی از دو آنزیم ضروری برای تکثیر HIV را مهار می‌کنند. داروهای ضد ویروسی، HIV/AIDS را علاج قطعی نمی‌کنند اما زندگی مبتلایان به HIV را طولانی می‌کنند. درضمن برای جلوگیری از مقاوم شدن ویروس به دارو معمولاً چند دارو هم‌زمان به فرد مبتلا داده می‌شود. ۴ دسته داروهای ضد ویروسی برای استفاده درمانی وجود دارد: شبه نوکلئوزیدهای مهارکننده reverse transcriptase، مهارکننده‌های reverse transcriptase غیر نوکلئوزیدی، مهارکننده‌های پروتئاز و مهارکننده‌های ورود ویروس به باخته ها

مهارکننده‌های پروتئاز Protease Inhibitors
یک نوع ضد ویروس هستند که تکثیر HIV را متوقف می‌کنند. آنها قسمتی از HIV را که آنزیم پروتئاز نامیده می‌شود، مهار می‌کنند. وقتی آنزیم مهار شد HIV، نسخه‌های ناقصی از ویروس می‌سازد که نمی‌توانند یاخته‌های جدیدی را آلوده کند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از indinavir،saquinavir،nelfinavir

بازدارنده‌های غیر نوکلئوزیدی ترانسکریپتاز معکوس
یک دسته داروهای ضد ویروسی می‌‌باشند که تکثیر HIV را به وسیله دخالت در یک آنزیم حیاتی ویروس کاهش می‌‌دهد. این آنزیم برای HIV ضروری است تا ماده ژنتیک خود را درون یاخته‌ها ترکیب کند. برخی داروهای NNRTI عبارت‌اند از nevirapine,delavirdine , efavirenza

Nucleoside anlogues (شبه نوکلئوزیدها)
نظیرهای نوکلئوزیدی مهارکنندة ترانسکریپتاز این آنزیم HIV را مورد هدف قرار می‌‌دهند و از تبدیل RNA ویروس به DNA ویروسی جلوگیری می‌کنند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از zidovudine ،lamivudine، zalcitabine، abacavir،didanosineو stavudine

مهار کننده‌های ورود
این دسته اخیرا ابداع شده‌اند و جلوی ورود ویروس را به گویچه‌های سفید می‌گیرند. از این جهت متفاوت با سه گروه قبلی هستند چون آنها پس از این که ویروس یاخته‌ها را آلوده کرد جلوی تکثیر آن را می‌گیرند. تنها یک دارو از این دسته مورد تأیید مؤ‌سسه غذا و داروی ایالات متحده است که انفیوورتاید (تجاری- Fuzeon) نام دارد.

parand
09-08-2009, 07:22 AM
جام جم:خوشبختانه طي يکي دو سال اخير بسياري از مردم از حداقل اطلاعات پايه راجع به بيماري مهلک و خطرناک ايدز برخوردار شده اند.
البته ناگفته نماند برخورد صحيح و آگاهانه با اين بيماري و عوامل خطرساز آن نياز به آموزش هاي جدي تر و پيگيرانه تري از مقاطع پايين تر آموزشي بخصوص در ميان جوانان دارد. کما اين که بي توجهي به اين مساله مي تواند تبعات جبران ناپذيري را بر بدنه جوان جامعه ما بجا بگذارد.
جداي از چنين چالشهاي اجتماعي و فرهنگي در مقابله با بيماري هايي چون ايدز، پژوهشگران در تلاش هستند تا به راههايي براي تشخيص سريع تر اين بيماري در افراد مبتلا دست يابند چرا که يکي از جنبه هاي خطرناک اين بيماري ، عدم کارايي تستهاي تشخيصي در شناسايي عفونت آن در دوران پنجره بيماري است که ممکن است حتي تا 3ماه به طول انجامد.در همين راستا با خبر شديم پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس و دانشگاه علوم پزشکي شيراز مختص به راه اندازي روش جديدي به منظور تشخيص عفونت ويروس ايدز شده اند. به همين بهانه ما نيز با دکتر مهرداد روانشاد، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس و مجري طرح فوق به گفتگو نشسته ايم.
اصولا روشهاي ارائه شده در دنيا براي تشخيص عفونت ويروس اچ آي وي مبتني بر چه مباني است؟
در حال حاضر روشهاي معمول براي تشخيص عفونت ويروس نقص ايمني اکتسابي اچ آي وي براساس تشخيص آنتي بادي اختصاصي عليه ويروس است. اين روشها در دو مرحله و با دو روش انجام مي پذيرد. ابتدا روي نمونه ها روش ELISA به عنوان روش غربالگري و در صورت مثبت بودن و يا مشکوک بودن نتايج ، مجددا با روش (Western Blot روش تاييدي) مورد تاييد قرار مي گيرند. با توجه به عدم کارآيي تستهاي ذکر شده در تشخيص عفونت در دوران پنجره بيماري (از زمان آغاز عفونت و آلودگي با ويروس تا زمان توليد آنتي بادي هاي قابل تشخيص) که از 2 تا 8 هفته و در مواردي تا 3ماه به طول مي انجامد و انتقال بسيار راحت بيماري در اين دوران از طريق انتقال خون ، اهداي اعضاي بدن و پيوند بافت و تماس جنسي و.
.. انجام مي گيرد. همچنين عدم کارآيي روشهاي فوق در تشخيص عفونت در نوزادان متولد شده از مادران آلوده (به دليل انتقال آنتي بادي مادر به نوزاد و عدم کارآيي روشهاي فوق در تفکيک آنتي بادي هاي مادر و نوزاد)، عدم کارآيي روشهاي ذکر شده در تشخيص عفونت در افراد داراي مشکلات مادرزادي سيستم ايمني (عدم توانايي اين افراد به توليد آنتي بادي قابل تشخيص بر عليه عامل ويروسي) و عدم کارآيي و حساسيت 100 درصد روشهاي ذکر شده حتي در افراد سالم (جوابهاي مشکوک يا منفي کاذب)، طراحي روشي مناسب در جهت پوشش اين مشکلات را لازم و ضروري مي کرد.
در اين روشها از چه تکنيک هايي ، با چه ضريب دقت و در چه مقطعي از بيماري ، تشخيص ويروس ممکن مي شود؟
روش طراحي شده بر اساس تشخيص مستقيم حضور ويروس HIV در نمونه هاي خون ، سرم ، بافت و حتي ساير ترشحات بدن است. به دليل اين که اين روش حساسيت بسيار بالايي دارد و قادر به تشخيص مقادير بسيار ناچيز ويروس در نمونه هاي مختلف است و علاوه بر آن به توليد آنتي بادي وابسته نيست ، قادر است مشکلات ذکر شده روشهاي معمول را مرتفع سازد.
در اين ميان به چه دليل روش micro array بيشتر مورد توجه قرار داشته است؟ اين روش چه مزيتهايي نسبت به روشهاي پيشين خود دارد؟
روش Microarray در حال حاضر تنها به عنوان روش تحقيقاتي و تنها در مراکز تحقيقاتي ويژه در کشورهاي توسعه يافته مورد استفاده قرار مي گيرد. اين روش داراي حساسيت بسيار بالا و کارآيي قابل ملاحظه اي است. مشکل روش معمول اين نکته مي باشد که روش Microarrayبه رباتهاي بسيار پيشرفته و گرانقيمت و همچنين پرسنل بسيار مجرب نياز دارد که تنها در مراکز تحقيقاتي خاص قابل استفاده است. در اين پژوهش با توجه به نياز استفاده از اين روش در بيمارستان ها و مراکز درماني و آزمايشگاه هاي تشخيص طبي معمول و همچنين تحريم ايران توسط کشورهاي سازنده اين تجهيزات و رباتها و هزينه هاي بسيار بالاي آن ، تغييرات اساسي و منحصر به فرد و نوآوري در روش Microarray داده شده تا به راحتي در کليه مراکز تشخيصي و درماني قابل استفاده باشد.
روش ارائه شده توسط شما تحت عنوان Visual DNA Chip چه نوع شيوه اي است و چگونه و طي چه مراحلي موفق به تشخيص سريع تر ويروس اچ آي وي مي شود؟
اين روش از دو بخش اساسي تشکيل شده است. ابتدا نمونه هاي باليني با کمک روش RT-PCR دو مرحله اي بسيار حساس طراحي شده ، ژنوم ويروس تکثير داده مي شود، در مرحله بعد با کمک ملکول هاي بسيار حساس و دقيق نشانگر" "Probeاختصاصي واکنش اختصاصي داده (ملکول هاي نشانگر اختصاصي به صورت بسيار متراکم و در سطح Chip قرار داده شده اند) و در نهايت با واکنش آنزيمي و توليد رنگ ، رسوبي بسيار واضح ايجاد مي شود که با چشم غيرمسلح قابل تشخيص است. اين روش با توجه به هزينه بسيار پايين ، عدم نياز به تجهيزات خاص ، عدم نياز به کارشناسان بسيار مجرب و همچنين زمان کم آزمايش ، بسيار سريع و براحتي قابل انجام است و علاوه بر آن مشکلات ذکر شده روشهاي معمول تشخيصي را ندارد.
اين روش چه مزيتهايي نسبت به ساير روشها دارد؟
با توجه به حساسيت بسيار بالا و علاوه بر آن اختصاصي بودن روش طراحي شده و همچنين عدم مشکلات روشهاي معمول تشخيص عفونت HIV و ساير مزاياي ذکر شده و همچنين عدم وجود واکنش هاي متقاطع اهميت و ارزش تشخيصي باليني بالايي نسبت به ساير روشها دارد.
در اين شيوه ، تشخيص ويروس در چه مرحله اي از بيماري امکان پذير است؟
اين روش قادر به تشخيص ويروس از زمان آغاز عفونت و قبل از پيدايش آنتي بادي هاي قابل تشخيص ، تا زمان بروز علايم اصلي بيماري و ايذر است. علاوه بر آن روش طراحي شده که براساس تشخيص مستقيم حضور ويروس است ، ارزش بسيار بالاي تشخيصي دارد.
آيا اين روش جديد در آينده نزديک قابليت اجرا در مراکز تشخيصي و درماني کشور را خواهد داشت؟
با توجه به انجام کامل مراحل تحقيقاتي اين پژوهش ، مي توان روش طراحي شده را در آينده نزديک در مرکز تشخيصي و درماني مورد استفاده قرار داد. البته لازم به ذکر است انجام اين امر نيازمند توجه مسوولان ذيربط و حمايت و سرمايه گذاري دولت و بخش خصوصي است.
تشخيص سريع تر ويروس نقص ايمني اکتسابي تيپ يک چگونه در اين روش صورت مي گيرد و تشخيص سريع تر تا چه اندازه به کنترل بيماري کمک مي کند؟
تشخيص سريع تر و به موقع عفونت ويروس اچ آي وي و بيماري ايدز منجر به آغاز سريع تر درمان و همچنين کند شدن روند پيشرفت عفونت در فرد مبتلا و افزايش طول عمر خواهد شد. علاوه بر آن با اطلاع شخص از عفونت و همچنين تدابير پيشگيري کننده ، انتقال عفونت از فرد آلوده به افراد سالم متوقف و در نهايت افراد کمتري به بيماري مبتلا خواهند شد. لازم به توضيح است که عفونت اچ آي وي در آغاز و تا سالها فاقد علامت است که اين مساله باعث گسترش بيماري در بسياري از جوامع بشري و جهان شده است. لازم به ذکر است افراد آلوده به ويروس در دوران پنجره به دليل آلودگي بسيار بالاي ويروس در خون و ترشحات بدن ، قادر هستند عفونت را به راحتي و با درصد بالاتري به ساير افراد سالم منتقل کنند که اين مساله در حال حاضر يکي از معضلات جهاني در مراکز انتقال خون ، مراکز درماني و پيوند اعضا به شمار مي رود.
آيا اين روش قابليت توسعه و تکميل راحتي درخصوص ساير بيماري ها را دارد؟
هدف ادامه اين تحقيق کمي کردن روش فوق به منظور بررسي واکنش و پاسخ بيماران مختلف به رژيمهاي درماني مختلف علاوه بر تشخيص دقيق است. با راه اندازي روش کمي قادر خواهيم بود وضعيت عفونت بيمار، روند و سير پيشرفت عفونت و بيماري ، پاسخ به درمان ضدويروسي ، انتخاب روش درماني مناسب و پيش بيني کلي پيشرفت بيماري را مورد بررسي قرار دهيم.
آيا اين طرح در منابع معتبر بين المللي نيز قابليت ارائه را دارد يا اقدامي در اين راستا صورت گرفته است؟
بخشهايي از طرح مورد بحث در دوازدهمين کنگره بين المللي بيماري هاي عفوني در کشور پرتغال و همچنين در کنگره بين المللي ايدز 2006 در کشور کانادا ارائه و به عنوان مقالات برتر و سخنراني انتخاب شدند. علاوه بر آن مقالات علمي تهيه و به مجلات معتبر بين المللي ارسال شده است.

parand
09-08-2009, 07:22 AM
ایرنا-رييس مركز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري شرق تهران گفت: آموزش به نوجوانان و جوانان بهترين راه پيشگيري از اشاعه ايدز در جامعه است.دكتر " مهدي صدق‌آذر" روز يكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا در انزلي خاطرنشان كرد: بيش از ‪ ۵۰‬درصد جمعيت كشور جوانند و اين جمعيت بيش از ساير اقشار تحت آسيب رفتارهاي پرخطر قرار دارند. وي تاكيد كرد: آموزش به گروههاي پرخطر در مدارس ، دانشگاهها ، پادگانها و ديگر نقاط بايد بسيار جدي گرفته شود.

دكتر صدق آذر متذكر شد : براي هر گروه سني بايد آموزشهاي مناسب همان گروه‌ارائه شود تا نوجوانان، جوانان و حتي كودكان در وهله‌نخست با رفتارهاي پرخطر آشنا شوند.
وي يادآور شد : راه ورود ويروس اچ.آي.وي به ايران از طريق فرآورده‌هاي خوني و خون آلوده بود و بعد از آن قسمت اعظم انتقال از طريق اعتياد تزريقي ، روابط جنسي و انتقال از مادر آلوده به جنين بود.
اين مشاور ارتباطات انجمن تنظيم خانواده هشدار داد : اكنون ما در ايران در مرحله دوم قرار داريم يعني اكثريت مبتلايان به ويروس ايدز در ايران معتادان تزريقي هستند و ما نبايد بگذاريم اين بيماري وارد مرحله سوم شود.
دكتر صدق‌آذر ، آموزش به گروههاي پرخطر در بم و احداث باشگاه فرهنگي ورزشي با نام باشگاه اچ‌آي وي مثبت براي رفع مشكلات روحي و توانمندسازي مبتلايان به ايدز را از طرحهاي اجرا شده از سوي اين انجمن عنوان كرد.
وي همچنين از ارائه مشاوره و آموزش به گروههاي زير ‪ ۱۵‬سال مراجعه‌كننده به مركز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري غرب تهران بعنوان يكي ديگر از پروژه‌هاي در دست اجراي انجمن تنظيم خانواده ياد كرد.
رييس مركز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري شرق تهران تاكيد كرد فرهنگ برخورد درست با رفتارهاي پرخطر بايد در جامعه ايجاد شود تا افراد از رفتارهاي پرخطر خودداري كنند و يا با راههاي پيشگيري آشنا شوند.

دكتر صدق آذر، كه براي شركت در برنامه‌هاي مربوط به هفته ايدز در انزلي بسر مي‌برد ، ايجاد مركز مشاوره در مراكز استانها و حتي شهرستانها را در ارائه آموزشهاي لازم براي پيشگيري از ايدز در جامعه بسيار موثر خواند.

به گفته وي ايجاد مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري همگام با استراتژي هاي كشوري در آينده كاري همكاري جمعيت هلال احمر و انجمن تنظيم خانواده قرار دارد.

وي خاطرنشان كرد همه مردم به اين آموزشها نياز دارند و بايد به جايي برسند كه اين نياز را احساس كنند تا از اين طريق بتوان پيشگيري را تقويت كرد.

انجمن تنظيم خانواده جمهوري‌اسلامي‌ايران نهادي غيردولتي و غيرانتفاعي است كه در زمينه‌هايي نظير ايدز ، بهداشت باروري نوجوانان و جوانان ، فعاليت دارد.

اين انجمن سال ‪ ۱۳۸۴‬از سوي وزارت بهداشت بعنوان مركز عالي ايدز در كشور به رسميت شناخته شده و شروع به فعاليت كرد.

بيماري ايدز تاكنون در جهان موجب آلودگي ‪ ۶۳‬ميليون نفر شده است كه ‪۲۳‬ ميليون نفر آنان به علت ايدز مرده‌اند و مدت چهار سال است كه سالانه ‪ ۵/۶‬تا شش ميليون مورد جديد و ‪ ۲/۸‬تا سه ميليون مرگ جديد ناشي از اين بيماري اتفاق مي‌افتد.

پرهيز از اعتياد به ويژه اعتياد تزريقي ، پاي بندي به اصول اخلاقي و اجتناب از بي‌بند و باري جنسي و استفاده از وسايل شخصي مثل تيغ صورت تراشي و مسواك از مهمترين راههاي پيشگيري از ايدز است.

parand
09-08-2009, 07:23 AM
ایسکانیوز – سازمان بین‌المللی کار در روز جهانی ایدز گزارش داد، ایدز (hiv) تاثیرات فلج کننده‌ای را در نیروی کار بسیاری از کشورها داشته است. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از بی‌بی‌سی، این سازمان (ilo) گزارش داده است که ایدز 5/2 میلیون نفر را در سن کار می‌کشد.
به علاوه هر ساله بیش از یک میلیون شغل به سمت این بیماری منحرف می‌شود بخش عمده آن در آفریقا اتفاق می‌افتد.


طی سخنرانی‌‌ای در روز جهانی ایدز، کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل گفت کارهای بیشتری باید در جهت تشویق بحث‌های صریح و باز در مورد این بیماری انجام شود.
با اتفاقاتی که در اطراف جهان برگزار می‌شود، انتظار می‌رود آفریقای جنوبی جزییاتی را از برنامه پنج ساله خود برای مبارزه با این بحران اعلام کند.
این دولت در گذشته به عدم مبارزه کافی با این بیماری همه گیر متهم شده بود. بیش از 5 میلیون نفر درجنوب آفریقا آلوده به این ویروس هستند.

parand
09-08-2009, 07:23 AM
ایسنا-رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت با تاكيد بر اينكه‌ آمار ‌٨٠٠ هزار نفري بيماران آلوده به ايدز از طريق مقاربت نادرست اعلام شده است، گفت: اين آمار به زنان دچار عفونت از تعداد مراجعه‌كنندگان به متخصصان زنان و زايمان اختصاص دارد. دكتر محمد مهدي گويا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه ‌٨٠٠ هزار نفر از مراجعه‌كنندگان به متخصصان زنان و زايمان دچار عفونت هستند، گفت: اين عفونت‌ها هميشه به دليل مقاربت ايجاد نمي‌شوند بلكه راههاي مختلفي براي پيدايش آنها وجود دارد.

وي با تاكيد بر اين كه آمار ‌٨٠٠ هزار نفر براي بيماران آلوده به ايدز از طريق مقاربت نادرست اعلام شده است، افزود: در حال حاضر از ‌١٣ هزار و ‌٧٠٢ نفر بيمار ايدزي كه تا مهر ماه شمرده شده‌اند ‌٥/٩٤ درصد آن مرد و ‌٥/٥ درصد آن زن هستند.
رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت با بيان اين كه در خصوص كاهش بيماران ايدزي ‌١٠ استراتژي انديشه شده است، بيان كرد: آموزش و اطلاع‌رساني، تامين سلامت خون، برنامه‌هاي كاهش آسيب، مراقبت و درمان بيماراني كه دچار عفونت هستند، پيشگيري از بيماريهاي آميزشي و درمان آنها، تقويت نظام مراقبت از بيماري، گسترش برنامه‌هاي تحقيقاتي از راهكارهاي اصلي مبارزه با بيماري ايدز در كشور محسوب مي‌شود.

parand
09-08-2009, 07:24 AM
كوفي عنان دبير كل سازمان ملل با ارائه آمار وحشتناكي از قربانيان بيماري مرگبار‌ ‌ايدز در جهان، اعلام كرده ايدز به بزرگ‌ترين چالش نسل ما تبديل شده است.
‌ايدز فقط در سال 2005 ميلادي 3 ميليون و 500 هزار قرباني گرفته كه اين‌ ‌رقم در مقابل شمار كشته‌شدگان در تمامي جنگ‌ها نيز غيرقابل مقايسه است. ‌در‌ 25 سال گذشته، 25 ميليون نفر بر اثر ابتلا به بيماري ايدز جان باخته‌اند و 40 ميليون نفر نيز به اين ويروس مرگبار مبتلا شده‌اند.
وي اظهار داشته كه اين بيماري اكنون به اولين عامل مرگ و مير مردان و زنان بين سنين 15تا 59 سال تبديل و عملا جهان را تغيير داده است.
‌به گفته عنان در 10 سال گذشته سازمان ملل حدود 3 ميليارد دلار براي‌ ‌برنامه‌هاي مبارزه با ايدز، مالاريا و سل هزينه كرده ولي تا سال 2010 بودجه سالانه‌ ‌براي مبارزه با ايدز 20 ميليارد دلار خواهد شد.
‌عنوان امسال روز جهاني مبارزه با ايدز، مسوِوليت‌پذيري است كه از‌ ‌هر رئيس‌جمهور و نخست‌وزير، هر نماينده و سياستمدار خواسته شده تا اعلام كند كه آماده متوقف كردن ايدز است.
‌در گزارش‌هاي سازمان ملل عنوان شده است كه گسترش اين‌ ‌بيماري مرگبار، حتي عرضه نيروي كار سالم را نيز با مشكل مواجه كرده و اثرات آن با‌ ‌گذشت زمان آشكارتر مي‌شود. ‌اعتياد و استفاده از سرنگ‌هاي آلوده و تماس‌هاي جنسي به‌عنوان شايع‌ترين عامل‌ ‌انتقال ويروس مرگبار ايدز به‌ويژه در جوانان و ميانسالان دانسته شده است.
سرعت شيوع بيماري ايدز در جهان اكنون نسبت به زمان پيدايش آن 4 برابر شده و در گذار اپيدميولوژيك اين بيماري درصد زنان مبتلا نسبت به مردان در جهان پيشي گرفته است به‌طوري كه اكنون 51 درصد مبتلايان به اين بيماري در جهان زن هستند.
كامران باقري‌لنكراني در همايش روز جهاني ايدز در تالار علامه اميني دانشگاه تهران، گفت: در برخي كشورها مانند آفريقاي جنوبي 75 درصد مبتلايان به عفونت اچ.آي.وي/ ايدز زنان هستند، اين نسبت در كشور ما البته بر اساس آمارهاي رسمي 94/5 درصد مرد و /5‌5 درصد زن است و با توجه به اينكه در زمان پيدايش اين بيماري در كشور ما يك درصد مبتلايان به اين بيماري زن بودند، مي‌توان گفت شيوع اين بيماري در جامعه زنان در كشور ما نيز رو به افزايش است.
‌ در برخي كشورها مانند آفريقاي جنوبي ايدز عامل اول كاهش اميد به زندگي است به طوري كه در آفريقاي جنوبي اين بيماري اميد به زندگي را از 60 سال به 40 سال كاهش داده است.
در كشور ما اين عفونت فعلا در گروههاي خاصي كه داراي رفتار پر خطر هستند وجود دارد اما اگر دقت و توجه كافي نداشته باشيم سناريويي كه براي كشورها ديگري كه با افزايش ناگهاني بيماري ايدز مواجه شدند، پيش آمد براي ما هم تكرار مي‌شود.
وي با اشاره به افزايش رشد شيوع ايدز در بين زنان ادامه داد: تاكنون 70 كودك مبتلا به ايدز از مادران مبتلا به اين بيماري در ايران متولد شده‌اند كه اين نكته دردناك اين بيماري در كشور ما است.
كنترل ايدز در ايران
مهم‌ترين استراتژي ما در كنترل اين بيماري توسعه برنامه‌هاي آموزشي و پيشگيرانه و تحقيق و پژوهش براي رسيدن به يافته‌ها و روش‌هاي جديد كنترل اين بيماري است اما مساله اين است كه منابعي كه در اختيار داريم با نيازهاي ما براي اجراي اين برنامه‌ها همخواني ندارد. اجراي برنامه هاي آموزشي و افزايش مراكز مشاوره و دسترسي به گروه‌هاي پرخطر موجب شد آمار شناسايي موارد جديد مبتلا به ايدز در كشور ما در سال 84 به حدود دو‌سوم سال قبل از آن كاهش يابد و به رقم 1900 نفر برسد، امسال نيز در 6 ماهه اول فقط 274 مورد جديد مبتلا به عفونت اچ.آي.وي ثبت شده است كه نشان مي‌دهد برنامه ها تا حدي موثر بوده است ولي اين كاهش آمار جديد نبايد هوشياري ما را در ادامه برنامه‌ها و آموزش عمومي در مورد اين بيماري كاهش دهد.
وزير بهداشت افزود: <الگوي برنامه كنترل ايدز در ايران مورد توجه مجامع جهاني قرار گرفته است و به‌خصوص همكاري قوه قضائيه در مورد مجرم ندانستن معتاداني كه براي ترك اقدام مي‌كنند بسيار موثر بود و خوشبختانه اين نگاه جديد در سياست‌هاي كلان مبارزه با مواد مخدر كه به تازگي تصويب شده است نيز وارد شده است.
پيش‌بيني ايجاد دادگاه‌هاي درمان‌مدار براي معتادان، سياست‌هاي كاهش آسيب و مراقبت از گروه‌هاي در معرض خطر ايدز و اجراي رايگان برنامه‌هاي پيشگيري و درمان ايدز با فعاليت 100 مركز مشاوره و 100 مركز درمان، توسعه كلينيك‌هاي مثلثي در جامعه و در زندان‌ها و نيز گسترش درمان معتادان تزريقي با متادون از جمله نقاط مثبت ما در كنترل اين بيماري است. امسال به‌طور كلي در وزارت بهداشت، زندان‌ها و ديگر دستگاه‌هاي دولتي حدود 30 ميليارد تومان براي كنترل بيماري ايدز هزينه شده است كه اميدواريم اين بودجه براي سال آينده افزايش يابد.
انتقال ايدز از طريق خون
به گفته دكتر لنكراني متاسفانه در كشور ما تعدادي از بيماران مبتلا به عفونت ايدز در سال‌هاي گذشته از طريق ورود فرآورده‌هاي خوني آلوده به اين بيماري مبتلا شدند كه بررسي ژنوتيپ آنها نشان مي‌دهد، به‌رغم آنكه ژنوتيپ ايدز در ايران ژنو تيپ آسياي جنوب شرقي است، ژنوتيپ اين بيماران مربوط به اروپاي غربي است و اين نشان مي‌دهد كه بيماران از طريق فرآورده‌هاي خوني آلوده وارداتي از كشورهاي غربي مبتلا شده‌اند كه روند قضايي در اين مورد از طريق ايران ادامه دارد.
تست جديد ايدز در ايران
وي همچنين به راه‌اندازي تست‌هاي جديد مولكولي براي تشخيص ويروس اچ.آي.وي در كشور اشاره كرد و به خبرنگار سلا‌مت گفت: اين روش جديد تست اچ.آي.وي تا پايان سال در چند مركز انتقال خون كشور راه‌اندازي مي‌شود كه از روش قديم كه تست سلولزي بود دقيق‌تر است و اميدواريم با تخصيص بودجه لازم اين روش تا آخر سال آينده در مراكز انتقال خون سراسر كشور اجرايي شود.
متاسفانه الگوي ابتلاي جنسي بيماري ايدز در كشور ما به خصوص از طريق معتادان تزريقي به همسرانشان در حال گسترش است بنابراين ادغام برنامه‌هاي مراقبت و آموزش زنان از اين نظر در شبكه بهداشت و درمان كشور جزو برنامه‌هاست.
متاسفانه گروهي در همه جوامع به بي‌بند‌و‌باري جنسي گرايش دارند بنابراين مقابله با اين مساله خطرناك و آموزش در اين زمينه اهميت بالايي دارد اما نتايج يك نظر سنجي در ايران نشان داد كه 90 درصد دانش‌آموزان دبيرستاني از روش‌هاي پيشگيري از ابتلا به بيماري ايدز اطلاع دارند.
بيماري ايدز هنوز در كشور ما بيماري همه جامعه نيست و اين يك فرصت تاريخي براي ماست كه با توسعه آموزش و افزايش مراكز مشاوره رايگان كه در سند سياست‌هاي كنترل ايدز نيز مشخص شده است از گسترش اين بيماري جلوگيري كنيم.
خوشبختانه برنامه‌هاي كنترل ايدز در زندان‌ها نيز موفق بوده است و با وجود گسترش مراكز ديده‌وري و كلينيك‌هاي مثلثي در زندان‌ها مدتي است مورد جديدي از اين بيماري در زندان‌ها ثبت نشده است. لنكراني در مورد درمان بيماران نيز گفت: بايد نگاه ما به بيماران چنان باشد كه اين افراد به هر دليل كه مبتلا شده باشند در جامعه سرافكنده نباشند.
استراتژي‌هاي برنامه دوم ايدز كشور
در اين مراسم همچنين رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت به ارائه آخرين وضعيت آماري بيماري ايدز در كشور پرداخت.
محمد مهدي گويا به برنامه دوم و استراتژي‌هاي كنترل ايدز در ايران اشاره و خاطرنشان كرد: با تصويب دولت برنامه دوم كنترل ايدز از سال 86 اجرا مي‌شود كه طراحي برنامه نظام مراقبت رفتارهاي پر خطر از نظر اعتياد و مسائل جنسي در 10منطقه دانشگاهي كشور، بازنگري پروتكل مراقبت اپيدميولوژيك بيماري‌هاي آميزشي، تامين داروهاي خط دوم درمان ايدز، آموزش و اطلاع‌رساني گسترده، تدوين نظام ارزشيابي مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري و نظام جامع مديريت اطلاعات جزو اين برنامه است.‌

منبع:سایت سلامت

parand
09-08-2009, 07:25 AM
خيلي گفته‌اند و خيلي شنيده‌ايم كه انجام ختنه در مردها مزاياي بهداشتي زيادي دارد. هفته پيش، محققان امريكايي مستقر در افريقا كه مدتي است بر روي نقش ختنه در پيشگيري از ايدز كار مي‌كنند، نتيجه مطالعه‌شان را اين‌طور اعلام كردند: عمل ختنه يك نوع دفاع پيشگيرانه خوب و موثر در برابر بيماري ايدز است.
اين مطالعه گسترده در دو كشور افريقايي كنيا و اوگاندا انجام شده و تيم تحقيقاتي همگي از متخصصان غربي بوده‌اند. تامين بودجه و هدايت اين مطالعه هم به عهده موسسه ملي بهداشت امريكا بود. گزارشي كه اين موسسه منتشر كرده مي‌گويد عمل ختنه ميزان عفونت ايدز را در مردان اوگاندايي تا 48 درصد و در مردان كنيايي تا 53 درصد كم كرده‌است و نتيجه گرفته كه ختنه مي‌تواند ميزان سرايت بيماري ايدز را از زن آلوده به مرد سالم بين 50 تا 60 درصد كم كند. البته در افريقا هم بسياري از مردان ختنه مي‌شوند اما ميزان ختنه در مناطقي كه ايدز رواج دارد، پايين و در سطح 20 درصد از جمعيت است.
‌ با اين كه ختنه مي‌تواند نوعي حفاظت در برابر ويروس اچ.‌آي.‌وي (ويروس عامل بيماري ايدز) به حساب بيايد، اما بايد يادمان باشد كه اين اثر، يك اثر نسبي است نه مطلق. به علاوه، اين مطالعه فقط مربوط به انتقال ايدز از زن آلوده به مرد سالم است و انتقال از مرد به زن يا از مرد به مرد مورد بررسي قرار نگرفته است. بد نيست بدانيد كه در ايالات متحده، انتقال ويروس ايدز از مرد به مرد رايج‌تر از نوع زن به مرد يا مرد به زن است.
قبلا هم مطالعاتي در تاييد مزاياي ختنه انجام شده بود اما اين پژوهش اخير سنديت بيشتري را به يافته‌هاي قبلي داده است. دكتر رابرت بِيلي استاد دانشگاه ايلينويز و عضو تيم تحقيق، مي‌گويد: <حالا ديگر هيچ شكي نداريم كه ختنه يك راهبرد پيشگيرانه موثر در پيشگيري از ايدز در مردان است.> دكتر توماس كوتِس، استاد دانشگاه كاليفرنيا، نتايج اين تحقيق را دومين يافته بزرگ در پيشگيري از ايدز مي‌داند ولي تاكيد مي‌كند كه مردان بايد نوعي <پيشگيري تركيبي> را رعايت كنند: ختنه به علاوه كاندوم به علاوه اخلاق جنسي.

منبع:هفته نامه سلامت

parand
09-08-2009, 07:25 AM
ايدز مخفف نام كامل سندرم نارسايي اكتسابي ايمني براي اولين بار در سال 1981 در ايالات متحده گزارش شد و از آن زمان تا كنون اپيدمي اصلي جهاني محسوب مي‌شود. عامل مولد ايدز ويروس نارسايي ايمني انساني يا همان ويروس آچ آي وي است اين ويروس با كشتن يا آسيب رساندن به سلول‌هاي سيستم ايمني بدن به طور فزاينده‌اي توانايي بدن را براي مبارزه با عفونت‌ها و سرطانهاي خاص تضعيف كرده و مختل مي‌كند افراد مبتلا به ايدز ممكن است به بيماريهاي تهديد كننده موسوم به عفونت‌هاي فرصت طلب دچار شوند كه اين عفونتها از طريق ميكروب‌ها شامل ويروسها و باكتري‌هايي كه اغلب افراد سالم را نمي‌توانند بيمار كنند ايجاد مي‌شوند از سال 1981 بيش از 830 هزار مورد ابتلا به اين بيماري تنها در ايالات متحده گزارش شد. ويروس ايدز اغلب و به طور شايع از راه تماس جنسي مراقبت نشده و از طريق يك شريك جنسي آلوده منتقل مي‌شود. اين ويروس مي‌تواند در هنگام تماس جنسي از راه اعضايي چون مهبل، دهان و اندام‌هاي تناسلي منتقل شود. اين ويروس همچنين از طريق تماس با خون آلوده منتقل مي‌شود. پيش از اينكه مسوولان بهداشتي خون اهدايي را نسبت به وجود اين عفونت بررسي و آزمايش كرده و از فناوري‌هاي گرما درماني براي تخريب آن در خون آلوده استفاده كنند اين ويروس به ميزان قابل توجهي از طريق خون و اجزاي خوني آلوده منتقل مي‌شد اما در حال حاضر به خاطر توجه به اين تكنيك‌ها اين انتقال به حد چشمگيري كاهش يافته است. اين ويروس اغلب در ميان تزريق كنندگان مواد مخدر به دليل استفاده از سوزنها و سرنگ‌هاي مشتركي كه حتي به مقادير اندكي خون بيمار آلوده هستند گسترش پيدا مي‌كند. اما اين انتقال در بيمارستانها و مراكز بهداشتي يعني انتقال از راه سرنگ آلوده بسيار به ندرت اتفاق مي‌افتد. زنان نيز در حين بارداري مي‌توانند اين ويروس را به نوزادان خود منتقل كنند. تقريبا يك چهارم تا يك سوم از كل مادران باردار درمان نشده اين عفونت را به نوزادان خود منتقل مي‌كنند اين بيماري همچنين از طريق شيردهي از سوي مادر بيمار به نوزاد منتقل مي‌شود. چنانچه مادر در طول بارداري از داروي Azt استفاده كند به ميزان چشمگيري احتمال انتقال بيماري به نوزاد را كاهش مي‌دهد و در صورتي كه علاوه بر مصرف دارو مراقبان بهداشتي نوزاد را با عمل سزارين متولد كنند احتمال ابتلاي كودك به ايدز تا يك درصد كاهش مي‌يابد. مطالعات نشان مي‌دهد اگرچه اين ويروس در بزاق افراد مبتلا وجود دارد اما از راه بزاق قابل انتقال نيست. ايدز مي‌تواند هر فردي را كه در رفتارهاي پرخطر شركت مي‌كند مبتلا سازد. اين رفتارها شامل استفاده از سوزن و سرنگ مشترك، داشتن تماس جنسي با فرد بيمار بدون استفاده از كاندوم و تماس جنسي با فردي كه بيمار بودن وي مشخص نيست مي‌باشد. به علاوه ابتلا به بيماري‌هايي كه از راه تماس جنسي منتقل مي‌شوند مانند سيفليس، عفونت قارچي كلاميديا، سوزاك و غيره افراد را مستعد ابتلا به ايدز در طول تماس جنسي با شريك بيمار مي‌كند. در مورد علائم نشان دهنده عفونت ايدز بايد گفت كه بسياري افراد وقتي براي اولين بار به اين بيماري مبتلا مي‌شوند هيچ علامتي ندارند. اما در برخي ديگري علائمي چون علائم سرماخوردگي در ظرف يك يا دو ماه پس از قرارگرفتن در معرض ويروس بروز مي‌كند. اين علائم شامل تب، سردرد، خستگي و بزرگ شدن غدد لنفاوي است. اين علائم اغلب ظرف يك هفته تا يك ماه ناپديد شده و اغلب با ساير عفونت‌هاي ويروسي اشتباه گرفته مي‌شود. در طول اين دوره افراد بسيار عفونت پذير هستند و ويروس ايدز در مقادير زيادي در مايعات اندام‌هاي تناسلي وجود دارد. علائم شديدتر معمولا تا 10 سال يا بيشتر در بزرگسالان و يا ظرف 2 سال در كودكان كه در ابتداي تولد مبتلا به اين بيماري بوده‌اند بروز مي‌كند. زماني كه اين بيماري براي اولين بار در امريكا مشاهده شد هيچ شيوه درماني و دارويي براي معالجه آن وجود نداشت اما به تدريج محققان داروهاي مختلفي را براي مقابله با آن توليد كردند از آنجا كه اين ويروس مي‌تواند در برابر هر دارويي مقاوم شود پزشكان و متخصصان بايد از روش‌هاي درماني تركيبي براي معالجه موثر آن استفاده كنند.

parand
09-08-2009, 07:26 AM
ايسنا: برنامه دوم كشوري استراتژيك كنترل گسترش Hiv و ايدز تقديم هيات دولت شد تا با قيد فوريت در دستور كار هيات دولت قرار گيرد.
دكترعباس صداقت ، رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اعلام اين خبر ، گفت: برنامه نخست استراتژي ايدز پنج ساله و برنامه دوم به جهت تطابق با برنامه چهارم توسعه سياسي اجتماعي، اقتصادي كشور سه ساله و تا پايان سال 88 پيش بيني شده است.
وي از تفاوت‌هاي موجود بين برنامه نخست و دوم را مشاركت تمام سازمان‌هاي درگير با برنامه ايدز از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزيستي، كميته امداد امام خميني (ره)، وزارت راه و ترابري، سازمان صدا و سيما، نمايندگان دفاتر سازمان‌هاي بين المللي، جمعيت هلال احمر، نيروي انتظامي، سازمان تبليغات اسلامي و سايرسازمانهاي درگير عنوان كرد و افزود: در اين برنامه سهم هر سازماني كاملا مشخص است.
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت اصل برنامه استراتژيك را برمبناي بازنگري ساليانه دانست و گفت: به فراخور بروز تغيير در اپيدمي بيماري، مطالبات و نيازها با استراتژي ثابت فعاليت‌ها دستخوش تغيير مي‌شود.
دكتر صداقت با بيان اين كه استراتژي‌هاي برنامه بر اساس گروه‌هاي هدف و سطوح پيشگيري تدوين شده است، گفت: گروه‌هاي مثل جمعيت عمومي، گروه‌هاي در معرض خطر، گروه‌هاي با رفتارهاي پرخطر، بيماران و افراد متاثر از آن، چهار گروهي هستند كه در برنامه دوم استراتژي مدنظر قرار گرفته‌اند اين در حالي است كه سه سطح پيشگيري اوليه، ثانويه و ثالثيه نيز در اين برنامه منظور شده است.
وي تدوين اين برنامه استراتژيك را ماحصل 9 ماه تلاش پيگيرانه عنوان و تصريح كرد: سعي شده برنامه براساس تعيين شاخص‌ها و سرانه تدوين شود.
دكتر صداقت گفت: از مهمترين استراتژي‌هاي برنامه، آموزش همگاني و اطلاع رساني براي گروه‌هاي خاص در معرض خطر و با رفتارهاي پرخطر، گسترش فعاليت‌هاي كاهش آسيب در گروه‌هاي با رفتار پرخطر، مباحث مشاوره‌يي و آزمايش‌هاي داوطلبانه، مراقبت و درمان بيماري‌هاي آموزشي و تقويت زيرساخت‌هاست.
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به اين كه خلاصه‌اي از برنامه دوم كشوري استراتژيك كنترل گسترش Hiv و ايدز به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور هم ارسال شده است ابراز اميدواري كرد كه اين برنامه پس از تصويب هيات دولت از حمايت‌هاي لازم و كافي مجلس شوراي اسلامي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، برخوردار شود.

parand
09-08-2009, 07:27 AM
:بيش از 20 سال است که درباره اچ آي وي و ايدز هشدار داده مي شود. ايدز تا به حال جان ميليون ها انسان را گرفته است و در سراسر جهان هر ساله ميليون ها انسان به اين ويروس آلوده مي شوند.
تاکنون هيچ راهي براي درمان قطعي آن پيدا نشده است. داروهاي در دسترس هم تنها فاصله زماني آلودگي به ويروس تا بروز علائم بيماري را طولاني تر مي کنند. از آنجا که غير از انسان اين بيماري در حيوانات به چشم نمي خورد ، امکان آزمايش ها و بررسي هاي مختلف روي نمونه هاي آزمايشگاهي نيز وجود نداشته است.
ايدز که بيماري مختص ميمون هاي آدم نماست حدود 26 سال پيش از ميمون به انسان منتقل شده است ، اما اکنون دانشمندان آلماني ژنهاي وراثتي موشها را به گونه اي تغيير داده اند که در موشها نيز امکان ابتلا به اين بيماري فراهم شود ، چراکه محققان بيماري ايدز از ابتداي کشف اين بيماري با مشکلي اساسي ، يعني فقدان حيوان آزمايشگاهي مناسب ، براي بررسي تاثير داروهاي جديد روبه رو بودند.
بنابراين آزمايش داروهاي جديد ضدايدز به دليل عدم دسترسي به حيوان کوچک و آزمايشگاهي امکان پذير نبود و حتي موشها هم به ويروس ايدز مبتلا نمي شدند ، در واقع اين ويروس تنها به سلولهاي ايمني انسان سرايت مي کرد.
بتازگي دانشمندان آلماني ژنهاي وراثتي موشهاي آزمايشگاهي را به گونه اي تغيير داده اند که امکان ابتلاي اين حيوانات به ويروس ايدز فراهم شود. به اين منظور محققان مولکلول هايي را از سلولهاي ايمني بدن انسان به موشها منتقل کردند و با اين عمل امکان انتقال ويروس HIV به موشها فراهم شد. همچنين بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد پس از ابتلاي موشها به اين بيماري ، ويروس بسرعت در بدن آنها تکثير مي شود.
همچنين آزمايش ها نشان مي دهد داروهاي موجود ضدايدز بر موشها موثر بوده است ؛ بنابراين از اين پس از موشها براي بررسي تاثير داروهاي ضدايدز استفاده مي شود.

parand
09-08-2009, 07:27 AM
با حمايت برخي شركت‌‏هاي سازنده تلفن همراه در جهان از اين ابراز براي مبارزه با ويروس ايدز Hiv در آفريقا استفاده خواهد شد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ايلنا، تحت اين پروژه 10 ميليون دلاري به نام "تلفن همراه در راستاي سلامتي" يك نرم افزار بر روي گوشي‌‏هاي استاندارد موتورولا نصب مي‌‏شود كه به كاركنان مراكز بهداشتي اجازه مي‌‏دهد اطلاعات بسيار مهمي و حساس بهداشتي را به پايگاه هاي مركزي اطلاعات ارسال كنند.

اين اطلاعات از طريق ارتباطات موبايلي استاندارد Gprs و يا از طريق كانال Sms منتقل خواهد شد.
طبق آمار در حال حاضر 60 درصد آفريقايي‌‏ها در مناطقي زندگي مي كنند كه تحت پوشش شبكه تلفن همراه است كه طبق پيش بيني ها اين رقم تا سال 2010 به 85 درصد نيز افزايش خواهد يافت.
بنابراين طبق گفته دبير كل سازمان جهاني بهداشت Who گسترش شبكه تلفن همراه در كشورهاي در حال توسعه، بهترين فرصت براي استفاده از اين فناوري در جهت مبارزه با بزرگترين بحران جهاني سلامتي، يعني بيماري ايدز است.

parand
09-08-2009, 07:28 AM
گروه اجتماعی ـ وزارت بهداشت هشدار داده است الگوی شیوع ایدز در کشور بسرعت در حال انتقال از اعتیاد تزریقی است.
این خطر که از آن به عنوان ((موج سوم ایدز)) نام می‌برند برای کشوری که جمعیتی به شدت جوان دارد و نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت آن زیر ۳۰ سال قرار دارند، می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.
این وضعیت را چنانکه در کنار طرز تلقی فرهنگی جامعه قرار دهیم که با ((ننگ دانستن)) بیماری ایدز راه اعلام و آشکار شدن و در نتیجه هرنوع پیشگیری و درمان را سد می‌کند، نگرانی ما صد چندان خواهد شد. زیرا در چنین شرایطی بر سرعت انتقال ایدز از طریق روابط جنسی به شدت افزوده خواهد شد؛ به نحوی که اگر فاصله موج اول و دوم ده سال است، موج سوم در فاصله بسیار کوتاه تری گسترش پیدا خواهد کرد. از این رو چنانکه رییس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت هشدار داده، ضروری است پیش از سرگشودن موج سوم شیوع ایدز در کشور، بسیج همگانی برای آموزش و پیشگیری آغاز شود.
مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه‌ها باید در کنار برنامه آموزش مهارت‌های زندگی به مسئله پیشگیری از ایدز، آسیب‌ها و پیامدهای آن به طور جدی اقدام کنند که فردا خیلی دیر است .

فارس: رییس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت :
خطر موج سوم بیماری ایدز از طریق ارتباط جنسی کم کم خودش را نشان می‌دهد و اگر به موقع اقدام نکنیم با افزایش ناگهانی این بیماری در کشور مواجه می‌شویم.
محمد مهدی گویا، افزود : موج اول بیماری ایدز در ایران از سال ۶۶ با شناسایی بیمارانی که از طریق فراورده های خونی وارداتی به این بیماری مبتلا شده بودند شروع شد، موج دوم این بیماری از حدود سال ۷۵ و ۷۶ با شناسایی بیمارانی که عمدتا در زندانها یا خارج از آن از طریق اعتیاد تزریقی و تزریق مشترک مبتلا شده بودند ادامه یافت و اکنون نیز در این موج قرار داریم.
وی ادامه داد : از یکی، دو سال پیش علایم ورود به موج سوم این بیماری به چشم می‌خورد و اگر به موقع مداخله نکنیم و آموزش همگانی در این زمینه بخصوص در بین جوانان و همسران افراد آلوده به خوبی انجام نشود از یکی، دو سال آینده وارد موج سوم بیماری ایدز می‌شویم که از طریق رابطه جنسی افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان به این بیماری را باعث می‌شود. رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت گفت : برنامه ریزی برای مداخله و کنترل موج سوم بیماری ایدز در کشور از حدود یکسال پیش شروع شده و تدوین استراژی دوم برنامه کنترل ایدز در ایران نیز به همین منظور انجام شده است که با تصویب بودجه های مورد نیاز آن از سال آینده اجرا می‌شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت اضافه کرد : درصورتیکه برنامه های کنترلی و آموزش عمومی در مورد بیماری ایدز بطور کامل اجرا نشود مانند برخی کشورها از جمله روسیه، اوکراین، برخی کشورهای آسیای میانه و برخی کشورهای آفریقایی با افزایش ناگهانی موارد جدید بیماری ایدز که عمدتا از طریق تماس جنسی بوجود می‌آید، مواجه می‌شویم. براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تاکنون ۱۴ هزار و ۹۰ نفر بیمار مبتلا به ویروس ایدز در ایران شناسایی شده‌اند و طی سه ماه گذشته ۳۸۸ مورد جدید اچ آی وی مثبت در ایران شناسایی شد. این آمار همچنین نشان می‌دهد که تاکنون ۱۷۶۰ نفر در ایران بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند و ۸۶۴ نفر وارد فاز بیماری ایدز شده‌اند.

parand
09-08-2009, 07:28 AM
بيماريهاي ايدز- هپاتيت بي- سيفليس و زگيل دستگاه تناسلي و چندين بيماري ديگر از طريق آميزش جنسي انتقال مي يابد اين بيماريها دوره نقاهت طولاني دارند. به اين معنا كه فرد ممكن است به بيماري مبتلا باشد ولي هيچگونه علامتي نداشته باشد و كاملا سالم به نظر برسد و حتي آزمايشات هم چيزي را نشان ندهد. بنابراين در يك ارتباط جنسي ممكن است طرف مقابل اين بيماريها را به ما انتقال دهد در حاليكه خود خبر هم نداشته باشد. به همين ترتيب ما به نفر بعدي و اين سير به همين شكل ادامه پيدا كند . بنابراين بهترين راه چاره پيشگيري است. چرا كه اين بيماريها متاسفانه درمان ندارد . بيماريهايي مثل ايدز و هپاتيت حتي مرگ بار هستند بيماريهاي ديگر مزمن ميشوند و تا ابد انسان را آزار ميدهند. راه چاره بجاي محروميت و واپس زدن نعمت خدا رعايت بهداشت جنسي با رضايت او است. روش ساده و استانداردي كه در جهان شناخته شده و سراسر دنيا از آن استفاده و مورد تاييد علم پزشكي هم ميباشد استفاده از كاندوم است . براي پيشگيري حتی برای یک بار آمیزش جنسی هم حتما و حتما از كاندوم استفاده شود. كاربرد ديگري كه كاندوم دارد براي جلوگيري از تشکیل نطفه کودک و حامله شدن است. كاندوم روكش مخصوص و پلاستيكي مانند و نازكي است كه روي عضو تناسلي قرار مي‌گيرد بطوريكه مانع تماس مستقيم آن عضو مقابل شود. كاندوم را ميتوان از داروخانه ها و برخی از سوپر ماركت ها تهيه نمود؛

parand
09-08-2009, 07:29 AM
دو سازمان بهداشتی وابسته به سازمان ملل با توجه به شواهد "قانع‌کننده" درمورد نقش ختنه در کاهش سرایت ویروس ایدز (HIV) تا 60 درصد انجام آن را برای مردان توصیه کردند.
به گزارش آسوشیتدپرس کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمانUNAIDS در عین حال یادآور شدند که لازم است مردان آگاه باشند که ختنه تنها محافظت نسبی در برابر ویروس ایجاد می‌کند و سایر اقدامات احتیاطی باید همچنان به کار برده شود.
بر اساس اعلام این دو سازمان بررسی‌ها نشان داده‌اند که ختنه مردان در آفریقای زیرصحرا باعث پیشگیری از 5.7 میلیون مورد جدید عفونت HIV و 3 میلیون مرگ ناشی از آن در طول بیست سال می‌شود.
کاترین هانکینز رئیس UNAIDS می‌گوید: با وجود این مردان و زنان باید سایر اقدامات حفاظتی مانند استفاده از کاندوم، پرهیز جنسی، به تاخیر انداختن شروع فعالیت جنسی و عدم بی‌بندوباری جنسی همچنان در نظر داشته باشند.
این توصیه‌ها بر اساس اجلاسی بود که در اوائل این ماه در مونتروئه سوئیس برگزار شد و کارشناسان در آن نتایج سه بررسی بالینی در کنیا، اوگاندا و افریقای جنوبی مورد بحث قرار گرفت که "شواهد محکمی" در مورد کاهش خطر سرایت HIV به علت ختنه در مردان را ارائه کرده بودند.
نتایج این تحقیقات در حال حاضر نشان‌دهنده کاهش خطر سرایت ویروس ایدز به مردان ختنه شده است و بررسی بیشتری لازم است تا معلوم شود آیا ختنه مردان انتقال HIV به زنان را هم می‌کاهد یا نه.

parand
09-08-2009, 07:30 AM
واکنش جوامع نسبت به بیماری ایدز
واکنش1) انکار
واکنش2) ترس: ننگ ، انزوا ، طرد افراد آلوده یا مشکوک به بیماری
واکنش3) آگاهی: هدایت به سمت دانش درباره راههای انتقال و ارزیابی خطر افرادو هدایت به قبول در خانواده
واکنش 4) تحمل جامعه: هدایت به پذیرش مشروط ، حمایت ، و مشارکت و تقویتمراقبت های اجتماعی
üدر بسیاری از جوامع انکار ، ترس و عدم پذیرش بیماری ایدز در جامعه موجب عکس العمل های منفی شده ، بطوریکه ترس و وحشت از این بیماری از خود بیماری فراتر رفته است. در این شرایط افراد، داوطلب آزمایش جهت تشخیص بیماری نخواهند شد، حتی آنهایی که در معرض خطر واقعی قرار دارند.
üمسائل اجتماعی-اقتصادی ناشی از ایدز فراتر از تصور است،زیرا درحالیکهاکثربیماریهای عفونی، جان کودکان،نوجوانانوپیران رابه مخاطره می اندازد، بیماری ایدز بویژه جوانان و بالغین میانسال را از پای درمیآورد.بدیهی است که مرگ این گروه سنی باعث تخریب نظام خانواده و قشر فعال جامعه شدهوتوسعهوامنیت کشورها را به نابودی می کشاند
üبیماری ایدز باعث از بین رفتن سه نسل خواهد شد،چرا که با مرگ بسیاری از جوانان ، حرکت و پویایی و رابطه میان سه نسل با مشکل مواجه شده و مشکلات عظیم اقتصادی ، اجتماعی را پدید می آورد

parand
09-08-2009, 07:30 AM
* انتقال بیماری از راههای مختلف و متنوع(آمیزشی، خون، مادر به کودک)
* عدم دسترسی به یک روش درمانی مؤثر
* اطلاعات و دانش کم جوامع مختلف درباره ایدز و جوانب مختلف آن
* افزایش رفتارهای پر خطر
* طولانی بودن دوره کمون و دوره بی علامت عفونت
* عدم دسترسی به روشهای تشخیص سریع در بسیاری از کشورها
* مترادف بودن بیماری ایدز با رفتارهای غیر اخلاقی

parand
09-08-2009, 07:31 AM
[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]
دانشمندان دائم برای ساخت داروهای تازه اچ آی وی تلاش می کنند زیرا ویروس در برابر داروهای موجود مقاومت حاصل می کند محققان می گویند یک داروی تازه برای مقابله با ویروس عامل بیماری ایدز، اچ آی وی، در جریان آزمایش ها در ترکیب با یک داروی موجود نتایج امیدوارکننده ای به بار آورده است.
داروناویر (Darunavir) همراه با دوز پایین یک داروی موجود ضدویروسی به نام ریتوناویر، توسط تیمی از محققان اسپانیایی به بیمارانی که در مراحل پیشرفته آلودگی به اچ آی وی بودند تجویز شد.
از آنجا که داروهای ضد اچ آی وی پس از چند سال به دلیل افزایش مقاومت ویروس اثر خود را از دست می دهند، لزوم ساخت داروهای تازه حیاتی است.
مطالعه تازه توسط تیمی از بیمارستان بارسلون در نسخه اینترنتی مجله معتبر "لنست" (Lancet) چاپ شده است.
داروناویر یک نوع تازه "سدکننده پروتیز" از دسته داروهایی است که از طریق انسداد آنزیم پروتیز مانع تکثیر اچ آی وی می شوند.
برای یک دسته از بیماران مورد مطالعه ترکیبی از داروهای موجود و برای دسته ای دیگر همین ترکیب به اضافه دو دوز روزانه داروناویر و ریتوناویر تجویز شد.
پژوهشگران پس از 48 هفته تاثیر داروها را با اندازه گیری میزان مواد ژنتیکی اچ آی وی (آر ان اِی) در خون بیماران ارزیابی کردند.
آنها دریافتند که در 61 درصد کسانی که داروهای تازه را مصرف می کردند میزان ویروس 10 بار کاهش یافت، درحالی که این موضوع تنها برای 15 درصد اعضای گروه دیگر صادق بود.
میزان اچ آی وی خون تقریبا نیمی (45 درصد) از کسانی که ترکیب داروناویر-ریتوناویر را دریافت کرده بودند به کمتر از 50 کپی در هر یک میلی لیتر خون - یعنی کمترین میزان قابل ضبط - کاهش یافت.
این موضوع تنها در مورد 10 درصد اعضای گروه دیگر صادق بود.
همچنین شمار سلول های کلیدی سیستم مصون سازی بدن موسوم به "سی دی 4" در بیمارانی که ترکیب تازه را دریافت کردند به طور متوسط 102 سلول در میکرولیتر افزایش یافت، درحالی که این رقم برای گروه دیگر تنها 19 سلول در میکرولیتر بود.
مطالعات قبلی نشان داده است که فقط ده درصد بیمارانی (مصرف کننده داروهای ترکیبی معمول) که شمار "سی دی 4" خون آنها به اندازه بیش از 100 سلول در میکرولیتر افزایش می یابد به ایدز مبتلا شدند یا ظرف سه سال در گذشتند.
در مقایسه، 85 درصد کسانی که شمار "سی دی 4" خون آنها کمتر از 25 سلول در میکرولیتر افزایش یافت مبتلا به ایدز شدند یا در مدت مشابه زمانی درگذشتند.
دکتر راجر مک آرتور از دانشگاه ایالتی وین در دیترویت گفت که تحقیقات بیشتری برای اثبات تاثیر این دارو نیاز است. با این حال او افزود که متخصصانی مثل او از وجود آن احساس شادی می کنند.

parand
09-08-2009, 07:31 AM
*پژوهشگران آزمايش بزاق دهان براي تشخيص ايدز را روش موثري بجاي آزمايش خون مي‌دانند كه مي‌تواند در كشورهاي در حال توسعه مانند چين و هند استاندارد شود.
*به گزارش پايگاه اينترنتي ‪ ، SciDev.netدقت آزمايش "‪ "OraQuickدر يك مطالعه باليني بر روي ‪ ۴۵۰بيمار كه بر روي بيماران بيمارستاني در ماهارشترا در هند انجام شد ‪ ۱۰۰درصد تعيين شد. دقت آزمايش استاندارد خون ‪ ۹۹/۷درصد است.
*اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا اين آزمايش را در سال ‪ ۲۰۰۴تاييد كرد، اما پس از آنكه نتايج مطالعات نشانگر نتايج مثبت غلط در آمريكا و زنان باردار در هند بود دقت آن مورد ترديد قرار گرفت.

*"نيتيكا پاي" از مركز بهداشتي دانشگاه مكگيل در كانادا مي‌گويد آزمايش ‪OraQuickساده و سريع است.
نمونه بزاق دهان بيمار گرفته شده و از نظر وجود پادتن‌هاي ويروس اچ آي وي آزمايش مي‌شود. كيت آزمايش حاموي وسايل لازم براي نمونه‌گيري و انجام آزمايش و نتيجه آزمايش در كمتر از ‪ ۲۰دقيقه مشخص مي‌شود.

‪* ۶۶درصد بيماراني كه آزمايش خون انجام دادند ابراز ناراحتي و درد مي‌كردند. اين ميزان در مورد افرادي كه آزمايش بزاق دهان انجام دادند ‪۸ درصد بود.
*اين آزمايش در مناطق روستايي، آفريقا، چين، هند و روسيه قابل كاربرد است و مي‌تواند به مهار ايدز در اين مناطق كمك كند.
* در حال حاضر نتايج آزمايش نيازمند تجزيه و تحليل است.
*آزمايش ايدز در مناطق دورافتاده بدون ارايه مشاوره كافي در مورد ايدز با مشكلاتي همراه است.
*بهاي اين تست در آسيا حدود ‪ ۱۰دلار اعلام شده است. اين تست كه ساخت شركت "‪ "OraSure Technologiesاست براي استفاده در كره و سنگاپور تاييد شده است.
اين يافته‌ها در نشريه "‪ "PLoS ONEمنتشر شده است.

parand
09-08-2009, 07:32 AM
اگرچه درباره آمار شيوع ايدز در ايران، اختلاف نظرهاي فراواني وجود دارد، اما اين دليل نمي‌شود كه محققان ايراني نسبت به پژوهش در حوزه ي اين بيماري بي‌توجه باشند.
شنبه 14 بهمن 1385 هجري شمسي، در سومين روز از دهه مبارك فجر، تالار امام بيمارستان امام خميني دانشگاه علوم پزشکي تهران شاهد مراسم تجليل از محققاني بود كه نام ايران را به فهرست كشورهاي پيشرو در مطالعات مرتبط با درمان ايدز، اضافه كردند.
آيمود (IMOD)، نامي ‌است كه براي داروي ايراني ضد ايدز انتخاب شده است که براي اولين بار در جهان کشف شده است و کاملا ايراني است.


در اين مراسم، كه با حضور دكتر كامران باقري لنكراني، وزير بهداشت و همتايان سابقش و جمعي ديگر از مسئولان نظام سلامت كشور برگزار شد، وزير بهداشت، سخنان خود را با اين جملات آغاز كرد: «ما اينجا مي‌خواهيم در مورد بيماري حرف بزنيم که کابوس قرن ناميده مي‌شود و تا کنون 25 ميليون نفر را به کام مرگ فرستاده است و هم‌ اکنون حدود 40 ميليون نفر در جهان به آن مبتلا هستند.»
دکتر لنکراني با اشاره به اين‌كه اين دارو حاصل تلاش 6 ساله ي يک تيم پزشکي از متخصصان علوم پايه و باليني و همکاري 15 مرکز در داخل کشور است، گفت: « در تحقيقات مربوطه معلوم شد، پس از يك دوره درماني 90 روزه، حتي 2 سال پس از قطع دارو، اثرات تقويت سيستم ايمني توسط دارو باقي مي‌ماند و اين در حالي است كه آيمود دارويي است كه اساس گياهي داشته و بر خلاف تمام داروهاي قبلي عوارض مهمي ‌ندارد.»
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])


برنامه ي مبارزه با ايدز در ايران

لنکراني با اشاره به اينکه ايران تنها کشور منطقه است که داروهاي ايدز را رايگان در اختيار بيماران قرار مي‌دهد، گفت: «مطالعات زيادي در دنيا در زمينه داروهاي موثر بر بيماري ايدز انجام شده كه نتايج دلگرم ‌کننده‌اي نداشته است، اما داروي جديد توليد شده در کشور با تقويت سيستم ايمني و افزايش تعداد سلول هاي CD4 (سلول هاي دفاعي) بدن بيمار را در مقابل عوارض عفونت تقويت کرده و باعث عمر طولاني تري براي بيمار مي‌شود.»
وزير بهداشت گفت: «با وجود اينکه اين داروي جديد در حال ثبت در اروپاست، برخي از کشورها خواستار استفاده از اين دارو شده‌اند؛ چرا که اين دارو مي‌تواند به‌عنوان داروي همراه، در کنار داروهاي ضد‌ ويروس ايدز، تحول مهمي ‌در درمان بيماري ايدز به ويژه در مرحله ي علامت دار شدن بيماري ايجاد کند و سال هاي عمر طولاني‌تر و با کيفيت بالاتري را براي بيماران ايجاد كند.»
داروي ايراني ايدز يا همان " آيمود" مي تواند تعداد سلول‌هاي دفاعي بدن فرد مبتلا به ايدز را که موسوم به سلول‌هاي CD4 هستند و کمبود آنها در اين بيماران، باعث ايجاد عوارض ايدز و مرگ و مير بيماران مي‌شود، افزايش دهد، يعني سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند. در نتيجه قادر است بيمار را از مرحله‌اي که به دليل نقص ايمني به شدت بي دفاع است، بيرون آورده و از عوارض بيماري و مرگ و مير بيماران مبتلا به ايدز پيشگيري کند.
برتري بزرگ داروي آيمود

در ادامه اين مراسم، دکتر رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، پشت تريبون قرار گرفت و به قول خودش «مواردي را که ضروري مي‌دانست» متذکر شد.
دکتر ديناروند گفت: «استراتژي درمان بيماري ايدز در حال حاضر در دنيا روي استفاده از داروهاي ضد ويروس متمرکز است و در سال‌هاي اخير چندين گروه از اين داروها در دنيا عرضه شده که معمولا اين داروها با قيمت بسيار زيادي وارد بازار دارويي مي‌شوند. اين در حالي است كه اکثر بيماران مبتلا به ايدز در کشورهاي جهان سومي‌زندگي مي‌کنند که معمولا فقير هستند.»
دکتر ديناروند در ادامه به درمان‌هاي ضد ويروسي و واکسن ايدز، به عنوان استراتژي‌هاي کنترل بيماري ايدز در جهان اشاره کرد و گفت: «علي رغم تلاش‌هاي زياد، هنوز در مورد اين استراتژي‌ها، موفقيت زيادي به دست نيامده است.»
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت به داروهاي تقويت کننده سيستم ايمني در بيماران مبتلا به ايدز به عنوان استراتژي سوم اشاره کرد و ادامه داد: « امروزه به دليل سختي مبارزه ي مستقيم با ويروس، توجه شرکت‌هاي داروسازي به سمت داروهايي معطوف شده که بتوانند با تقويت سيستم ايمني بدن، بيماري را کنترل کنند. هم اکنون چندين داروي تقويت کننده ي سيستم ايمني بدن انسان، توسط شرکت‌هاي بزرگ چند مليتي داروسازي جهان تحت بررسي و تحقيق هستند و اولين دارويي که در اين گروه از داروها مطرح شد، ولي متاسفانه به دليل عوارض جانبي زياد و شديد کنار گذاشته شد، "اينترلوکين 2" بود.»
وي با بيان اين‌كه نکته جالب در مورد داروي ايراني ضد ايدز، استفاده از همين استراتژي جديد درمان ايدز در جهان است، گفت: «اگر دارويي وجود داشته باشد که سلول‌هاي دفاعي بدن فرد مبتلا به ايدز را که موسوم به سلول‌هاي CD4 هستند و کمبود آنها در اين بيماران، باعث ايجاد عوارض ايدز و مرگ و مير بيماران مي‌شود، افزايش دهد، مي‌تواند بيمار را از مرحله‌اي که به دليل نقص ايمني به شدت بي دفاع است، بيرون آورده و از عوارض بيماري و مرگ و مير بيماران مبتلا به ايدز پيشگيري کند که اين داروي جديد يا همان " آيمود" اين قابليت را دارد.»
داروي آيمود حاصل تلاش 6 ساله ي يک تيم پزشکي از متخصصان علوم پايه و باليني و همکاري 15 مرکز در داخل کشورمان است که در تحقيقات مربوطه معلوم شد، پس از يك دوره درماني 90 روزه، حتي 2 سال پس از قطع دارو، اثرات تقويت سيستم ايمني توسط دارو باقي مي‌ماند و اين در حالي است كه آيمود دارويي است كه اساس گياهي داشته و بر خلاف تمام داروهاي قبلي عوارض مهمي ‌ندارد.
چگونه آيمود باعث افزايش تعداد سلول‌هاي CD4 مي‌شود؟

آنچه در مورد اين دارو حائز اهميت است و همه مسئولان امر روي آن تاکيد داشتند، توانمندي داروي آيمود در افزايش تعداد سلول‌هاي CD4 است.
اما اينکه چگونه آيمود باعث افزايش تعداد اين سلول‌ها مي‌شود، سئوالي است که در حاشيه ي مراسم، دکتر ديناروند در مورد آن توضيح داد:
«مطالعاتي در حال انجام است که علت اين موضوع مشخص شود، ولي هنوز مکانيسم اين اثر به طور کامل مشخص نشده است. پروژه ي مشترکي بين محققان ايراني و سوئدي در حال انجام است و در طول 3-2 هفته ي اخير به سرنخ‌هايي رسيده‌اند که اگر تاييد شود، يک اتفاق بسيار ارزشمند خواهد بود. چون اگر مکانيسم اثر يک دارو مشخص نشود، معمولا دفاع از آن دارو سخت مي‌شود.»


اساس گياهي داروي آيمود

يکي ديگر از نکات مهم در مورد داروي ايراني ايدز يا همان آيمود، اساس گياهي آن است. دکتر ديناروند در اين باره‌ گفت: «اين دارو از سه گياه و دو ماده ي شيميايي که اثر آن‌ها در تقويت سيستم ايمني بدن به اثبات رسيده، ساخته شده است. هم چنين گياهان به کار رفته در اين دارو پيش از اين هم در طب سنتي ايران و جهان کاربرد داشته، اما تاثير جديد آن‌ها در اين دارو براي نخستين بار شناخته شده است.»
داروي ايراني ضد ايدز يا همان آيمود، اساس گياهي دارد. اين دارو از سه گياه و دو ماده ي شيميايي که اثر آن‌ها در تقويت سيستم ايمني بدن به اثبات رسيده، ساخته شده است.
توليد اين دارو در ايران بر عهده کدام نهاد بوده و در کجا توليد شده است؟

دکتر ديناروند در اين باره گفت: «اين دارو با حمايت دفتر همکاري‌هاي فناوري رياست جمهوري و توسط شرکت پارس روس که محققان بسياري در آن مشغول پژوهش هستند، عرضه شده و در 6-5 سال گذشته کارآزمايي‌هاي باليني مختلف‌ چند مرکز دانشگاهي و بيمارستاني بر روي اين دارو صورت گرفته است. همچنين پرونده اين دارو مدت 3 سال است که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تحت بررسي بوده و 2 ماه پيش به تاييد کميسيون قانوني ساخت داروها در وزارت بهداشت رسيده است.»


هنوز امكان توليد انبوه را نداريم

دکتر ديناروند در پاسخ به اين سئوال كه ما چقدر با توليد انبوه اين دارو فاصله داريم، با اشاره به اين که شرکت پارس روس يک شرکت تحقيقاتي بوده و فاقد امکانات لازم براي توليد انبوه اين دارو است، گفت: «اين شرکت در حال حاضر از امکانات مراکز ديگر مانند انستيتو پاستور ايران استفاده مي‌کند و درباره توليد انبوه آن هم در نهايت خود شرکت پارس روس بايد تصميم گيري کند.»

parand
09-08-2009, 07:32 AM
جام جم آنلاين: محققان پزشکی آمریکا روش جدیدی رابرای غربال گری اشکال مقاوم به داروی ویروس ایدز ابداع کرده اند.
تعداد رو به افزایش سویه های مقاوم به داروی ایدز تناثیر درمان ها ی موجود را تهدید می کنند و و روش های تشخیصی فعلی برای تشخیص چنین سویه هایی پر هزینه ، طولانی مدت و اغلب غیر موثرند اما محققان دانشگاه پنسیلوانیا روشی را برای تشخیص مقاومت ویروس ایدز به یک دارو ابداع کرده و می گویند با این روش همزمان مقاومت چند واریان HIV را به دارو می توان ارزیابی کرد.
این محققان دو تست ژنتیکی رابرای بدست آوردن سریع توالی هایی از نمونه های HIV مقاوم به چند دارو بطور همزمان ترکیب کردند.
بر این اساس به کمک تکنیک جدید فرصت های زیادی برای غریال گری سویه های مقاوم به دارو در سراسر جهان بوجود می آید.

parand
09-08-2009, 07:33 AM
چهره ايدز با سرعت باورنکردنی زنانه می شود. آمار روزافزون مبتلايان به ويروس «اچ آی وی» نشان می دهد که نيمی از جمعيت (بيش از ۴۰ ميليونی)، بيماران ايدز در جهان را، زنان تشکيل می دهند.
طبق اين آمار, در کشورهای افريقايی تا حدود ۶۰% از آلوده‏شدگان به اين ويروس، زنان هستند.
موضوع دیگر درباره جوانان مبتلا به ايدز است که با توجه به آمار، حدود دو سوم مبتلايان زير ۲۴ سال را زنان تشکيل می دهند.
فقر و وابستگی های مادی و آگاهی نداشتن به راه‎های جلوگيری از سرايت بيماری های جنسی و اعمال فشار و خشونت به زنان, از دلايل اصلی ابتلای بیشتر آنان به اين بيماری است.
خانم «نفيسه صادق», نماينده سازمان ملل متحد و مسئول بررسی بيماری ايدز در آسيا می گويد که ميليونها زن بر اثر وفادار نبودن و همچنين, بی توجهی همسرانشان در ايجاد روابط جنسی ديگر و استفاده نکردن از وسايل حفاظتی موجود، به بيماری ايدز مبتلا می شوند. او که پزشکی پاکستانی است معتقد است که در برنامه های مبارزه با ايدز هنوز هم توجه کمی به وضعيت زنان و دختران جوان می شود.
خانم صادق, اميدوار است که با پيشرفت ميکروبيوسيدها، داروهايی به بازار بیاید که به شکل کرم و ژل بتوان آن را استفاده كرد و زنان اين امکان را بيابند که خود را از خطر سرايت اين بيماری حفظ کنند. اين داروها ممكن است به کشته شدن ويروسها کمک کند و يا مانع ورود آنها به جسم زن شود.
امروزه بيش از ۶۰ نوع از اين داروها در دست تهيه است که ۱۴ نمونه آن آزمايش شده است, اما به بازار آمدن آنها، بين ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد. (اولين نمونه استفاده از آنها در کشورهای چين و افريقای جنوبی آزمايش شده است.) باید گفت که پيشرفت های فني به تنهايی قادر به حل اين مشکل جهانی نيست.
با توجه به اينکه روزانه حدود ۱۴۰۰۰ نفر به اين بيماری آلوده می شوند, می توان به ابعاد فاجعه اين قرن پی برد؛ به همين علت سازمان‎های امدادگر خواستار اجرای برنامه‎های بيشتر و معين‎تر برای آموزش و تربيت افراد - بويژه مردان - در اين خصوص هستند.
در ايرا ن نيز تعداد مبتلايان به اين بيماری به سرعت افزايش يافته است. سازمان بهزيستی از افزايش شمار زنان مبتلا به ايدز در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی گزارش می دهد و ميزان مبتلايان به اين بيماری را در ايران, در حال حاضر, حدود ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است؛ بنابر این, نباید منتظر ماند تا دامنه شيوع اين بيماری به وسعت گسترش آن در کشورهای افريقايی برسد.
بايد با برنامه های آموزشی و تربيتی وسيع در رسانه های عمومی و مدارس و دانشگاه ها و گفتگوی باز درباره اين مشکل، حداقل از شيوع اين بيماری کاست. خطر توسعه سريع بيماری ايدز را جدي بگيريد.برگرفته از: (با كمي تلخيص) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

parand
09-08-2009, 07:34 AM
HIV چيست ؟HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما براي زندگي نياز به موجود زندة ديگري دارد. وقتي ويروس، سلولي را آلوده كند شروع به تكثير در داخل آن سلول مي‌كند كه در نهايت منجر به آسيب آن سلول مي‌شود.

انسان مي‌تواند توسط فرد ديگري كه به HIV مبتلا است آلوده شود و او نيز مي‌تواند بقيه افراد را آلوده كند و بر اين اساس HIV منتشر مي‌شود.[Only registered and activated users can see links]

به فردي كه به HIV آلوده است HIV) +HIV مثبت) اطلاق مي‌شود.

(سيستم ايمني، گروهي ازسلولها و ارگانها هستند كه بدن را در برابر ويروسها و عفونتها محفاظت مي‌كنند.)چرا HIV خطرناك است ؟اگر سيستم ايمني بدن به ويروسها حمله مي‌كند و آنها را مي‌كشد پس مشكل چيست ؟

ويروسهاي مختلف به سلولها و بافتهای مختلفي از بدن حمله مي‌كنند. برخي ويروسها به پوست، برخي به دستگاه تنفسی و … حمله مي‌كنند. چيزي كه HIV را اين چنين خطرناك كرده اين است كه HIV به خود سيستم ايمني حمله مي‌كند. سيستم ايمني، گروهي ازسلولها هستند كه بدن را در برابر انواع عفونتها محفاظت مي‌كند و بدون آنها٬ توانايي بدن براي مبارزه با نواع عفونتها تضعيف مي‌شود. لذا وقتی ويروس HIV وارد بدن فردی شود به تدريج قدرت دفاعی بدن وی ضعيف می شود و اين فرد در برابر انواع بيماريها و عفونتها حتی آنهايی که در حالت عادی بيماريزا نيستند آسيب پذير میگردد.

اين روند قابل رؤيت نيست و راهي وجود ندارد تا با نگاه كردن به افراد بگوئيم كه آيا به HIV مبتلا هستند يا خير٬ ولي آزمايش خون مي‌تواند پس از چند ماه از اولين تماس، ويروس را در خون آشكار كند.

افراد آلوده به HIV ممكن است سالها كاملاً سالم بمانند و حتي خودشان ندانند كه آلوده هستند.

[Only registered and activated users can see links]


ايدز چيست ؟


ايدز (AIDS) مخفف Acquired Immune Deficiency Syndrome به معني سندرم نقص ايمني اكتسابي مي‌باشد.

وقتی سيستم ايمني آسيب ببيند، نه تنها در برابر ويروس HIV (كه در آغاز به آن صدمه زده) بلكه به نسبت به بقيه عفونتها هم آسيب پذير مي‌شود و ديگر قادر به كشتن ميکربها و ويروسهايي كه قبلاً برايش مشكلي ايجاد نمي‌كردند نيست و لذا با گذشت زمان، افراد آلوده به HIV بيشتر و بيشتر بيمار مي‌شوند و معمولاً سالها پس از آلودگي به يكي از بيماريهاي خاص٬ شديداً مبتلا مي‌شوند و در اين زمان گفته مي‌شود كه آنها به ايدز مبتلا شده‌اند. بنابراين زماني كه فرد آلوده به ويروس HIV براي اولين بار به يك بيماري جدي مبتلا شود و يا وقتي كه تعداد سلولهاي ايمني باقيمانده در بدن او از حد معيني كمتر شود، مبتلا به بيماری ايدز در نظر گرفته می شود.ايدز يك مرحله كاملاً جدي است كه بدن، دفاع بسيار كمي در برابر انواع عفونتها دارد. در واقع هر فرد آلوده به ويروس HIV ، الزاما مبتلا به ايدز نمی باشد اما در طول مدت آلودگی خود، می تواند ديگران را آلوده کند.چه مدت طول مي‌كشد تا HIV به ايدز تبديل شود؟

بدون درمان دارويي، بطور متوسط طي 10 سال آلودگی به ويروس HIV به سمت ايدز پيش مي‌رود که البته اين مدت 10 سال براي فردي است كه تغذيه مناسبی دارد. اما فردي كه در منقطه فقيرنشين است و بخوبي تغذيه نمي‌شود ممكن است بسيار سريعتر به سمت ايدز و نهايتاً مرگ پيش برود.

درمان دارويی ضد ويروس مي‌تواند مدت زمان بين آلودگي با HIV و شروع ايدز را طولاني تر كند. داروهاي جديدي بوليد شده‌اند که با مصرف آنها، فرد آلوده به HIV مي‌تواند مدت زمان طولاني قبل از ايجاد ايدز زندگي كند. اما اين دارو‌ها بسيار گران و کمياب بوده و در بسياري از كشورهاي فقير در دسترس نیست و آلوده شدگان در این کشورها٬ سریعتر به سمت مرگ پيش مي‌روند.[Only registered and activated users can see links]

HIV >> چگونه منتقل مي‌شود؟ <<HIV در خون و ترشحات جنسي فرد مبتلا و نيز شير پستان زن آلوده، يافت مي‌شود.

HIV‌ هنگامي منتقل مي‌شود كه مقدار كافي از اين ترشحات به بدن فردي برسد

راههاي مختلفي كه فرد مي‌تواند به HIV مبتلا گردد عبارتند از:[Only registered and activated users can see links]***_2.jpg1 - رابطه جنسي بدون محافظت با فرد آلودهرابطه جنسي بدون كاندوم خطرناك است چراکه ويروسي كه در ترشحات جنسي فرد آلوده وجود دارد مي‌تواند بطور مستقيم به بدن شريك جنسي‌اش منتقل گردد. اين موضوع در مورد تماس مقعدی ((anal *** هم صادق است.

(Oral ***)تماس جنسی دهانیخطر كمتري دارند ولي اگر يك شريك جنسي خونريزي لثه يا زخم باز هر چند كوچك در دهانش داشته باشد و كاندوم استفاده نشود HIV مي‌تواند منتقل شود

2 – تماس با خون فرد آلوده

اگر خون به ميزان كافي از فرد آلوده به بدن فرد غير آلوده وارد شود مي‌تواند ويروس را به او منتقل كند.[Only registered and activated users can see links]

3- سرايت از مادر حامله آلوده به جنين در داخل رحم و يا از شیرمادر آلوده به كودك
ويروس HIV از مادر آلوده به كودك ممكن است در دوران حاملگی، هنگام وضع حمل يا كمی بعد از زايمان انتقال يابد.

HIV مي‌تواند در شير پستان زن آلوده وجود داشته باشد و به نوزادش منتقل شود اما با وجود داروهاي خاص ([Only registered and activated users can see links])٬ شانس اين انتقال بسيار كاهش مي‌يابد هر چند در بسياري از كشورهاي در حال پيشرفت و فقير، چنين داروهايي در دسترس نيست.[Only registered and activated users can see links]4 – استفاده از محصولات خوني آلوده

در گذشته بسياري از افراد از طريق انتقال خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده٬ به HIV مبتلا مي‌شدند در حال حاضر در اكثر نقاط جهان خونهاي اهدايي، آزمايش مي‌شوند و خطري در اين زمينه وجود ندارد.

5 – داروهاي تزريقيافرادي كه بصورت غير قانوني داروي تزريقي استفاده مي‌كنند نيز نسبت به عفونت HIV آسيب پذير هستند (مثل معتادان تزريقي، كه بصورت مخفيانه و غير قانوني عمل كرده و معمولاً سرنگي براي تزريق در دسترس ندارند و از سرنگ مشترك استفاده مي‌كنند.)[Only registered and activated users can see links]افسانة ها وپندارهای غلط درباره HIV :در اقسا نقاط جهان افسانه‌هاي گوناگوني دربارة HIV و ايدز وجود دارد كه تعدادي از آنها در ذيل آورده شده‌اند.« داشتن رابطه جنسي با دختر باكره مي‌تواند HIV را شفا دهد!»

اين افسانه در بخشهايي از آفريقا متداول است و كاملاً غلط است اين اسطوره سبب تجاوز به بسياري از دختران جوان و كودكان توسط مردان HIV مثبت شده است كه اغلب آنها را هم آلوده ساخته است.

تجاوز هيچ بيماري را درمان نمي‌كند و اين مسئله يك جنايت جدي در سراسر جهان است.« HIV مختص مردان همجنس باز، سياهپوستان، افراد جوان و … است ! »[Only registered and activated users can see links]

اين افسانه هم غلط است ، اغلب كساني كه به HIV آلوده شوند حتي تصور اينكه ممكن است آنها آلوده شوند را هم نداشتند. كه البته اشتباه فكر مي‌كردند.« HIV مي‌تواند از طريق لاتكس كاندوم عبور كند ….»

…. برخي تصور مي‌كنند كه چون ويروس بسيار كوچك است مي‌تواند از طريق سوراخهاي موجود در لاتكس استفاده شده در كاندوم عبور كند لازم به ذكر است اين تصور اشتباه مي‌باشد. لاتكس موجود در كاندوم، HIV را مسدود مي‌كند همانطور كه اسپرم را مسدود مي‌نمايد و مانع از حاملگي مي‌شود.
رابطه جنسي ايمن (safe ***) يعني چه ؟


رابطه جنسي ايمن اشاره به فعاليت جنسي دارد كه سبب انتقال خون يا ترشحات جنسي از يك شريك جنسي به طرف مقابل نشود. اگر 2 نفر رابطه جنسي ايمن داشته باشند حتي اگر يكي از آنها آلوده باشد، احتمال اينكه فرد ديگر مبتلا شود وجود ندارد از نمونه‌هاي رابطه جنسي ايمن مثلاً :

1- نداشتن رابطه جنسي كه اصطلاحاً پرهيز جنسي (abstinence) ناميده مي‌شود

2- پرهيز جنسي تا زمان ازدواج و پايبند باقی ماندن نسبت به همسر٬ پس از ازدواج . (كه البته اين روش خوبي براي اجتناب از آلودگي با HIV است به شرطی که همسر آنها هم وفادرا باشند و آنها را آلوده نكند.)

[Only registered and activated users can see links]


رابطه جنسي ايمن‌تر (safer ***) يعني چه ؟


رابطه جنسي ايمن‌تر به فعاليتهاي جنسي اطلاق مي‌شود كه ريسك كمي از عفونت با HIV‌ دارند.

رابطه جنسي ايمن‌تر اغلب به معناي استفاده از كاندوم ([Only registered and activated users can see links]) حين رابطه جنسي است.

وقتي كاندوم بطور صحيح استفاده شود ([Only registered and activated users can see links]) بعنوان سد فيزيكي عمل مي‌كند و از انتقال ترشحات آلوده به جريان خون فرد ديگر جلوگيري مي‌‌كند.


آيا بوسيدن خطرناك است ؟


بوسيدن گونهٴ فرد مقابل٬ كه بعنوان بوسيدن متداول اجتماعي شناخته مي‌شود هيچ خطري براي انتقال HIV ندارد. بوسة عميق يا همان بوسه با دهان باز (French kiss) ريسك بسيار پائين در انتقال HIV دارد بخاطر اينكه HIV در بزاق وجود دارد ولي در ميزان كم به تنهائي منجر به عفونت HIV نمي‌شود.آيا چيزي مي‌تواند HIV ايجاد كند ؟خير؛ HIV خلق نمیشود. بعنوان مثال٬ رابطه جنسي بدون محافظ تنها در صورتي خطرناكست كه يك شريك جنسي با ويروس آلوده باشد. اگر شريك جنسي شما HIV منفي است هر نوع رابطه و فعاليت جنسي بين شما نمي‌تواند سبب آلودگي شما به HIV گردد، بعنوان مثال داشتن رابطه تماس مقعدی (anal ***) نمي‌تواند HIV خلق كند و يا بعنوان مثال شما بوسيلة masturbation (استمنا) به HIV آلوده نخواهيد شد.

خطر در تماس های جنسی بيشتر درعدم شناخت کافی سوابق خونی شريک جنسی شماست. در هر صورت برای اطمينان از کاندوم استفاده کنيد. مگر تا زمانی که مطمئن باشيد که هيچ کدام از شما شريک جنسی ديگری ندارد و قبلاً آلوده به ويروس نشده است.

[Only registered and activated users can see links]

علائم بيماری چگونه ظاهر می شود؟با کاهش قدرت سيستم دفاعی٬ به مرور زمان بدن آمادهٴ ابتلا به عفونتها و سرطانهايی می شود که به طور معمول در مردم عادی ديده نمی شوند ، اين بيماريها بصورت بيماريهاي ريوی ، اسهالهاي شديد و مزمن ،‌ تبهای طولانی ، کاهش وزن ،‌ اختلالات شخصيتی ،‌ بيماريهاي مغزی و پوستی خود را نشان مي دهند که درنهايت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.

علائم آلودگی با HIV بسیار پیچیده است و دارای مراحل چندی است كه الزاماً همه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود.
این مراحل عبارتند از: ‪


مرحله عفونت اوليه HIV : (مرحله اول)
اين مرحله چند هفته طول مي‌كشد و معمولاً با يك حالت شبيه سرماخوردگي كه بلافاصله بعد از عفونت رخ مي‌هد همراه است اين حالت شبيه سرماخوردگي گاهي اوقات تحت عنوان حالت seroconversion ياد مي‌شود. (علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی)
در حدود 20% موارد علائم به گونه‌اي است كه فرد به پزشك مراجعه مي‌كند ولي معمولاً تشخيص داده نمي‌شود و حتي اگر تست HIV آنتي بادي در اين موقع انجام شود ممكن است هنوز مثبت نباشد.
طي اين مرحله مقدار زيادي HIV در خون محيطي فرد وجود دارد و سيستم ايمني با توليد پادتن ها (آنتي بادي ها)، و لنفوسيتهاي سلول كش (لنفوسیتهای سيتوتوكسيك) شروع به پاسخ در برابر ويروس مي‌كنند.
از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی كه نشانگر آلودگی فرد است حدود 2 تا 12 هفته و گاهی تا 6 ماه طول می كشد.

درصد فراوانی علایم اصلی مرحله حاد آلودگی اولیه با HIV در جدول زیر آورده شده است:

فراوانی

نشانه
80%
تب
51%
دانه های پوستی (راش)
37%
زخمهای دهان
54%
درد مفاصل
44%
التهاب گلو (فارنژیت)
54%
بی اشتهایی
32%
کاهش وزن بیشتر از 2.5 کیلوگرم
68%
کسالت و بی حالی
49%
دردهای عضلانی
46%
تب و راش پوستی
تنها راه مطمئن جهت تعيين آلودگي با HIV انجام تست آنتي بادي HIV مي‌باشد و از روي علائم باليني نمي‌توان آلودگي با HV را تعيين كرد. ([Only registered and activated users can see links])


مرحله بدون علامت باليني (مرحله دوم)
اين مرحله بطور متوسط 10 سال طول مي‌كشد و همانطور كه از نام اين مرحله پيدا است، خالي از هر علامتي است هرچند ممكن است غدد متورم لنفاوي هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتي). سطح HIV در خون محيطي به سطح بسيار پائيني كاهش مي‌يابد ولي بیماری همچنان مسري است و آنتي بادي HIV در خون قابل ارزيابي است.
تحقيقات اخير نشان داده است كه HIV طي اين مرحله غير فعال نيست و در غدد لنفاوي بسيار فعال است. تعداد زيادي از سلولهاي T- helper آلوده شده و مي‌ميرند و ويروس فراواني توليد مي‌شود.
تست آزمايشگاهي جديدي وجود دارد كه مقدار ناچيز HIV كه از غدد لنفاوي آزاد مي‌شود را اندازه مي‌گيرد اين تست HIV-RNA را اندازه مي‌گيرد (RNA ماده ژنتيكي HIV مي‌باشد) این تست را تست بارگيري ويروس (viral load test) مي‌گويند که نقش بسيار مهمي در درمان آلودگی با HIV دارد.

مرحله علامتدار عفونت HIV (مرحله سوم)
با گذشت زمان، سيستم ايمني توان خود را از دست مي‌هد كه به 3 دليل عمده زير است.
1 – بافتها و غدد لنفاوي بدليل سالها فعاليت، آسيب مي‌بينند
2 – و HIV جهش پيدا مي‌كند و آلوده كنندگي‌اش تشديد مي‌شود بعبارت ديگر براي تخريب سلولهاي ،T- helper قويتر و متنوعتر ميشود
3 – بدن توانايي جايگزيني سلولهاي T – helper از دست رفته را ندارد.
با ايجاد نقص در سيستم ايمني، علائم بوجود مي‌آيند که در آغاز بسياري از علائم خفيف هستند. ولي با تحليل سيستم ايمني، علائم تشديد مي‌شوند.

پيشروي از HIV تا AIDS
با آسيب بيشتر سيستم ايمني، بيماري به سمت بدتر شدن پيش مي‌رود تا اينكه تشخيص ايدز مطرح شود. در حال حاضر در انگلستان تشخيص ايدز وقتي تأييد مي‌شود كه فرد HIV مثبت تعداد خاصي از عفونتهاي فرصت طلب يا سرطانها را بروز مي‌دهد اگر چه فرد HIV مثبت مي‌تواند بشدت بيمار باشد ولي تشخيص ايدز نداشته باشد.
[Only registered and activated users can see links]


آيا درماني وجود دارد؟


متاسفانه مطالعات نشان مي‌دهد كه بسياري از افراد گمان مي‌كنند كه براي ايدز درماني وجود دارد كه منجر مي‌شود كه آنها احساس امنيت داشته و ريسك بيشتري بكنندکه البته آنها در اشتباهند. هنوز هيچ درمان قطعی براي ايدز بوجود نيامده است. تنها درمانهاي دارويي ضد ويروس وجود دارد كه پيشرفت HIV به سمت AIDS را آهسته‌ تر ميكند و در اين حالت فرد چند سال مي‌تواند زندگي سالمي داشته باشد.

- در برخي موارد، درمان ضد ويروس چس از چند سال تأثير خود را از دست مي‌دهند و در برخي موارد ديگر فرد از AIDS بهبود مي‌يابد ولی با HIV براي دهه‌ها زندگي مي‌كند ولي اين افراد مجبورند كه براي تمام عمر روزانه داروهاي قوي مصرف كنند كه گهگاه با عوارض جانبي ناخوشايند همراه است.

- هنوز هيچ راهي براي درمان قطعي HIV وجود ندارد و تا اين لحظه تنها راه ايمن باقي ماندن، آلوده نشدن است.[Only registered and activated users can see links]

parand
09-08-2009, 07:35 AM
انتقال و پيشگيری

[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]
برای اينکه بتوانيد خود را در برابر ایدز محافظت کنيد، لازم است که از راههای انتفال HIV آگاهی پيدا کنيد. اين اطلاعات برای سلامتی شما و ديگران بسيار مهم و با ارزش است. بيماری ايدز٬ مسری و بسيار خطرناک است و در تمام جهان وجود دارد. برای درمان قطعی ايدز هيچ دارو و يا واکسنی وجود ندارد.[Only registered and activated users can see links]
< < ويروس ايدز (HIV) از چه راههايی سرايت می کند؟ > >


◄ تماس جنسی نا امن

[Only registered and activated users can see links]***_2.jpg
ويروس HIV از طريق مايع مني (همچنين شامل مايعی كه قبل ازمنی خارج مي شود) ، ترشحات دستگاه تناسلي زنان وخون افراد مبتلا به آن منتقل مي شود و افرادي كه با اين ترشحات ، چه از طريق همجنس بازي و چه از طريق روش معمول جنسي ، تماس حاصل نمايند دچار عفونت HIV مي گردند
وجود بيماريهای مقاربتی مثل سوزاك، سفليس و همچنين زخمهای دستگاه تناسلی خطر آلودگی را چند برابر خواهد كرد.

بديهي است اگر شما و يا همسرتان به عفونت HIV مبتلا نباشيد از راه جنسي به اين بيماري مبتلا نخواهيد شد


بعضي از دلايل حاكي از آن مي باشد كه از طريق روابط جنسي دهاني نيز ممكن است فرد دچار عفونت HIV گردد.
گفتني است كه احتمال انتقال عفونت HIV از مردان آلوده به زنان در طول ارتباط جنسي به مراتب بيش از انتقال اين عفونت به مردان مي باشد و مايع مني آلوده ممكن است براي چند روز در واژن زن باقي بماند.
سلولهاي ناحية دهانة رحم نيز داراي استعداد زياد براي ابتلا به عفونت HIV هستند. اگر چه زنان از طريق ارتباط جنسي در معرض بيشتري از ابتلا به عفونت HIV مي باشند، ولي به ياد داشته باشيد كه جانسون، قهرمان بسكتبال از طريق داشتن ارتباط جنسي با يك زن مبتلا به اين بيماري گرديد.

زماني كه جانسون قهرمان بسكتبال اعلام نمود كه به عفونت HIV مبتلا شده است، اين نكته را خاطرنشان كرد كه وي همواره به عنوان يك بازيكن تيم ورزشي مجبور به مسافرتهاي فراواني بود و هرگز در مورد داشتن ارتباط جنسي بازنان داراي عفت اخلاقي نبوده است.
در يك روزنامه چنين گزارش شد كه به علت نبود عفت اخلاقي جانسون نمي داند كه كداميك از زنان، وي را مبتلا به اين بيماري وحشتناك كرده است.
ابتلاي افراد به عفونت HIV از طريق ارتباط جنسي معمول در بسياري از كشورهاي افريقايي و برخي از مناطق آمريكاي جنوبي مشاهده مي شود.
اگر چه در ايالات متحده اين انتقال بيشتر از طريق روابط ميان افراد همجنس باز صورت گرفته است، ولي در پسران جهان بيش از 75% موارد انتقال عفونت HIV از طريق داشتن روابط جنسي معمول با فرد آلوده بوده است كه اين روند در كشور آمريكا و كانادا به سرعت رو به رشد مي باشد
بسياري از زنان در آمريكا از طريق داشتن روابط جنسي با مردان آلوده به عفونت HIV دچار اين بيماري مي شوند هر چند كه اين مردان معتاد به مواد مخدر تزريقي نمي باشند.


همجنس بازي از روشهايي است كه موجب ابتلاي افراد به عفونت HIV مي شود؛ به ويژه شخصي كه مفعول واقع شده است، در معرض بيشتري از اين آلودگي قرار دارد زيرا آلت تناسلي فرد موجب پارگي لايه هاي داخلي مقعد شده و اين امر موجب مي گردد تا HIV كه درون مايع مني قرار دارد به راحتي وارد جريان خون شود.[Only registered and activated users can see links]


◄ سرايت از مادرآلوده به جنين در داخل رحم و يا انتقال به كودك درطی دوران شيردهی


ويروس HIV از مادر آلوده به كودك ممكن است در دوران حاملگی، هنگام وضع حمل يا كمی بعد از زايمان انتقال يابد.

HIV مي‌تواند در شير پستان زن آلوده وجود داشته باشد و به نوزادش منتقل شود اما با وجود داروهاي خاص ([Only registered and activated users can see links])٬ شانس اين انتقال بسيار كاهش مي‌يابد هر چند در بسياري از كشورهاي در حال پيشرفت و فقير، چنين داروهايي در دسترس نيست.

در كودكان٬ آلودگی به HIV بسرعت به طرف ايجاد بيماری ايدز پيشرفت می‌كند و شانس زنده ماندن كودك هم كم است.[Only registered and activated users can see links]
◄ استفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده جهت تزريق[Only registered and activated users can see links]


استفاده مشترك از سرنگ آلوده (كه اين عمل ميان افراد معتاد به مواد مخدر تزريقي بسيار معمول مي باشد ) و يا برخورد تصادفي با سوزن آلوده به عفونت HIV (گاهي اوقات اين امر در مراكز پزشكي اتفاق مي افتد) موجبات ابتلاي افراد به عفونت HIV فراهم مي آورد .


خالكوبی با سوزن آلوده؛ سوراخ كردن گوش بوسيله سوزن و وسايل آلوده؛ استفاده از مسواك و تيغ ريش تراش شخص بيمار؛ درمانهای دندانپزشکی، ختنه و يا جراحی های ديگر با وسايل آلوده از ديگر موارد انتقال HIV می باشد.


◄ سرايت از طريق خون و فرآورده‌های خونی


[Only registered and activated users can see links]

در اوايل دهه 1980 عفونت HIV به سرعت ميان افرادي كه به علت ابتلا به بيماري هموفيلي مجبور به تزريق خون بودند افزايش پيدا نمود. افراد مبتلا به هموفيلي در هنگام خونريزي٬ خونشان منعقد نمي شود.به همين علت هنگام آسيب ديدگي مقدار زيادي خون از بدنشان خارج مي شود. در اوايل شيوع اپيدمي ايدز بيش از نيمي از 20000 فرد مبتلا به هموفيلي دچار عفونت HIV گرديدند.
در ميان دهه 1980 آزمايش تشخيص آنتي بادي HIV (اين آزمايش وجود عفونت HIV را مشخص مي نمود)‌ دردسترس عموم قرار گرفت و بانك خون نيز آغاز به شناسايي خونهاي اهدايي نمود. از سال 1987 به بعد ديگر هيچ فرد مبتلا به هموفيلي به علت تزريق خون دچار عفونت HIV نگرديد.
اگر چه تزريق خون يكي از مواردي بود كه افراد دچار عفونت HIV مي شدند ولي هيچ فردي از طريق اهداي خون به اين عفونت مبتلا نگرديد. زيرا هنگام اهداي خون از سوزنهاي يكبار مصرف استفاده مي شد و نيز خونهاي تزريقي قبلا از نظر وجود HIV بررسي مي گرديد.

◄ راه‌های ديگر سرايت عبارتند از:
پيوند اعضا و يا بافت آلوده به عفونت HIV .


[Only registered and activated users can see links]


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])


شايعترين راه سرايت٬ تماس جنسی نا امن است.
در هنگام رابطه جنسي٬ هميشه و در هر شرايطی از کاندوم ([Only registered and activated users can see links]) استفاده کنيد.
پوست سالم٬ يک سد بسيار قوی دربرابر ورود HIV وساير ويروسها وباكتری ها است.
[Only registered and activated users can see links]ايدز (HIV) از چه راههايی سرايت نمی کند؟

دانستن روشهايي كه از آن طريق عفونت HIV انتقال نمي يابد، بسيار مناسب و سودمند خواهند بود زيرا موجب مي شود كه افراد نگرانيهاي بي مورد خود را در مورد ابتلا به عفونت HIVكنار بگذارند.

٭ اين عفونت از طريق تماسهاي معمول دست دادن ، بغل کردن و درآغوش گرفتن ٬ عطسه و سرفه ٬ تماس داشتن دراتوبوس و يا قطار و وسايط نقليه انتقال نمي يابد. [Only registered and activated users can see links]

٭ HIV از طريق نيش حشرات و يا تماس با حيوانات منتقل نميشود. (از آنجا كه HIV در بدن حشرات قادر به زيست نمي باشد بنابراين بر اثر گزش حشرات مانند پشه ، فرد به عفونت HIV مبتلا نخواهد شد.)

٭ بر اثر پوشيدن لباس در فروشگاهها ،‌ لمس دستگيره در پول و يا ديگر اشيائي كه افراد مبتلا بدان دست بزنند، عفونت HIV منتقل نمي گردد.

٭ استفاده شريكي از تلفن٬ وسايل حمام٬توالت‌های عمومی٬ نوشيدن آب از شير آب و يا شنا در استخري كه افراد مبتلا به نيز در آن شنا كرده اند نيز باعث مبتلا شدن فرد نمي گردد.

٭ تنفس هواي آلوده خون و غذاي آلوده نيز فرد را مبتلا نميسازد حتي به طور مشترك غذا خوردن، استفاده از لوازم آشپزخانه يكديگر وسايل آرايش و حتي مسواك نيز تاكنون موجب ابتلا افراد به عفونت HIV نگرديده است.

٭ تاكنون هيچ گزارشي مبني بر سرايت HIV از كودكان مبتلا به ديگر همكلاسان فرد بر اثر تماس هاي غير جنسي به دست نيامده است و حتي كارمنداني كه مبتلا به عفونت مزبور هستند با تماسهاي غير جنسي موجب ابتلا ديگر افراد نخواهندشد .
چرا بعضي افراد زمينه ي بيشتري براي ابتلا به عفونت HIV دارند؟

يكي از شگفتيهايي كه در مورد انتقال عفونت HIV وجود دارد اين است كه هنوز هيچ رابطه اي مشخصي ميان تعداد دفعاتي كه فرد با يك شخص مبتلا به عفونت HIV رابطه ي جنسي داشته و ممكن است به عفونت مزبور مبتلا شود وجودندارد.
احتمال انتقال عفونت HIV با افزايش تعداد دفعات ارتباط جنسي با فرد مبتلا افزايش مي‌يابد .
ولي بعضي از افراد استعداد بيشتري براي ابتلا به اين بيماري دارند بعضي از اين افراد تنها با يك بار ارتباط جنسي با فرد مبتلا به عفونت HIV دچار اين بيماري شده ولي بعضي ديگر در حالي كه سالها داراي ارتباط جنسي با فرد بيمار مي شوند مبتلا به عفونت مزبور نشده اند.
Your browser does not support inline frames or is currently configured not to display inline frames.
چگونه مي توان احتمال ابتلا افراد به عفونت HIV را سنجيد؟

گروهي از افراد بيشتر در معرض ابتلا به بيماري ايدز قرار دارند. به ياد داشته باشيد كه منش رفتاري و سبك زندگي در اين امر مي تواند بسيار مهم و حايز اهميت باشد جدول1 احتمال ابتلاي افراد را به عفونت HIV نشان ميدهد.
با مطالعة اين جدول به خوبي متوجه خواهيد شد كه دانش آموزان و دانشجويان بايد بيشتر مراقب خود باشند شما با مطالعة جدول مزبور مي توانيد بفهميد كه تا چه حدودي در معرض ابتلا به بيماري ايدز قرار داريد بدين ترتيب كه آيا همسر شما جزء گروهايي است كه بيشتر در معرض ابتلا به عفونت HIV قرار دارد . (افراد همجنس باز و..) و يا اين كه همسر شما از وضعيت سلامتي خود اطلاع دقيقي دارد يا خير.
شما از طريق جدول زير خواهيد فهميد كه آيا شانس ابتلاي شما به عفونت HIV كمتر از 1/1000 ، 1/1000 يا بيشتر از اين ميزان است.
گفتني است اكثر افرادي كه شما با آنها آشنا هستيد شرايط خوني ناشناخته اي دارند به عبارت ديگر اين افراد تحت آزمايشهاي تشخيصي عفونت HIV قرار نگرفته اند. اگر فردي غير همجنس باز باشد جزء آن گروههايي كه در معرض بالايي از ابتلا به عفونت مزبور قرار دارند نيست
مصرف الكل به نسبت بيش از مواد مخدر در ميان دانشجويان معمول است. خوشبختانه از طريق مصرف الكل عفونت HIV منتقل نخواهد شد حتي اگر فرد از ليوان فردي كه مبتلا به اين عفونت مي باشد استفاده نمايد مبتلا به اين بيماري نمي شود، ولي ذكر اين نكته ضروري است كه فردي كه مشروبات الكلي مي نوشد دچار اختلالات هوشياري مي شود وممكن است دقت لازم را حين رانندگي نداشته و يا اقدام به تجاوز جنسي نمايد ويا در هنگام داشتن ارتباط جنسي اقدامات احتياطي لازم را به عمل نياورد.
طي مطالعات انجام گرفته 20 تا 25% دانشجويان دانشگاه ويرجينيا اظهار داشته اند كه بر اثر مصرف مشروبات الكلي رفتار جنسي مناسب نداشته اند.جدول: احتمال ابتلا به عفونت HIV ناشي از داشتن ارتباط جنسي معمول


معيار احتمالي همسر
مشخص نبودن آزمايشهاي سرم شناسي
يك بار برقراري ارتباط جنسي

500 بار برقراري ارتباط جنسي
همسر فرد جزء افرادي باشد كه كمتر در معرض ابتلاي عفونت HIV قرار دارند
استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 50,000,000
1 در 110,000
عدم استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 5,000,000
1 در 16,000
همسر فرد جزء افرادي باشد كه كمتر در معرض ابتلاي عفونت HIV قرار دارند
استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 10,000
1 در 21
عدم استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 1,000
1 در 3
آزمايش سرم شناسي HIV منفي همسر شما داراي عفت اخلاقي باشد
استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 5,000,000,000
1 در 11,000,000
عدم استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 500,000,000
1 در 1,600,000
همسر شما داراي عفت اخلاقي نباشد
استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 500,000
1 در 1100
عدم استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 50,000
1 در 160
آزمايش سرم شناسي HIV مثبت
استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 5000
1 در 11
عدم استفاده از كاندوم لاتكس
1 در 500
2 در 3جدول زیر احتمال انتقال HIV در روابط جنسی محافظت نشده را نشان میدهد:احتمال انتقال HIV در یک رابطه جنسی

نوع رابطه جنسی

0.82% (0.24 - 2.76)
رابطه مقعدی بدون محافظ با مرد آلوده

0.27% (0.06 - 0.49)
رابطه مقعدی بدون محافظ با مردی که از نظر آلودگی، نامعلوم است

0.06% (0.02 - 0.19)
رابطه مقعدی بدون محافظ مرد با زنی که از نظر آلودگی، نامعلوم است

0.05 - 0.15 %
رابطه واژینال بدون محافظ یک زن با مرد آلوده

0.03 - 5.6 %
رابطه واژینال بدون محافظ یک مرد با زن آلوده

نامعلوم
رابطه دهانی
Source: German-Austrian recommendations for Post-Exposure Prophylaxis against HIV infection 2002در آزمايشهاي سرم شناسي و يا آزمايشهاي خون خون فرد براي وجود آنتي بادي HIV مورد آزمايش قرار مي گيرد افرادي كه در خون آنها آنتي بايد HIV وجود داشته باشد آزمايشهاي سرم شناسي آنها مثبت مي باشد.
بنابراين اين افراد به عفونت HIV مبتلا مي باشند ولي افرادي كه آزمايشهاي سرم شناسي آنها منفي باشد در خون آنها آنتي بادي HIV وجود ندارد اين افراد به علت آن كه اخيرا به عفونت HIV مبتلا شده اند آنتي بايد HIV در خونشان افزايش نيافته و براي مثبت بودن آزمايش ، هفته ها و يا شايد هم ماهها زمان نياز مي باشد به همين دليل افراد مشكوك به ابتلا به عفونت HIV اين آزمايشهاي را بايد چند بار تكرار نمايند.
افرادي كه بيشتر در معرض ابتلاي عفونت HIV قرار دارند شامل مردان همجنس باز افراد معتاد به مواد مخدر تزريقي همسران اين افراد اشخاص مبتلا به هموفيلي و افرادي كه فاقد عفت اخلاقي هستند مي باشند.
بار ديگر به جدول1 نگاه كنيد ممكن است همسر ما جز ء گروههايي باشد كه بيشتر در معرض ابتلاي به عفونت HIV هستند و آزمايشهاي سرم شناسي نامعلوم داشته باشد شايد همسر شما فردي همجنس باز باشد و به شما حقيقت امر رانگويد و يا اين كه به شما دروغ بگويد شايد همسرتان علاوه بر شما با زنان ديگر نيز رابطة جنسي داشته باشد و يا اين كه معتاد به مواد مخدر تزريقي باشد. شايد علي رغم آن كه همسرتان به عفونت HIV مبتلا است حقيقت را كتمان كرده و به شما اين موضوع را نگويد طبق تحقيقات انجام شد بيشتر اين دانشجويان 18 تا 25 ساله مي باشند همانطوري كه جدول 5-4 مشاهده مي نماييد بسياري از دانشجويان به دوستان خود در اين باره ممكن است دروغ گفته و يا حقيقت ماجرا را كتمان نمايند. البته اين گفته بدان معنا نيست كه نمي توان به گفتة دانشجويان اعتماد نمود ولي بايد بدانيد كه بسياري از افراد حقيقت را كتمان مي كنند و كتمان حقيقت به مثابة دروغ گفتن مي باشد بسياري از افراد قرباني كتمان حقيقت مي شوند.
جدول1 به خوبي اطلاعات مربوط به عفونت HIV را در اختيار شما قرار مي دهد بديهي است چنانچه شما با فردي كه دچار اين عفونت است رابطة جنسي برقرار نماييد به اين بيماري مبتلا خواهيد شد
اگر شما با فردي كه بيشتر در معرض ابتلاي به عفونت HIV است رابطه ي جنسي خود را ادامه دهيد احتمال ابتلاي شما به عفونت HIV يك در سه مي باشد حتي اگر شما از قرصهاي ضد بارداري مصرف نماييد زيرا قرصهاي ضد بارداري از حاملگي شما جلوگيري و تاثير حفاظتي بر عفونت HIV نخواهند داشت. اگر شما با فردي كه در گروه مذكور (افرادي كه بيشتر در معرض ابتلاي عفونت HIV قرار دارند ) قرار داشته و مبتلا به اين عفونت نيز باشد رابطه ي جنسي خود را ادامه دهيد احتمال ابتلاي شما به عفونت HIV دو در سه مي شود اگر شما مرتبا از كاندوم لاتكس استفاده نماييد ولي همسر شما مبتلا به عفونت HIV باشد احتمال ابتلاي شما به اين بيماري 1 در 11 خواهد بود.
[Only registered and activated users can see links]
گروه‌ های زير بيشتر در معرض خطر HIV قرار دارند:


ـ كسانی‌ كه از پيوند‌های متعدد و دياليز مكرر استفاده می‌‌كنند و رعايت احتياط ‌های همه جانبه را نمی ‌كنند.
ـ معتادين تزريقی كه از سرنگ و سوزن مشترك استفاده می‌كنند.
ـ‌ همسران افراد مبتلا
ـ شركای جنسی افراد مبتلا
ـ افرادی‌ كه شركای جنسی متعدد دارند.
ـ افراد خود فروش
ـ‌ همجنسگرايان
ـ‌ خالكوبی‌های دست جمعی
ـ مبتلايان به بيماريهای آميزشی و افراد مبتلا به زخم‌های تناسلی
ـ رانندگان عبوری‌ از مرزها


[Only registered and activated users can see links]

parand
09-08-2009, 07:36 AM
تهران-خبرگزاری ایسکانیوز:دانشمندان بین المللی،توانستند پیشینه نوعی از ویروس «اچ آی وی »که منجر به بیماری ایدز می شود، را تا هاییتی دنبال کنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه حوادث ایسکانیوز:دانشمندان امیدوارند با دستیابی به اطلاعات بیش تر درباره ویروس اچ آی وی، به درمان ایدز کمک کنند.
رگه این نوع «ویروس اچ آی وی» درآمریکا، اروپا، بخش بزرگی از آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن دیده شده است.
به گفته دانشمندان، ویروس مورد بحث قبل از اینکه در جاهای دیگر دیده شود در سال 1969 در آمریکا دیده شده بود.
آنان امیدوارند ردیابی ریشه ویروس اچ ای وی، که منجر به ایدز می شود به پیدا کردن درمان بیماری کمک کند.
پژوهشگران،نمونه های خون 5 نفر ازنخستین کسانی را که مبتلا به ایدز شدد، بررسی کردند؛ همگی مهاجرانی از هایتی بودند.
متخصصان، همچنین تسلسل ژنتیک 117 بیمار دیگر مبتلا به ایدز در سایر نقاط جهان را، تجزیه و تحلیل کردند.
با داشتن این اطلاعات، آنان شجره نامه ای برای ویروس اچ آی وی درست کردند که نشان داد این ویروس سال 1969 از هاییتی به آمریکا رفته است.
پرفسور «مایکل وروبی» از دانشگاه آریزونا در توسکان،یکی از کسانی است که در این تحقیق شرکت کرد.گزارش ایسکانیوز ِ افزاید،او می گوید بررسی های جدید نشان می دهد ویروس اچ آی وی در دهه 1960 برای نخستین بار و احتمالا از آفریقا، به هاییتی رسیده و بعدها به آمریکا انتقال یافته است.
پرفسور وروبی احتمال می دهد ویروس راکسانی که آن سالها در آفریقا کار می کردند، از کنگو به هاییتی برده اند.
ریشه یابی این رگه و سایر شاخه های اچ آی وی، به دانشمندان کمک خواهد کرد که بتوانند پیش بینی کنند در آینده این ویروس چه گونه ممکن است جهش یابد.

parand
09-08-2009, 07:37 AM
روز جهانی ایدز ،از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها به اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) هر سال اطلاق می‌گردد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود ،هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. در روز جهانی ایدز مردم لباسهایی مزین به روبان قرمز را بر تن می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که به تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.
رئيس انجمن مبارزه با آسيب هاي رفتاري: به رغم تمرکز کنوني اپيدمي ايدز بر انتقال ويروس HIV از طريق اعتياد تزريقي مشترک ، نبايد فراموش کرد که با روند پرسرعت شيوع ايدز در کشور، خطر آغاز موج دوم شيوع ايدز از راه آميزش جنسي پرخطر با افراد آلوده نيز کشور را تهديد مي کند. وي ضمن نادرست خواندن اعتقاد برخي مسوولان مبني بر اين که آموزش رفتارهاي درست جنسي و در نتيجه ، پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عفوني اعم از ايدز و هپاتيت به دانش آموزان راهنمايي و متوسطه ، موجب بدآموزي آنها مي شود، تاکيد کرد: اگر اين آموزش ها براساس پژوهش هاي علمي و مطابق با اقتضائات سني و سلايق دانش آموزان ارائه شود، قطعا بدآموزي نخواهد داشت.
در ابتدا تصور می‌شد که ایدز بیماری‌ای مردانه است. اما می‌دانیم که مدام زنانه‌تر می‌شود، یعنی می‌رود که در میان زنان بیشتر و بیشتر قربانی بگیرد. مسئله‌ی ایدز، تنها مسئله آگاهی بهداشتی نیست. ایدز، مسئله‌ای اجتماعی است.نهادهای فعال در مبارزه با ایدز سال‌ها روی این امر سرمایه گذاری کرده اند که روشنگری کنند، به مردها و زن‌ها بیاموزند که از کاندوم استفاده کنند. اما هنگامی‌ که زنی قربانی تجاوز می‌شود، این آگاهی که او باید از کاندوم استفاده کند، کمکی به او نمی‌کند. این ساده انگاری است که تصور شود آگاهی فرد برای حفظ او کافی است. در بسیاری نقاط جهان از زن‌ها و دخترها اصلا پرسیده نمی‌شود که آیا می‌خواهند رابطه جنسی داشته باشند یانه؟ این رابطه به آنها تحمیل می‌شود. حال به صورت‌های مختلف، از ازدواج اجباری گرفته تا روسپی گری یا تجاوز. امروزه حتی زنان خانه دار هم در معرض خطرند، زیرا آنها با هردرجه آگاهی، هیچ کنترلی روی اعمال شوهرانشان و هیچ قدرتی برای محدود کردن هوسرانی های آنان ندارند.
همه ما کم و بیش در زندگي روزمره خود مصایب و بدبختی های آدمیان را در پیرامون خود نظاره گر بوده ایم اما متاسفانه شاید این از ضعف ما انسانها باشد که خیلی دیر می توانیم احساس بدبختی ،رنج و دشواري هاي ديگران را به شكل ملموس براي خودمان عيني كنيم .بيماري ايدز يكي از بيماري هاي لاعلاجي است كه متاسفانه با وجود اينكه در طول روز بارها به گوشمان مي خورد اما به راحتي به ابعاد خانمانسوز آن توجه نمي كنيم و از همه بد تر اينكه در جوامعي با بافت سنتي حتي سخن گفتن از روش هاي پيشگيري اين بيماري با موانع به ظاهر اخلاقي فراواني روبروست. پرداختن به اين جنبه ها اگرچه درخور تقدير است اما اين قلم نه در حوصله اين وبلاگ مي بيند و نه در تخصص خود اما شايد بهتر بود كه هركدام از ما دست كم گامي كوتاه براي روشن نمودن روش هاي پيشگيري از اين بيماري و نيز آماده نمودن جامعه براي رفتار درست با مبتلايان آن برداريم.از اين موضوع كه بگذريم فكر مي كنم در آستانه روز جهاني ايدز كه چند روزي بيشتر به آن نمانده است بد نيست به مطلبي اشاره كنم كه به فلسفه انتخاب روبان قرمز به عنوان نماد ايدز مي پردازد اين موضوع كه چرا اين روبان قرمز رنگ به عنوان نماد اين بيماري شناخته شده داستان جالبي دارد كه بد نيست دست كم به عنوان يك شهروند حساس به فرهنگ بهداشتي جامعه امروز با آن آشنا شويم:

[Only registered and activated users can see links]

در سال1991 گروهي از هنرمندان ، که بسياري از دوستان آنها بر اثر ابتلاء به ايدز جان خود را از دست داده بودند، با تأسيس گروه ايدز تجسمي (THE VISUAL AIDS ARTISTS CAUCUS) در شهر نيويورک تصميم گرفتند با به خدمت گرفتن هنر، به نبرد با اين بيماري مرگبار بپردازند. اولين بار آنان بودند که روبان قرمز را به عنوان نشان گروه خود انتخاب کردند. پاتريک او کانل ، بنيانگذار گروه ايدز تجسمي ، هنوز هم روي تک تک لباس هاي خود يک روبان قرمز دارد؛ و البته خود او هم به ايدز مبتلاست. او مي گويد: من از ايدز نمي ميرم، من با ايدز زندگي مي کنم. رفقاي زيادي داشتم که وقتي بيمار شدند، خيلي جوان بودند. آنها همه در جواني از دنيا رفتند و من زندگي خود را براي آنها صرف مي کنم. با پاتريک در حالي که روي کاناپه اي در منزلش، واقع در منطقه شمالي شهر نيويورک نشسته است، گفتگو مي کنم . چهره او از بيماري تکيده شده ، اما هنوز در وجودش سرزندگي مشهود است.
در کنار او الن فريم، از اعضاي گروه 15نفره ايدز تجسمي، نشسته است. او که يک عکاس است در سال 1991مانند ديگر اعضاي اين گروه يک هدف را دنبال مي کرد و آن هم يافتن وسيله اي بود که بتواند مردم را وادار به انديشيدن درباره ايدز کند.
الن مي گويد : چاره ديگري نداشتيم. ما بايد از هنرمان استفاده مي کرديم. درست مثل اين بود که ايدز يک شبه کل جامعه هنري نيويورک را مي بلعد. ناگهان چشم باز کرديم و ديديم خيلي از همکاران و دوستان ما دارند با مرگ دست و پنجه نرم مي کنند.
او ادامه مي دهد: ابتکار استفاده از روبان موقعي به فکر ما رسيد که ديديم چطور پس از پايان جنگ خليج فارس آمريکايي ها حتي در شهرهاي کوچک آمريکا، براي حمايت از سربازان، از روبان هاي زرد استفاده کردند. اما سؤال بعدي اين بود که چه رنگي براي روبان ايدز مناسب است و بعد با آن چه بايد کرد؟
آن زمان بود که بحث ميان گروه در گرفت و سرانجام آنها در مورد رنگ قرمز به توافق رسيدند. الن در اين باره مي گويد: ما با رنگ هاي ديگر شروع کرديم. بعد يکي يکي آنها را کنار گذاشتيم و بالاخره رنگ قرمز را انتخاب کرديم چون رنگي است که جلب توجه مي کند و همچنين حسي پر شور را القا مي کند. به او يادآوري مي کنم که قرمز همچنين رنگ خون است و پاتريک با تأييد حرف من اضافه مي کند: و همين طور رنگ عشق .
گروه هنرمندان ايدز تجسمي، ابتدا برسرشکل پايپون به عنوان نماد ايدز اختلاف داشت، اما پس از مدتي طرحي را پذيرفت که حالا در سراسر جهان به عنوان سمبل ايدز شناخته مي شود.آن سال، پاتريک در برادوي، مرکز تئاترآمريکا در نيويورک، آشناياني داشت و مراسم اهداي جوايز توني (TONY AWARDS) نيز قرار بود به زودي برگزارشود. گروه، سه هزار روبان قرمزي را که آماده کرده بود به محل برگزاري مراسم تحويل داد. اما اتفاقي که افتاد هرگز براي آنها تصور نبود . هنگام پخش سراسري اين مراسم از تلويزيون آمريکا ، جرمي آيرنزJEREMY IRONS هنرپيشه سرشناس بريتانيايي، درحالي که يکي از اين روبان ها را برسينه داشت در برابر دوربين ها ظاهر شد.
الن مي گويد: ماحيرت کرديم. البته مي دانستيم پروژه خوبي داريم اما فکرش را هم نمي کرديم روزي بتوانيم مردم را راضي کنيم روبان ها را به سينه بزنند. در مراسم جوايز توني همه آن را به سينه داشتند. سر از پا نمي شناختيم . خوابش را هم نمي ديديم ابتکار ما درچنين ابعاد وسيعي مورد استقبال قرار گرفته باشد. به اين ترتيب بود که روبان قرمز به سرعت به نماد زيباي يک بيماري زشت مبدل شد.
اما گروه ايدز تجسمي نه از روبان قرمز و نه از هيچ روبان ديگري کسب درآمد نکرده است. پاتريک مي گويد : نکته مهم در باره اين پديده اين است که خود به خود رواج پيدا کرد. ما آن را براي کسب درآمد درست نکرديم و حتي آگاهانه تصميم گرفتيم به اين ايده جنبه تجاري ندهيم. پاتريک لحظه اي تأمل مي کند وادامه مي دهد: خيلي عجيب است که حالا سياستمداران پليدي را مي بينيم که انواع روبان هاي سرخ و سفيد و آبي را به سينه مي زنند و جلوي دوربين ها مي آيند. هيچ نمي دانم اينها چطور باب شده است.
پانزده هنرمندي که روبان قرمز ايدز را آفريدند پس از آن کار مشترکي انجام نداده اند . الن مي گويد: ما در مقطعي کوتاه از زمان به هم پيوستيم و پروژه روبان، آخرين کار مشترک ما بود. اين که فرصتي به دست آمد تا در يک اثر هنري مهم در دوران پست مدرن سهمي داشته باشيم ، عالي بود.
پاتريک هم مي گويد: خيلي سخت است که آدم در مورد چيزي که از اندوه سرچشمه گرفته افتخار کسب کند. کاش مي شد همه اين افتخار را پس مي دادم، ولي اين چند سال شيوع ايدز را نمي ديدم . سال هايي که آن همه آدم، آدم هاي با استعداد ، در بهترين سال هاي جواني از دست رفتند. حالا فقط يک نفر از دوستان دوران بيست سالگي من باقي مانده است

parand
09-08-2009, 07:39 AM
معاون سلامت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين كه از سال 1990 تا 2005 ميلادي، تعداد مبتلايان به بيماري ايدز در جهان چهار برابر شده است، هشدار داد:
چنانچه برنامه‌هاي پيشگيري به طور جدي دنبال نشود، ممكن است در مدت كمتر از 15 سال اين ميزان نيز چهار برابر افزايش يابد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر مويد علويان در همايش روز جهاني ايدز كه در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به آمار شيوع بيماري ايدز در جهان و ايران، گفت:
در سال 1990 تعداد اين بيماران 150 هزار نفر و در سال 2000، 4/6 ميليون نفر در آسيا بود كه پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2010، تعداد مبتلايان به ويروس HIV/ ايدز در آسيا 10 ميليون نفر باشد.
وي همچنين، گفت:
در حال حاضر بيشترين مبتلايان به ايدز در آسيا در دو كشور هند و چين به سر مي‌برند.
علويان با بيان اين كه براي انتقال ايدز راه‌هاي متعددي وجود دارد، گفت:
عمده نگراني‌ها در مورد افرادي است كه داراي رفتارهاي پرخطر جنسي هستند؛ چرا كه اين افراد در جامعه زندگي مي‌كنند و به راحتي مي‌توانند ساير مردم را نيز مبتلا كنند.
وي افزود:
البته مي‌توان از بروز بيماري HIV در اين افراد جلوگيري كرد؛ به طوري كه در بسياري از كشورهاي جهان از جمله تايلند توانسته‌اند با حمايت‌هاي مالي و معنوي، رشد اين بيماري را از طريق آميزشي منفي كنند.
معاون سلامت وزير بهداشت با تاكيد بر اين كه در كشور ما الگوي غالب انتقال ويروس HIV همچنان اعتياد تزريقي است، گفت:
بر اين اساس در دو سال گذشته بسياري از معتادان تزريقي را تحت پوشش درمان قرار داديم. به طوري كه تا پيش از آن تنها پنج هزار معتاد تزريقي توسط وزارت بهداشت درمان مي‌شدند، حال آن كه اين تعداد در حال حاضر به بيش از 30 هزار نفر افزايش يافته است.
وي در عين حال يادآور شد:
در درجه نخست بايد از بروز اعتياد تزريقي در افراد جلوگيري كرد و چنانچه فردي مبتلا به اعتياد تزريقي شد بايد از ابتلاي وي به ايدز و در پي آن آلوده كردن اين ويروس جلوگيري شود.
علويان در اين زمينه به تاكيد مسوولان در مورد لزوم پيشگيري از شيوع بيماري ايدز در كشور اشاره كرد و يادآور شد:
ما نمي‌خواهيم قبح عمل خلاف اخلاق از بين برود اما بايد بپذيريم كه در صورت اقدامات پيشگيرانه از بروز اين گونه رفتارها، مي‌توانيم از بروز بيماري ايدز جلوگيري كنيم.
وي در اين رابطه به فردي كه داراي رفتار پرخطر تغذيه‌اي است، اشاره كرد و گفت:
اين فرد در صورتي كه دچار سكته شود، بايد تحت درمان قرار گيرد. در مورد افراد داراي رفتارهاي پرخطر نيز چنين است اين افراد چنانچه دچار HIV شوند بايد تحت مراقبت و درمان قرار گيرند. علاوه بر اين كه HIV برخلاف سكته قلبي قابل سرايت به ديگران نيز هست.
به گزارش ايسنا، معاون سلامت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ادامه با بيان اين كه تعداد مبتلايان شناسايي شده به ويروس HIV/ ايدز بر اساس آخرين آمار موجود حدود 16 هزار نفر است، اضافه كرد: تعداد اين افراد حدود 70 هزار نفر برآورد مي‌شود.
وي، مهمترين عامل شيوع ايدز را اعتياد تزريقي عنوان كرد و گفت:
در دو سال گذشته برنامه‌هاي درمان معتادان تزريقي به ويژه در زندانها دنبال شده است.

parand
09-08-2009, 07:39 AM
مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز از تمامی مدرم جهان درخواست نمود در همه روزهای سال به یاد ایدز باشند تا بتوان امیدوار بود که به هدف جهانی «دسترسی همگانی به پیشگیری، درمان،مراقبت وحمایت در رابطه با اچ آی وی» دست پیدا کنیم.
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر در پیام دکر پیتر پیوت آمده است:امروز میلون ها نفر در سراسر جهان در مراسم بیستمین روز جهانی ایدز شرکت خواهند کرد. برخی افراد ممکن است در تمام طول سال تنها همین یک روز به یاد ایدز باشند اما برای بسیاری ایدز جزئی از زندگی روزمره است.
از نخستین روز جهانی ایدز در سال 1988(1367) که سازمان جهانی بهداشت همه را برای پیوستن به اقدام مشترک جهانی در برابر این بیماری فراخواند، ایدز به یکی از مهمترین مسائل روز بدل شده است.
در این مدت ایدز گسترش یافته وبه همه گیری جهانشمول بدل شده و شیوع آن در میان زنان نیز افزایش یافته است. در سال 1988 بیشتر موارد گزارش شده اچ آی وی کماکان در ایالات متحده و عمدتا درمیان مردان متمرکز بود اما امروز اچ آی وی در همه کشورهای جهان حضور دارد و نیمی از آنهایی که با اچ آی وی زندگی می کنند، زن هستند.
در عین حال پاسخ و اقدامات در برابر اچ آی وی و ایدز نیز به پدیده ای جهانی بدل شده است. سال گذشته کشورهای عضو سازمان ملل متحد تعهد کردند که با گسترش خدمات پیشگیری، درمان، مراقبت وحمایت به سمت دسترسی همگانی حرکت کنند. اینک بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر در کشورهای در حال توسعه داروهای عمرافزای ضد ترو ویروسی دریافت می کنند. همین تعداد موارد ابتلا به اچ آی وی در بسیاری کشورها رو به کاهش است.
چالش پیش روی ما اینک تداوم بخشیدن به این تعهدات واقدامات است و توجه کردن به ایدز در صدر اقدامات روزمره خود، پیشگام بودن در این زمینه در سطح ملی و محلی است. هر گونه اهمال در این مورد مرگبار خواهد بود همانطور که تعلل جهانی برای مقابله با این همه گیری خود منشا همه گیر شدن و گسترش بیشتر است. با وجود پیشرفت هایی که شاهد آن هستیم نباید فراموش کنیم که هنوز راه درازی در پیش است.
کماکان شاهد کمبود جدی منابع برای ایدزه هستیم. تبعیض وانگ زنی در مورد ایدز هنوز شایع است در نتیجه دو سوم کسانی که به درمان ضد تروویروسی نیاز دارند از دسترسی به آن محرومند. از هر ده نفری که درمعرض خطر ابتلا به آچ آی وی قرار دارند کمتر از یک نفر به راه های محافظت از سلامت خویش دسترسی دارد.

parand
09-08-2009, 07:40 AM
رئيس اداره ايدز و بيماري هاي آميزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، برنامه‌هاي پيشگيري از بيماري ايدز در كشور را تشريح كرد.
دكتر" عباس صداقت" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه ايدز درمان قطعي ندارد، گفت: به همين دليل پيشگيري از بروز اين بيماري، راحت تر و ارزان تر از درمان آن است.
وي، افزايش سطح دانش و آگاهي جامعه را نخستين برنامه راهبردي وزارت بهداشت معرفي كرد و افزود: در چارچوب اين برنامه تلاش مي ‌شود تا افراد رفتارهاي پرخطر ([Only registered and activated users can see links])را بشناسند و با راه هاي پيشگيري و مقابله با آن آشنا شوند.
صداقت گفت: در همين راستا، هم ‌اكنون وزارت بهداشت با رسانه‌هاي همگاني، به ويژه صدا و سيما برنامه‌هايي را در جهت افزايش آگاهي مردم درباره ايدز اجرا مي‌ كند.
وي ساخت سريال، تيزرهاي تبليغاتي،انتشار مقالات و انجام مصاحبه در زمينه خطرات ابتلا به ايدز را از برنامه‌هايي ذكر كرد كه هم اكنون در جهت افزايش آگاهي و دانش مردم درباره اين بيماري انجام مي ‌شود.
صداقت، بحث سالم‌ سازي خون را نيز از ديگر برنامه‌هاي پيشگيرانه معرفي كرد و گفت: با توجه به آنكه نخستين مورد ايدز از طريق فرآورده‌هاي خوني ([Only registered and activated users can see links]) وارد كشور شد، اين برنامه از اهميت خاصي برخوردار است.
وي افزود: هم اكنون سازمان انتقال خون نظارت دقيق بر سالم‌ سازي فرآورده‌هاي خوني دارد و پروسه رسيدن اين فرآورده‌ها به صورت سالم به بيمار، به شدت كنترل مي‌ شود.شناسايي مبتلايان به ايدز

اين مسئول در وزارت بهداشت، شناسايي مبتلايان به ايدز و همكاري آنان با كارشناسان اين وزارتخانه را از ديگر برنامه‌هاي پيشگيرانه ذكر كرد.
صداقت، توضيح داد: به دليل اينكه افراد مبتلا به ايدز به سختي در دسترس هستند، كارشناسان اداره ايدز از طريق سايت‌هاي مشخص، دانشگاه هاي علوم پزشكي و كلينيك‌هاي بيماري هاي رفتاري، اقدام به شناسايي اين افراد مي ‌كنند.
وي گفت: پس از شناسايي اين افراد، به آنان درباره خطرات شيوع ايدز و راه هاي كاهش ابتلا به اين بيماري و رفتارهاي پُر خطر آموزش داده مي‌ شود و از آنان خواسته مي ‌شود تا همسانان خود را نسبت به اين برنامه‌ها آگاه كنند.
صداقت افزود: وزارت بهداشت همچنين سرنگ يك بار مصرف، سوزن، پنبه، الكل و كاندوم در اختيار اين افراد قرار مي ‌دهد و كلينيك‌هاي بيماري‌هاي رفتاري را كه خدماتشان رايگان است به آنان معرفي مي ‌كند.
رئيس اداره ايدز و بيماري هاي آميزشي وزارت بهداشت با اظهار اينكه هم اكنون در تمامي استان ها يك مركز مشاوره بيماري هاي رفتاري وجود دارد،اظهار داشت: مبتلايان به ايدز مي ‌توانند به اين كلينيك‌ها مراجعه كرده، از خدمات آن بهره‌مند شوند.
وي تأمين داروهاي مرتبط با ايدز را از ديگر برنامه‌هاي پيشگيرانه وزارت بهداشت معرفي كرد و گفت كه از سال 81 تا کنون به تدريج اعتبارات مورد نياز براي تأمين داروهاي مرتبط با ايدز از ? 18به 40 درصد افزايش يافته است.
صداقت افزود كه تمامي داروهاي مورد نياز براي بيماران مبتلا به ايدز، به صورت رايگان در اختيار آنان قرار مي ‌گيرد.
اين مسئول در وزارت بهداشت با اظهار اينكه مصرف اين داروها، حجم ويروس را در بدن كم مي ‌كند، گفت: اين داروها زمان مرگ بيمار را هم به تأخير مي‌ اندازد.
رئيس اداره ايدز و بيماري هاي آميزشي وزارت بهداشت از مدارس به عنوان يكي از محيط هاي مناسب براي اجراي برنامه‌هاي پيشگيري از ايدز نام برد و اظهار داشت: امسال با همكاري آموزش و پرورش، بسته‌هاي آموزشي در زمينه رفتارهاي پُر خطر و مهارت‌هاي زندگي تدارك گرديده كه در قالب 60 برنامه، بين دانش آموزان مقاطع متوسطه توزيع مي‌ شود.
وي افزود: وزارت بهداشت به آموزش و پرورش پيشنهاد داده است تا بحث مهارت‌هاي زندگي را كه آشنايي به بيماري ايدز را در بر مي‌ گيرد، در برنامه‌هاي درسي بگنجاند و از اين طريق الگوهاي فكري و رفتاري دانش آموزان را به سمت و سوي صحيح هدايت كند.
صداقت، در پايان از تدوين پروتكل ارائه شيرمصنوعي رايگان به مادران مبتلا به ايدز خبر داد و گفت: اين پروتكل را دفتر سلامت و جمعيت خانواده وزارت بهداشت تدوين كرده است تا مادارني كه مبتلا به ايدز ([Only registered and activated users can see links]) هستند، براي شيردهي نوزاد خود از شير مصنوعي استفاده كنند.

parand
09-08-2009, 07:41 AM
بر اساس آمارهاي منتشره روزانه حدود شش هزار و ‪ ۸۰۰نفر در جهان آلوده به ويروس ايدز مي‌شوند و همچنين هر روز پنج هزار و‪۷۰۰نفر در جهان به علت اين بيماري مي‌ميرند.
روز به روز نيز بر شمار مبتلايان و قربانيان بيماري ايدز كه‌عمدتا مردان و زنان جوان و كودكان مي‌باشند، افزوده مي‌شود و اين موضوع سبب شده است كه يك وضعيت اضطراري و اسفبار در جهان بوجود آيد.
اين ويروس با آلوده كردن و با هدف قرار دادن عمدتا نسل جوان و مولد، اقتصاد و توسعه كشورهاي جهان بويژه كشورهاي جنوب و در حال توسعه را بشدت تحت تاثير قرار داده است.
وجود مشكلات عميق اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي از جمله حاشيه‌نشيني و بي خانماني، فقر و بي‌سوادي موجب تشديد اشاعه بيماري ايدز در كشورهاي در حال توسعه و جهان سوم شده است.
ضمن اينكه مشكلات ياد شده بويژه فقر سبب شده است كه مبتلايان به بيماري ايدز در اين كشورها، نتوانند از راهها و داروهاي جديد مقابله با اين بيماري مهلك استفاده كنند.
به گفته دست‌اندركاران امر، آمارهاي منتشره درباره مبتلايان به بيماري ايدز و رشد سريع اين بيماري، بسيار نگران‌كننده بوده و نياز است كه سطح آگاهي مردم جهان از جمله مردم كشور خودمان را در زمينه اين بيماري و راههاي انتقال آن بالا برده شود.
براساس آخرين آمار منتشر شده از سوي مركز بهداشت استان گيلان، تاكنون ‪۸۱ بيمار مبتلا به ايدز در گيلان شناسايي شده است.
ازاين تعداد بيمار ايدزي شناخته شده در استان گيلان دو نفر زن هستند كه اين بيماري را از همسران خود گرفتند.
از اين تعداد بيمار شناخته شده در استان گيلان، تاكنون ‪ ۲۳نفر جان خود را از دست داده‌اند.
‪۸۶درصد از افراد شناخته شده به ايدز در گيلان، از طريق تزريقات آلوده "معتادان تزريقي"، ‪ ۸/۸درصد از طريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده و بقيه از طريق روابط جنسي به اين بيماري مبتلا شده‌اند.
حدس زده مي‌شود كه شمارافراد مبتلا به بيماري ايدز در استان گيلان بيشتر از رقم شناسايي شده، يعني حدود ‪ ۴۰۰نفر باشند.
ايدز بيماري است كه توسط ويروسي به نام اچ آي وي "‪ "HIVمنتقل مي‌شود.
اين ويروس به تدريج قدرت دفاعي بدن را ضعيف مي‌كند به طوري كه فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهايت منجر به مرگ مي‌شود.
تماس جنسي با فرد مبتلا بدون استفاده از كاندوم، استفاده مشترك از وسايل تزريق و يا ساير ابزار تيز و برنده مثل تيغ و سوزن خالكوبي، انتقال خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده و از مادر مبتلا به نوزاد در طول حاملگي، زايمان و شيردهي از راههاي شناخته شده انتقال ويروس اين بيماري است.
به گفته كارشناسان امر، خويشتنداري درزمان تجرد، وفاداري به‌همسر، پرهيز از مصرف مواد مخدر يا محرك زا، خودداري از مصرف تزريقي مواد مخدر، عدم استفاده مشترك از وسايل تيز و برنده مثل تيغ اصلاح، سوزن خالكوبي و وسايل تزريق به صورت مشترك از جمله راههاي جلوگيري از ابتلا به ويروس اچ آي وي است.
به گفته آنان، براساس تحقيقات صورت گرفته ويروس بيماري ايدز از طريق استفاده از لباس يا ساير وسايل شخصي افراد مبتلا مثل حوله، بستر و شانه، زندگي كردن يا خوابيدن در اتاق افراد مبتلا، در آغوش گرفتن يا بازي كردن با نوزاد يا كودك مبتلا، شناكردن در استخر شنا، رودخانه يا چاله آب با شخص يا اشخاص مبتلا، قرارگرفتن در معرض سرفه يا عطسه افراد مبتلا، استفاده مشترك از موادغذايي ، فنجان‌ها و ظروف غذاي فرد مبتلا، منتقل نمي‌شود.
به‌گفته دكتر ارسلان داداشي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان گيلان با توجه به شعار روز جهاني ايدز با عنوان"هم پيمان در برابر گسترش ايدز پيشگام شويم"، همه با هم بايستي براي پيشگيري از اين بيماري تلاش كنيم.
داداشي گفت:
آموزش و اطلاع رساني، تامين سلامت خون، پيشگيري و درمان بيماريهاي آميزشي، تقويت زيرساخت‌ها از جمله راهبردهاي كشوري براي مبارزه با ايدز است.
وي اظهار داشت:
اطلاع رساني در زمينه ايدز، راههاي انتقال و پيشگيري از بيماري ايدز بايستي تكرار شود و هر روز بايستي در رابطه با ‪HIVصحبت شود.
وي باتاكيد برضرورت پيشگيري بيماري ايدز، خاطر نشان كرد: اين مهم زماني تحقق مي‌يابد كه به سطحي از آگاهي در خود و جامعه برسيم.
وي با تاكيد بر اين مطلب كه بايستي اطلاع رساني در مدارس افزايش يابد، گفت:
سطح آگاهي واطلاعات دانش آموزان را بايستي در زمينه ايدزافزايش دهيم.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان افزود:
با توجه به كشف داروهاي جديد، هنوز درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان افزود:
همه بايد به اين مطلب توجه كنيم كه ما با بيماري ايدز مي‌جنگيم نه با بيمار ايدز.

وي افراد ايدزي را يك بيمار دانست و خاطر نشان كرد:
نبايد زماني كه بيمار ايدزي را مي‌بينيم با او مقابله كنيم.
وي با اشاره به هزينه بالاي داروي بيماري ايدزي، گفت: هزينه داروي يك بيمار مبتلا به ايدز در هفته ‪ ۱۵۰هزار تومان است كه البته يك ريال از بيمار دريافت نمي‌شود.
همچنين به گفته كارشناسان امر، حمايت بيشتري از سازمانهاي غيردولتي و شوراها در امر مبارزه با ايدز بايستي صورت پذيرد.
به گفته آنان كنترل و پيشگيري ايدز كاري دست‌جمعي است و براي كنترل اين بيماري عزم جدي، هماهنگي و همكاري همه دستگاههاي اجرايي را مي‌طلبد.
آنان معتقدند كه پيشگام بودن و شتاب بخشيدن به اقدامات مربوط به ايدز تنها به عهده سياستمداران و دستگاههاي ذيربط نيست، لازم است همه اقشار جامعه اعم از خانواده‌ها، سازمانها، نهادهاي دولتي، مردمي، روحانيون، معلمان، مديران مدارس، شوراهاي اسلامي و مديران اجرايي فعال شوند

parand
09-08-2009, 07:41 AM
پيش‌گيري از عفونت HIV :
با توجه به شعار معروف سازمان بهداشت جهاني (WHO) در رابطه با AIDS که عبارت است از: «ايدز واکسن ندارد، درمان قطعي ندارد، تنها راه مبارزه، پيشگيري است» مي‌توان به اهميت نقش پيشگيري در بيماري ايدز پي‌ برد. به عبارتي در حال حاضر تنها سلاح موثر در برابر انتشار اين بيماري کشنده، آموزش عمومي و پيشگيري از بروز آن است.
- در چند جامعه که در معرض خطر بالاي عفونت HIV قرار داشتند (مانند مردان هم‌جنس باز در ايالات متحده و اروپاي غربي) تعديل رفتاري و پيروي از تجارب جنسي ايمن‌تر ، با کاهش ميزان بروز عفونت همراه بوده است و با توجه به اين که يکي از شايع‌ترين راه‌هاي انتقال بيماري ايدز در سراسر جهان، از طريق جنسي است، بهترين راه پيش‌گيري از آن پايبندي به اصول اخلاقي و خانوادگي و اجتناب از بي‌بند وباري جنسي است. استفاده از کاندوم در تماس‌هاي جنسي مشکوک تا حدي مي‌تواند از انتقال بيماري جلوگيري کند.
- همان‌طور که بيان شد يکي از راه‌هاي مهم انتقال بيماري، استفاده از سر سوزن‌هاي مشترک به خصوص در معتادان ترزيقي است. بنابراين بايد از استفاده ي مجدد سرنگ‌هاي يک بار مصرف به ‌طور جدي خودداري شود و قبل از به کار بردن هر گونه وسيله سوراخ کننده مانند سوزن خال کوبي، تيغ سلماني، مسواک و ... از عدم آلودگي و استريل بودن آن اطمينان حاصل کرد.
- بهتر است خانم‌هايي که تمايل به بارداري دارند، از سلامت خود (عدم ابتلاء به عفونت HIV) اطمينان حاصل کرده و سپس اقدام به بارداري کنند. بررسي‌هاي انجام شده نشان داده است که درمان زنان آلوده به HIV با يکي از داروهاي ضدويروسي به نام زيدوودين به مدت 6ماه، خطر انتقال عفونت از مادر به نوزاد را حدود 67 درصد کاهش مي‌دهد (از 25 درصد به 8 درصد مي‌رساند).
- بهتر است تست‌هاي تشخيص بيماري ايدز براي کليه افرادي که قصد ازدواج دارند (براي بررسي سلامت کامل آنها از ابتلاء به عفونت HIV) مانند ساير تست‌هاي قبل از ازدواج انجام شود.
- افرادي که در مراکز بهداشتي- درماني و آزمايشگاه‌ها شاغل هستند (پزشکان و پيراپزشکان) احتياط لازم را به عمل آورده و از عينک‌هاي مخصوص و دستکش و ... استفاده کنند.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
نقش‌ تغذيه در پيش‌گيري از ابتلاء به عفونت :HIV
همان‌طور که گفته شد ايدز يک بيماري کشنده و غيرقابل درمان است که به دنبال حمله به سيستم ايمني و نقص موجود در سيستم دفاعي بدن منجر به مرگ مي‌شود. بنابراين يکي از مهم‌ترين مسائل، افزايش قدرت سيستم ايمني در افراد سالم و جلوگيري از سوء تغذيه و بالا بردن مقاومت بدن است. بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد که يکي از علل عمده ي افزايش بروز بيماري ايدز در کشورهاي آفريقايي نسبت به ساير مناطق دنيا، سوء تغذيه و پايين بودن سطح ايمني آن‌ها به عفونت است.
بدن انسان از طريق سدهاي غيراختصاصي (مثل پوست، غشاهاي مخاطي، سلول‌هاي فاگوسيت) و هم‌چنين پاسخ‌هاي اختصاصي دفاعي مثل آنتي‌بادي‌ها و ... توانايي شناسايي و دفاع از خود در برابر حمله مواد خارجي را دارند و بدين‌وسيله در برابر بيماري‌ها مقاومت مي‌کند. حال اگر هر کدام از سدهاي دفاعي اختصاصي و غيراختصاصي به علت اشتباه در نحوه تغذيه و استفاده ي نادرست از مواد غذايي دچار اختلال شود، فرد به علت نقص ايمني، سريع‌تر از بقيه ي افراد به بيماري مبتلا مي‌شود.
ويتامين‌هاي آنتي‌اکسيدان مثل ويتامين C ، ويتامين E و بتاکاروتن (پيش ويتامين A) در جلوگيري از ايدز، سرطان و تمام بيماري‌هايي که به واسطه نقص سيستم ايمني ايجاد مي‌شوند نقش مهمي به عهده دارند.
به‌طور مثال کمبود پروتئين، سلول‌هاي ايمني و آنتي‌بادي‌ها را کاهش مي‌دهد. وجود آهن ([Only registered and activated users can see links]) براي عملکرد بهتر سيستم ايمني ضروري است و سلنيوم توليد آنتي‌بادي را تسريع کرده و عملکرد سلول‌هاي ايمني را حمايت مي‌کند.
از ساير املاح موثر مي‌توان به مس اشاره کرد که کمبود آن باعث افزايش ميزان عفونت به ويروس HIV مي شود. هم‌چنين کمبود منيزيم ([Only registered and activated users can see links]) باعث اختلال در ميزان پاسخ ايمني، هورموني و سلولي در مبارزه با بيماري‌ها (به‌خصوص ايدز) ميگردد.
پوست به‌عنوان سد ايمني اول در جلوگيري از ورود عوامل بيماري‌زا نقش مهمي دارد. دو اسيد آمينه آرژينين و گلوتامين نيز در بهتر عمل کردن سيستم ايمني نقش مهمي داشته و دو يون منيزيم و منگنز، علاوه بر آهن و سلنيوم در بهبود اعمال سيستم ايمني اهميت دارند.
ويتامين‌هاي آنتي‌اکسيدان ([Only registered and activated users can see links]) مثل ويتامين C ([Only registered and activated users can see links]) ، ويتامين E ([Only registered and activated users can see links]) و بتاکاروتن (پيش ويتامين A) ([Only registered and activated users can see links]) در جلوگيري از ايدز، سرطان و تمام بيماري‌هايي که به واسطه نقص سيستم ايمني ايجاد مي‌شوند نقش مهمي به عهده دارند. کمبود ويتامين B6 نيز در کنار کمبود ويتامين‌هاي آنتي اکسيدان در کاهش سطح دفاعي اهميت دارد.
دو اسيد چرب به نام‌هاي امگا 3 (OMEGA-3) ([Only registered and activated users can see links]) و امگا 6(OMEGA-6) که در روغن کبد ماهي و ماهي يافت مي‌شوند، نيز براي کارآيي بهتر سيستم ايمني لازمند. کمبود امگا 3 باعث سرکوب پاسخ آنتي‌بادي‌ها و از بين رفتن تدريجي سيستم دفاعي مي‌شود. هم‌چنين تأثير پاسخ سلول‌هاي ايمني (T-CELL)را کاهش مي‌دهد.
مصرف ميوه‌ها و سبزيجات خام بايد محدود شود، زيرا خطر آلودگي با ميکروارگانيسم‌ها در اين افراد وجود دارد. هم‌چنين بايد از مصرف غذاهاي بيرون از منزل به‌طور جدي خودداري کنند.
با توجه به مطلب فوق مي‌توان نتيجه گرفت که استفاده مناسب از ميوه‌ها، سبزيجات، ويتامين‌ها و مواد معدني و ساير مواد مي‌تواند نقش بسيار مهمي در پيش‌گيري از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف از جمله ايدز داشته باشد. هم‌چنين بايد توجه داشت که بعضي غذاها داراي طعم و ظاهري خوب بوده، ولي از لحاظ کيفيت غذايي بسيار پايين هستند و نه تنها مواد مغذي و لازم را تأمين نمي‌کنند، بلکه خود به‌عنوان عامل از بين برنده اين مواد مغذي هم عمل مي‌کنند.
درمان تغذيه‌اي براي به تعويق انداختن پيش رفت بيماري ايدز:
براي به تعويق انداختن پيشرفت ايدز در بيماران مبتلا، يک رژيم غذايي حاوي کالري و پروتئين فراوان مورد نياز است. اين مقدار نياز در حدود يک و نيم برابر نياز يک فرد عادي با همان وزن و سن و شرايط به کالري و پروتئين است. از طرفي مصرف مکمل‌هاي ويتاميني و مواد معدني براي تمامي بيماران مبتلا به ايدز توصيه مي‌شود. مقدار نياز يک بيمار ايدزي به ويتامين و املاح حداقل دو برابر نياز يک فرد عادي است. از ميان ويتامين‌هاي مختلف، B12 ([Only registered and activated users can see links]) , B6 ([Only registered and activated users can see links]) و فولات (اسيدفوليک) ([Only registered and activated users can see links]) از اهميت بالاتري برخوردارند. مصرف سلنيوم نيز در بيماران ايدزي بسيار پراهميت است.
اين بيماران بايد غذاي مصرفي خود را در مقادير کوچک و در دفعات متعدد ميل کنند و هر گونه سوء جذبي بايد در آن‌ها مورد توجه قرار گيرد.
اين بيماران به علت نقص ايمني و استعداد بالاي ابتلا به عفونت‌هاي مختلف، بايد در مصرف مواد غذايي دقت فراوان داشته باشند. مصرف ميوه‌ها و سبزيجات خام بايد محدود شود، زيرا خطر آلودگي با ميکروارگانيسم‌ها در اين افراد وجود دارد.
هم‌چنين بايد از مصرف غذاهاي بيرون از منزل به‌طور جدي خودداري کنند.

parand
09-08-2009, 07:42 AM
به عقیده برخی از کارشناسان صدور مجوز برای داروی موسوم به "آتریپلا"، به منزله انقلابی در مبارزه با ویروس عامل بیماری ایدز است، با این حال این یک درمان نیست.

به گزارش سلامت نیوز، نخستین داروی مقابله با ویروس اچ آی وی که مصرف روزانه یک عدد آن کافی است توسط مقام های اروپایی تایید شده است.
خبرنگار امور بهداشتی بی بی سی می گوید، تا سال 1996 کسانی که از داروهای اچ آی وی استفاده می کردند مجبور بودند روزانه تا 30 قرص با شکم خالی در مقاطع مختلف روز مصرف کنند. اکنون رژیم دارویی برای بیماران آلوده به ویروس ایدز شامل روزانه مصرف چند قرص است.
آتریپلا در واقع ترکیب سه داروست که از قبل وجود داشته است و تولید آن حاصل همکاری سه شرکت رقیب داروسازی - Gilead Sciences, Bristol-Myers Squibb ،Merck- است.
این دارو ژوئیه سال گذشته در آمریکا مجوز گرفته بود و اکنون برای نیمی از کل بیمارانی که به تازگی به ویروس اچ آی وی مبتلا شده اند تجویز می شود.
اکنون تایید آتریپلا توسط کمیسیون اروپایی باعث می شود امکان تجویز آن در کشورهای آلمان، اتریش و بریتانیا به وجود آید.
دکتر سایمون پورتماوت، از مشاوران ممتاز اچ آی وی، می گوید: "این پیشرفتی بزرگ برای بیماران است. اچ آی وی را تقریبا (یک بیماری) عادی می کند."
وی همچنین گفت با توجه به اینکه عناصر آتریپلا قبلا استفاده شده می توان عوارض جانبی آن را پیش بینی کرد: احتمالا بیش از نیمی از بیماران در ابتدا کمی سرگیجه می گیرند، یا خواب های آشفته می بینند، یا دچار بدخوابی می شوند. اما در مجموع این دارو خیلی خوب تحمل می شود."
پل کارتر قائم مقام ارشد شرکت داروسازی گیلیاد گفت: "ورود این دارو به بازار به لطف حجم خیلی بالای کار تولیدی ممکن شده است."
"تلاش برای قرار دادن سه قرص در یک قرص روند خیلی بی دردسری نیست."
"اما به هرحال ما پیش بینی می کنیم که در سراسر اروپا، آتریپلا با بهایی در حد مجموع عناصر تشکیل دهنده آن در دسترس قرار گیرد."
همزمان شرکت "مِرک" در تلاش برای در دسترس قرار دادن این دارو برای بیماران در آفریقا با بهایی پایین پیشقدم شده است.

parand
09-08-2009, 07:42 AM
درباره بيماري ايدز آنقدر مطلب نوشته شده كه همه افراد كمابيش اطلاعات كافي از اين بيماري را در ذهن خود دارند. مقابله با ايدز كه از آن با عنوان "طاعون جديد" نام مي‌ برند، از زمان ورود به حيطه علم پزشكي، ذهن دانشمندان را به خود مشغول كرده است.
يكي از راه‌هاي غير قابل پيشگيري، انتقال عمودي از مادر به جنين است. در چنين حالتي تنها مداخله سريع پزشكي مي‌ تواند باعث نجات جنين از ابتلا به ويروس HIV و تولد نوزادي مبتلا به اين بيماري مرگبار شود.

انجمن بين‌المللي ايدز چندي پيش اعلام كرد نوزاداني كه با ويروس HIV آلوده شده اند، در صورتي كه قبل از ظهور علائم بيماري يا ضعف سامانه ايمني، درمان مناسب را دريافت كنند شانس بالايي براي زنده ماندن خواهند داشت.
مطالعه‌اي روي نوزادان در كيپ تاون و سووتو در آفريقاي جنوبي نشان داد نوزادان در صورت دريافت سريع دارو تا 96 درصد شانس نجات خواهند داشت. اين رقم در مقايسه با رقم 84 درصدي نجات كودكاني قرار مي‌ گيرد كه درمان آنها به هر دليلي به تعويق افتاده است. به‌ عبارت ديگر هرچه دارو درماني سريع تر آغاز شود، شانس زنده ماندن بيمار تازه متولد بالاتر خواهد بود. اين تحقيق با حمايت مالي و معنوي انجمن ملي آلرژي و بيماري هاي عفوني ايالات متحده انجام گرفته است.
به‌ طور تخميني 2 ميليون و 200 هزار كودك به ويروس HIV آلوده هستند و سالانه 600 هزار مورد آلودگي جديد به اين ويروس مرگبار در كودكان اتفاق مي ‌افتد. بدون انجام دارو درماني نيمي از اين نوزادان آلوده به ويروس HIV تا قبل از جشن تولد 2 سالگي شان از بين خواهند رفت.
دكتر الياس زرهوني مدير مؤسسه سلامت ملي ايالات متحده، در يك كنفرانس كه به خاطر ارائه نتايج مطالعه فوق برگزار شده بود به رويترز مي ‌گويد: "در كودكان مبتلا به عفونت HIV اغلب طي نخستين سال زندگي شان با پيشرفت برق آساي بيماري روبه‌رو مي ‌شويم كه به خاطر سامانه ايمني درحال تكامل و حساسيت آنها نسبت به ساير بيماري هاي عفوني خطرناك است."
او مي ‌افزايد:"اين نخستين مطالعه تصادفي باليني بود كه نشان داد اگر نوزادان تا قبل از3 ماهگي تحت درمان قرار گيرند، وضعيت بهتري در مقايسه با نوزاداني خواهند داشت كه با تأخير درمان شده‌اند."
در اين تحقيق 337 نوزاد كه 6 الي 12 هفته از تولدشان گذشته بود مورد مطالعه قرار گرفتند. فرضيه تحقيق اين بود كه آيا درمان با داروهاي ضد ويروسي در يك دوره زماني معين پيشرفت بيماري را كند مي ‌كند يا خير؟ پزشكان اميدوار بودند كه درمان زود هنگام، امكان تكامل سامانه ايمني بدن نوزاد را فراهم كرده و احتمالاً به كودك اجازه مي ‌دهد تا در يك دوره زماني تحت درمان نباشد و سختي درمان مداوم را تحمل نكند.
مراقبت از كودكان آلوده بهHIV با مشكل بغرنجي روبه‌رو است و آن اينكه، سامانه ايمني كودكان در خلال سال اول تولد به نمو كامل نرسيده است. اين مسئله كودكان را به شدت نسبت به پيشرفت سريع و برق آساي بيماري‌هاي گوناگون مستعد مي ‌سازد و مي ‌تواند با مرگ كودك همراه باشد.
در حال حاضر استاندارد مراقبت از بيماران مبتلا به HIV در بسياري از كشورهاي دنيا بر مبناي درمان نوزادان با داروهاي ضد ويروسي است، اما اين ‌كار همواره بعد از ظهور علائم ضعف سامانه ايمني صورت مي‌ گيرد.
در بيانيه سازمان پزشكان بدون مرز آمده است:"كودكان قربانيان خاموش همه گيري جهاني ايدز هستند.از بين كودكان مبتلا، 9 تا 10 كودك، بيماري را از طريق مادر خود در دوران بارداري، تولد يا شيردهي ([Only registered and activated users can see links]) دريافت كرده‌اند."
پزشكان بدون مرز مي افزايند: "حدود 87 درصد كودكان مبتلا به HIV در نواحي جنوبي صحراي بزرگ آفريقا زندگي مي‌ كنند كه از دريافت خدمات بهداشتي حداقل هم محروم هستند. از 540 هزار كودكي كه به تازگي در سال 2006 به اين بيماري مبتلا شده‌اند، 470 هزار نفر در آفريقا زندگي مي ‌كنند. تنها 700 نفر از اين كودكان در اروپا يا آمريكاي شمالي ساكن هستند."
بيانيه مذكور توضيح مي‌ دهد: "انتقال عموديHIV از مادر به جنين تقريباً در كشورهاي مرفه و پيشرفته از بين رفته است، چرا كه داروهاي ضد ويروسي براي مادران باردار ([Only registered and activated users can see links])مبتلا و نوزاداني كه تنها چند ساعت از تولدشان گذشته، تجويز مي ‌شود. ميزان انتقال HIV از مادر به جنين در كشورهاي ثروتمند زير يك درصد برآورد شده است، در حالي‌كه اين رقم در كشورهاي فقير آفريقا 25 تا 45 درصد است."

casper
06-06-2010, 11:20 PM
ايدز
AIDS


شرح بيماري
ايدز عبارت‌ است‌ از به‌ وجود آمدن‌ ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ايمني‌ بدن‌ (نقص‌ ايمني‌). اين‌ امر باعث‌ كاهش‌ توانايي‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونت‌ها و توانايي‌ سركوب‌ سلول‌هاي‌ غيرطبيعي‌ مثل‌ سلول‌هاي‌ سرطاني‌ مي‌شود. ويروس‌ ايدز سلول‌هاي‌ ايمني‌ موجود در خون‌ (لنفوسيت‌ها) و سلول‌هاي‌ ايمني‌ موجود در بافت‌ها (مغز استخوان‌، طحال‌، كبد و گره‌هاي‌ لنفاوي‌) را درگير مي‌سازد. اين‌ سلول‌ها در توليد پادتن‌ براي‌ مقابله‌ با بيماري‌ها و سرطان‌ها نقش‌ دارند. در مجموع‌ بايد گفت‌ كه‌ ايدز يك‌ نوع‌ نقص‌ ايمني‌ ثانويه‌ است‌ كه‌ در سير عفونت‌ با ويروس‌ ايدز ايجاد مي‌شود.

علائم‌ شايع‌
عفونت‌ اوليه‌ با ويروس‌ ايدز ممكن‌ است‌ هيچ‌ علامتي‌ ايجاد نكند.
خستگي‌، كاهش‌ وزن‌ بدون‌ توجيه‌، تعريق‌ شبانه‌
عفونت‌هاي‌ مكرر تنفسي‌ و پوستي‌
تب‌
تورم‌ گره‌هاي‌ لنفاوي‌ در تمام‌ بدن‌
زخم‌ در دهان‌
تغييرات‌ ناحيه‌ تناسلي‌؛ بزرگ‌ شدن‌ طحال‌
اسهال‌

علل‌
عفونت‌ با ويروس‌ ايدز ـ نوعي‌ رترو ويروس‌ ـ كه‌ به‌ سلول‌هاي‌ دستگاه‌ ايمني‌ حمله‌ كرده‌، آنها را نابود مي‌سازد و باعث‌ كاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ به‌ عفونت‌ها و بعضي‌ از سرطان‌ها مي‌شود.

عوامل تشديد كننده بيماري
تماس‌ جنسي‌ با افراد آلوده‌. همجنس‌بازها در معرض‌ بيشترين‌ خطر هستند.
بي‌بند و باري‌ جنسي‌
استفاده‌ از سوزن‌هاي‌ آلوده‌ براي‌ تزريق‌ موادمخدر
تزريق‌ خون‌ يا فرآورده‌هاي‌ خوني‌ آلوده‌ (در حال‌ حاضر به‌ ندرت‌ رخ‌ مي‌دهد).
مواجهه‌ كاركنان‌ بيمارستان‌ها و تكنسين‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ با خون‌، مدفوع‌، يا ادرار افراد آلوده‌ به‌ ويروس‌ ايدز. بيشترين‌ خطر مربوط‌ به‌ فرو رفتن‌ اتفاقي‌ سوزن‌آلوده‌ در دست‌ است‌.
توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ تماس‌هاي‌ عادي‌ غيرجنسي‌ باعث‌ انتقال‌ بيماري‌ نمي‌شود، بنابراين‌ فردي‌ كه‌ آلوده‌ به‌ ويروس‌ ايدز است‌ خطري‌ براي‌ جمعيت‌ عمومي‌ محسوب‌ نمي‌شود.

پيشگيري‌
از تماس‌ جنسي‌ با افرادآلوده‌ يا افرادي‌ كه‌ موادمخدر تزريقي‌ مصرف‌ مي‌كنند خودداري‌ شود.
از كاندوم‌ استفاده‌ شود.
بي‌بندوباري‌ جنسي‌ كنار گذاشته‌ شود.
از تزريق‌ موادمخدر جداً خودداري‌ شود. سوزن‌هاي‌ غيراستريل‌ نبايد به‌طور اشتراكي‌ مصرف‌ شوند.
خون‌ يا فرآورده‌هاي‌ خوني‌ بايد از لحاظ‌ آلودگي‌ بررسي‌ شده‌ باشد.

عواقب‌ مورد انتظار
اين‌ بيماري‌ در حال‌ حاضر غيرقابل‌ معالجه‌ است‌. البته‌ علائم‌ را مي‌توان‌ تخفيف‌ داد يا كنترل‌ نمود و تحقيقات‌ علمي‌ در رابطه‌ با اين‌ بيماري‌ و درمان‌ آن‌ ادامه‌ دارند. ايدز ممكن‌ است‌ تا سال‌ها پس‌ از مثبت‌ شدن‌ آزمون‌ آلودگي‌ به‌ ويروس‌ خود را نشان‌ ندهد. زماني‌ كه‌ ايدز به‌ صورت‌ آشكار خود را نشان‌ دهد، ميانگين‌ بقا مدت‌ متغيراست‌.

عوارض‌ احتمالي‌
عفونت‌ جدي‌ در دستگاه‌هاي‌ مختلف‌ بدن‌
سرطان‌
مرگ‌


درمان‌
اصول‌ كلي‌
با انجام‌ آزمايش‌ خون‌ و آزمون‌ پادتن‌ ضد ويروس‌ ايدز (ممكن‌ است‌ حتي‌ تا 6 ماه‌ پس‌ از شروع‌ آلودگي‌ مثبت‌ نشود) مي‌توان‌ تشخيص‌ را تأييد نمود. در بيماراني‌ كه‌ آلودگي‌ به‌ ويروس‌ ايدز تشخيص‌ داده‌ مي‌شود بايد وجود ساير بيماري‌هاي‌ آميزشي‌ و ساير عفونت‌ها مثل‌ سل‌ نيز مورد بررسي‌ قرار گيرد.
براي‌ مقابله‌ با اضطراب‌ و افسردگي‌ ناشي‌ از ابتلا به‌ اين‌ بيماري‌ و احتمال‌ مرگ‌ بايد روان‌درماني‌ يا مشاوره‌ انجام‌ شود.
در صورت‌ بروز عوارض‌، ممكن‌ است‌ نياز به‌ بستري‌ شدن‌ وجود داشته‌ باشد.
بعضي‌ از بيماران‌ وارد برنامه‌هاي‌ تحقيقاتي‌ مي‌شوند كه‌ با هدف‌ دستيابي‌ به‌ درمان‌هاي‌ بهتر يا واكسن‌ يا بيماري‌ انجام‌ مي‌گيرند. در اين‌ گونه‌ برنامه‌ها، مراقبت‌ ممكن‌ است‌ به‌طور رايگان‌ انجام‌ پذيرد.
توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ تشخيصي‌ زودهنگام‌ كمك‌كننده‌ است‌. اگر در معرض‌ خطر هستيد، براي‌ بررسي‌ مراجعه‌ كنيد، حتي‌ اگر احساس‌ مي‌كنيد كه‌ در سلامت‌ كامل‌ به‌ سر مي‌بريد. اگر مي‌خواهيد حامله‌ شويد، يا اين‌ كه‌ حامله‌ هستيد، انجام‌ آزمون‌ ويروس‌ ايدز ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد. در صورت‌ مثبت‌ بودن‌ آزمون‌ ويروس‌ ايدز به‌ هنگام‌ حاملگي‌، با درمان‌هاي‌ مخصوص‌ مي‌توان‌ احتمال‌ عفونت‌ در نوزاد را به‌ حداقل‌ رساند.
در صورت‌ وجود گروه‌هاي‌ حمايتي‌، به‌ آنها بپيونديد.
از تماس‌ با افرادي‌ كه‌ دچار عفونت‌ هستند، حتي‌ سرماخوردگي‌، پرهيز كنيد.

داروها
در حال‌ حاضر داروها در معالجه‌ عفونت‌ ايدز مؤثر نيستند. براي‌ مقابله‌ با عفونت‌ها يا پيشگيري‌ از آنها ممكن‌ است‌ آنتي‌بيوتيك‌ تجويز شود.
داروهاي‌ ضد ويروسي‌ (ديدانوزين‌، استاوودين‌، زالسي‌ تابين‌، زيدوودين‌) و نيز داروهاي‌ مهاركننده‌ پروتئاز در درمان‌ عفونت‌ با ويروس‌ ايدز مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرند و ممكن‌ است‌ پيشرفت‌ بيماري‌ را به‌ تأخير اندازند. تجويز آنها بايد توسط‌ پزشكان‌ با تجربه‌ انجام‌ پذيرد. با اين‌ داروها (مثل‌ زيدووين‌) مي‌توان‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ نوزادان‌ مادران‌ حامله‌ را كاهش‌ داد.
تحقيقات‌ زيادي‌ در رابطه‌ با داروهاي‌ جديدتر و واكسن‌ آن‌ در دست‌ انجام‌ هستند.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري ها به‌ وضعيت‌ سلامت‌ هر فرد بستگي‌ دارند. علائمي‌ مثل‌ خستگي‌ يا وجود عفونت‌ مي‌توانند بعضي‌ از فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري ها را محدود كنند.
استراحت‌ مهم‌ است‌، اما توصيه‌ مي‌شود به‌طور منظم‌ ورزش‌ انجام‌ گيرد.

رژيم‌ غذايي‌
تغذيه‌ بايد كافي‌ و مناسب‌ باشد. سوءجذب‌، سوخت‌وساز تغيير يافته‌، و كاهش‌ وزن‌ در بيماران‌ مبتلا به‌ ايدز شايع‌ هستند.
از خوردن‌ تخم‌مرغ‌ خام‌، شير غيرپاستوريزه‌، يا ساير مواد غذايي‌ بالقوه‌ آلوده‌ خودداري‌ شود.

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علائم‌ عفونت‌ ايدز را داريد.
اگر پس‌ از تشخيص‌، علائم‌ يك‌ عفونت‌ ديگر ظاهر شوند (تب‌، سرفه‌، يا اسهال‌).
اگر دچار علائم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ عوارض‌ جانبي‌ بسياري‌ دارند.